Nu mi-am dorit niciodată să le fie rușine din cauza mea

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu am spus niciodată copiilor mei care este meseria mea, nu mi-am dorit niciodată să le fie rușine din cauza mea. Când fiica mea mică mă întreba despre munca mea, i-am spus ezitant că sunt doar muncitor. Înainte de a veni acasă în fiecare zi, făceam un duș într-o baie publică, ca să nu știe ce fac.

Am vrut să-mi trimit toate fiicele la școală, am vrut să le învăț, mi-am dorit să stea în fața oamenilor cu demnitate și mândrie. Nu voiam ca nimeni să se uite în jos la ele, așa cum fac oamenii cu mine, mereu obișnuiau să mă insulte.

Am economisit fiecare bănuț posibil din venitul meu pentru a oferi o educatie fiicelor mele. Nu am cumpărat niciodată o cămașă nouă, în schimb le-am cumpărat manuale. „Respect”, asta mi-am dorit să aiba pentru mine, de fapt, eram un curat.

Cu o zi înainte de prima zi a fiicei mele la universitate, nu puteam plati taxa de admitere, nu am putut lucra în acea zi. M-am așezat lângă un coșul de gunoi încercând să-mi ascund lacrimile. Colegii mei s-au uitat la mine, dar nimeni nu s-a apropiat de mine și nu a încercat să vorbească cu mine. Nu am reușit să-mi îndeplinesc visul ca fica mea sa intre la universitate și m-am simțit trist și cu inima ruptă. Nu știu cum o să dau ochii cu fiica mea astăzi și cum îi voi răspunde atunci când îmi va cere acești bani odată ce ajung acasă!

M-am născut sărac și am crezut că nimic bun nu se poate întâmpla cu o persoană săracă, în special pentru cineva ca mine. După muncă, toți colegii mei s-au apropiat de mine și înainte de a vorbi ceva, s-au așezat lângă mine pe pământ și m-au întrebat: „Ne consideri frați pe voi?”. Înainte să răspund, i-am vazut cum imi ofera salariile lor din acea zi. Când am refuzat, m-au intrebat, spunând: astăzi, dacă va fi nevoie, vom fi flămânzi, dar fiica ta trebuie să meargă la universitate, așa că am plâns și nu am putut refuza.

În ziua aceea, nu m-am dus să fac duș - ca de obicei - înainte de a pleca acasă. M-am întors ca murdar acasa.

Acum, fiica mea urmează să termine facultatea. Trei dintre ei nu m-au lăsat să plec din nou la muncă. Fiica mea acum lucrează cu jumătate de normă pe lângă universitate, iar celelalte trei au burse universitare gratuite.

Uneori, fiica mea mă duce la vechiul meu loc de muncă, pentru a le oferi ceva de mancare colegilor mei vechi. Unul dintre ei i s-a părut amuzant și a întrebat-o: de ce ne dai toată această mâncare ?!

Fiica mea le-a spus că „toți ați murit de foame într-o zi, ca să pot deveni ceea ce sunt acum, așa că rugați-vă lui Dumnezeu ca să vă pot hrăni pe fiecare zi”.

Acum nu mă mai simt sărac. Cum pot fi sărac când am copii care sunt mari acum?
 
Loading...
Back
Sus