"Nu conteaza cum arati, conteaza ce ai in interior"...

Bucatarella

Member
Registered
roscata-agathapurple18.jpg

Sincera sa fiu nu am idee daca postez unde trebuie dar cum de la mine nu o sa cititi articole despre sex (pentru ca am trecut de mult de faza cu "ah, cat de palpitant, hai sa va explic cum se face un bj" si mi se pare un subiect personal. Plus ca experienta mea in industria adult m-a invatat ca e mai important sa taci si sa faci decat sa faci gargara aiurea), mai jos gasiti un alt articol legat atat de drgostea venita din partea celor din jur cat si dragostea fata de propria persoana.​
Am scris o fraza cat o zi de post, trecem peste.
Fostul meu blog era un blog dedicat femeilor, asa ca, evident, articolul este dedicat tot lor. Cunoasteti persoane care s-ar incadra in categoria descrisa in articol? :)

"Nu conteaza cum arati, conteaza ce ai in interior"...
Nu, zau. Ok, inainte sa imi sara cineva in cap, oricat de spirituala, empatica, sensibila si simtitoare as fi, o sa va explic de ce nu pot fi de acord cu afirmatia din titlu.
Ne place sa ne plangem. Hai sa recunoastem. Eu recunosc. Ma plang mult, de multe ori fara sa fie cazul, dar ma simt eu mai bine auzindu-mi nemultumirile. Ca parca daca le zic cu voce tare fara sa fac ceva rezolv vreun rahat.
Dar sa revenim.
Noi, femeile, ne plangem foarte mult in legatura cu orice: ca ne-am ingrasat, ca ne sta prost parul, ca avem par prea lins sau prea cret, ca am ars mancarea, ca nu avem cu ce sa ne imbracam cu dulapurile pline, ca o colega la munca sau la scoala a zis/facut cutare, ca avem un defect fizic pe care numai noi il vedem, ca nu ne ajung banii, ca ne dor toate cele, ca nu suntem iubite, ca nu suntem respecate, ca nu suntem apreciate la adevarata valoare etc.
Dupa ce ne plangem de rupem norma, ajungem la concluzia ca suntem praf si vrem ca cineva (daca se poate toata lumea) sa ne iubeasca pentru cine suntem noi.
Pentru personalitatea noastra, pentru modul in care ne scarpinam in cap dimineata, pentru talentele nedescoperite inca, in general pentru cat de minunate suntem, dar nimeni n-a bagat inca de seama (sau daca a facut-o cineva, nu-i suficient).
In principiu vrem ca lumea sa ne placa pentru ca suntem noi, baietii (sau fetele, nu poti sti niciodata) sa se indragosteasca de atitudinea si adorabila noastra personalitate si lumea sa nu mai fie atat de superficiala si sa priveasca dincolo de aparente.
Presupunand ca nu am trai intr-o societate de consum, ca imaginea nu ar conta atat de mult si... ma opresc aici pentru ca imaginea a contat intotdeauna.
Imaginea a contat si acum sute de ani cand parintii aranjau casatoriile copiilor si acestia se gandeau "oare e frumos/oasa? oare o sa-mi placa? oare arata bine?".
Imaginea conta si cand omul a coborat din copac (sau ce teorie te face pe tine sa te simti bine) si isi alegea perechea in functie de latimea soldurilor si in functie de cat de simetrice erau trasaturile partenerului, criterii care indicau fertilitatea, respectiv sanatatea individului, instinctul indemnand partenerii sa se gandeasca la succesul reproducerii si la sansele de supravietuire ale viitorilor copii.
Imaginea conteaza si acum si creierul nostru percepe (mergand pe aceleasi considerente) o persoana cu trasaturi simetrice ca fiind sanatoasa/atractiva si una cu trasaturi asimetrice ca fiind bolnava sau respingatoare/neatractiva.
Nimeni, dar nimeni, nu o sa se indragosteasca de personalitatea ta la prima vedere. Pentru ca d'aia e "vedere" si nu "ascultare".
Prima impresie a fost, este si va fi intotdeauna vizuala.
La partea asta vizuala contribuie mai multi factori: felul in care arati, modul in care mergi, postura, modul in care gesticulezi (daca e cazul).
In afara de look care tine de alegerea ta (de a te imbraca, coafa, machia etc), tipul tau de personalitate se va reflecta in postura. Tii umerii drepti? Stai cocosata? Ai spatele drept? Privesti in jos? Eviti contactul vizual? Ai ticuri de care nu esti constienta?
Toate aceste intrebari si multe altele determina postura ta si modul in care te percep ceilalti.
Daca postura ta este una agresiva, timida, seducatoare, feminina, neindemanatica, lejera etc. asa te vor percepe si cei din jur.
Daca nu te ajuta nici fata (ca pe mine) si cand esti serioasa ai o moaca de parca ai bate pe cineva, ce zici, persoana din fata ta o sa vrea sa vada dincolo de aparente sau o sa zica "las-o-n colo merg mai departe ca poate-mi trage una".
Sau poate fata ta emana atata timiditate incat pari inabordabila, inchisa in propria persoana, atat de timida incat ceilalti nu se obosesc sa sparga zidul, ar fi prea mult efort si prea mare deranjul.
Exemplele pot continua.
Asadar, inainte sa va mai plangeti de faptul ca lumea nu va iubeste, nu va intelege si nu se apropie de voi atat de mult pe cat ati dori, invatati sa va iubiti voi pe voi insiva.
Cand ai ajuns la concluzia ca te iubesti, uita-te in oglinda si verifica-ti postura. Ti se pare ca esti o persoana abordabila? Daca tu te-ai vedea pentru prima oara ai vrea sa fii prietena cu tine? Meriti efortul? Ai fi curioasa sa vezi ce minunatie de fiinta se ascunde sub acel make-up?
Da, conteaza ce ai in interior. Pacat ca nu interiorul e la suprafata. Sau poate e mai bine asa. E mai frumos sa vezi unghii false, gene false, sani falsi, par fals si alte lucruri false pe care le mai expunem, ca mai apoi sa descoperi, in cel mai fericit caz, ca in interior nu e totul atat de fals si inca mai exista o speranta.
 
