Nu faceti update la wordpress 5.0

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cel putin pentru moment nu recomand update le wordpress 5.0 pentru ca nu este compabila cu multe plugin sau theme. Problema mare este la editorul nou care conform lor e mai cool si te ajuta sa faci articole mai misto. Acest editor este folosit de Medium, daca postati pe acolo cat si alte site-uri.
Odata obisnuit cu noul editor nu va mai parea atat de greu.


Themele de filme online nu sunt compatibile cu noul editor si stiu multi care rulati plugin si theme vechi de 5 ani fara un update la ele.
Incepand de ieri si pana azi peste 20 persoane m-au contactat ca nu le mai merge site-ui dupa update. Metoda de mai jos este testat de mine si functioneaza 100%, cel putin pentru mine. :D


Cum facem upgrade in siguranta la wordpress 5.0

1. facem backup cu acest plugin All-in-One WP Migration
2. dupa ce termina descarcam backup fisierul backup
3. daca vrei o extra siguranta, copie in calculator site mai putin wp-content si db
4. upgrade wordpress la versiunea 5.0
5. acum mergi la plugin si instaleaza Classic editor Classic Editor
6. acum poti folosi wordpress 5.0 fara probleme


Ca la orice update major este nevoie sa asteptati cel putin o luna pentru ca toate themele si pluginuri sa fie compatibile.

Update:
Am uitat sa adaug ca imediat dupa update la wordpress pe homepage, dati scroll in jos si va apare sa instalti clasic player.
 
Ultima editare:
Am facut actulizarea. Am fost entuziasmat de noul editor pana cand am adaugat mai multe legaturi (url-uri) in articol si am observat cum casuta (pop-up-ul) nu dorea sa dispara dupa adaugarea lor. Chiar de doua ori mi s-a intamplat sa apas pe butonul "actualizeaza", iar acesta sa nu citeasca comanda. Am luat masuri instaland acest plugin "Editor clasic" creat in mod expres pentru versiunea 5.0.

Alte probleme nu am intampinat, nici la tema si nici la module. Cat despre Clasic Player, momentan nu l-am zarit.
 
Ultima editare:
de cind am facut update la versiunea 5 mi-a scazut traficul rau de tot. o fi coincidenta sau nu stiu care e faza. dupa ce ca nu aveam trafic, mai dispare si putinul pe care il aveam.
 
Loading...
Back
Sus