Truisme spuse sa aline anumite persoane. Aici intra si limbajul nonverbal: mana la gat inseamna ca te protejezi, mainile la spate ca ai ceva de ascuns, o mana in buzunar te ajuta sa scapi de tensiune, sau de exemplu dupa minutul 3:30
 
Asadar, inainte sa va mai plangeti de faptul ca lumea nu va iubeste, nu va intelege si nu se apropie de voi atat de mult pe cat ati dori, invatati sa va iubiti voi pe voi insiva.
Cand ai ajuns la concluzia ca te iubesti, uita-te in oglinda si verifica-ti postura. Ti se pare ca esti o persoana abordabila? Daca tu te-ai vedea pentru prima oara ai vrea sa fii prietena cu tine? Meriti efortul?
Legat de uitatul in oglinda, as vrea sa completez ca fiecare dintre noi indiferent daca este barbat sau femeie atrage si este compatibil cu persoane care au aceleasi calitati fizice, psihice, intelectuale, spirituale, etc.
Daca ai 100 de kg si inaltime 1,50 nu te astepta sa artragi fotomodele.
Relatiile de succes se cladesc atunci cand exista multe compatibilitati.
 
Legat de uitatul in oglinda, as vrea sa completez ca fiecare dintre noi indiferent daca este barbat sau femeie atrage si este compatibil cu persoane care au aceleasi calitati fizice, psihice, intelectuale, spirituale, etc.
Daca ai 100 de kg si inaltime 1,50 nu te astepta sa artragi fotomodele.
Relatiile de succes se cladesc atunci cand exista multe compatibilitati.
Perfect adevarat dar exista si exceptii de la regula. Destul de multicele chiar.
 
Poti oferi cateva exemple? Ma refer la relatii autentice nu la cele de fatada in care cei 2 parteneri cred ca ii mint pe ceilalti dar de fapt se mint singuri.
Cunosc persoane care fizic nu sunt exact ce ai numi "compatibile" dar in schimb se potrivesc pe alte planuri. Ca vorbim de intelectual, de hobby-uri, de orice altceva in afara de aspect. Nu cunosc multi, ce-i drept. Pe de alta parte mai sunt cei amintiti de tine. Un ultim caz (si d-astia stiu cativa) sunt cei care nu sunt trasi prin inel dar in schimb au o personalitate de toata frumusetea. Oameni care sunt atat de frumosi in interior incat te fac sa uiti ca nu sunt ceea ce societatea numeste "perfect" fizic si se lipesc asa dragut de oamenii din viata lor. Genul ala de oameni ma fac uneori sa ma simt superficiala si acra :) pentru ca ei sunt opusul si pentru asta ii iubesc.
Un exemplu "mai aproape de casa" sunt eu cu Dan care atunci cand ne-am cunoscut nu aveam mai nimic in comun in afara de o gandire matura si abilitatea de a vorbi ore intregi absolut orice. Nu aveam pasiuni comune, anturaj comun, ocupatii asemanatoare, nici macar apropiati ca varsta nu eram. Sa nu mai zic ca nici pomeneala sa semanam fizic. Yet, here we are.
E mult de dezbatut pe tema asta :)
 
Cred ca este cea mai mare prostie sa crezi asta si cine nu vrea sa vada sau sa creada este un idiot. Parerea mea ...
Fie ca vrem sau nu, aspectul fizic conteaza in 99% din cazuri. Inainte sa cunosti pe cineva bine, prima data o vezi si daca nu arata conform normeor tale interioare, atunci nu dai nici un kaka pe ea.
Nu numai femeile se amagesc cu prostia asta ci si barbatii. La fel cum multi dintre noi (barbatii) ne place sa ne amagim sa fim mintiti ca marimea nu conteaza. Conteaza fratilor foarte mult si daca cine iti spune ca nu, atunci o face pentru ca te iubeste sau nu vrea sa te raneasca.

Singurul lucru care depaseste felul cum arati, scoate din calcul marimea este CARACTERUL.
O persoana poate fi cea mai naspa, urata, super batoza, sa o aiba supper mica, dar daca are un CARACTER placut, puternic toate celelalte platesc,nu sunt luate in considerare.

sper ca nu am suparat pe cineva.
 
Loading...
Back
Sus