NFT - Topic de ajutor reciproc pentru a reusi in aceasta nisa

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
M-am gandit sa fac un topic pentru NFT unde sa putem discuta pe aceasta tema.
Ce este, cum functioneaza, cum putem face bani in acest domeniu.
Si desigur ce scamuri se fac pe nisa asta.

Este cineva pe aici pe nisa asta?
 
M-am gandit sa fac un topic pentru NFT unde sa putem discuta pe aceasta tema.
Ce este, cum functioneaza, cum putem face bani in acest domeniu.
Si desigur ce scamuri se fac pe nisa asta.

Este cineva pe aici pe nisa asta?
Despre ce este vorba?
 
Pe partea tehnica (cel putin pe solana blockchain) poate va pot ajuta si eu cu sfaturi / ponturi :D
 
Pe partea tehnica (cel putin pe solana blockchain) poate va pot ajuta si eu cu sfaturi / ponturi :D
Daca ne poti oferi orice info ar fi de ajutor.
Personal pana acum nu am auzit.
Multumim.
 
Am si eu cateva intrebari pentru voi.
1- poti vinde 1 NFT pe mai multe saituri?
2- ce sanse ai sa vinzi NFT daca nu este o colectie ?
3-exista ceva video in care sa se explice cap- coada cum urci si vinzi NFT in limba romana?
 
1. Da poti vinde.
2. Nu toti au colecție si nu este o regula ca acesta sa fie într-o colecție
3. Pe blog la mine este un tutorial unde am scris unde poți face NFT si unde poti vinde fara taxa de gaz.

Opinie personală.
Toata schema asta cu NFT este un mare scam in acest moment si pentru cei care se gândesc pe termen lung este o pregătire pentru metaverse a celor de la Facebook care au anunțat ca vor avea o taxa de 48% din vânzarea de NFT.

Vezi cazul la unul cunoscut care a cumpărat un NFT la 2 milioane si ceva de dolari si cand la pus la vânzare la prețul de 48 milioane, primul bid a fost de doar 7000 si acum nu a urcat mai mult de 20k.

Am un articol pregătit unde explic mai multe si cum se poate face vânzări, care cred că-l voi publica curând.
 
Scam , nescam cert este ca sunt foarte multi care chiar fac bani.
Astept si urmatorul articol si cred ca ar fi perfect daca ar mai posta cei interesati saituri unde poti urca si vinde fara taxa.
Si ceva sfaturi daca exista atunci cand pui la vanzare sau cum te orientezi atunci cand cumperi.
 
Daca poți vinde super ok, dar nu as recomanda sa cumperi.
La fel in articol am link catre surse unde poti lrimi gratis NFT.
La fel sunt foarte multe siteuri unde poti genera NFT.
Daca ai prin gasca de amici cineva cu tatuaje, îți poate face ceva super unic.
 
Am reusit in cele din urma sa fac o colectie pe OpenSea fara sa platesc taxa de gas si sa pun la vanzare o colectie de 10 Item fara sa platesc taxa.
 
Acum ar fi frumos daca poti sa ne spui si noua tot procesul pentru a putea face rost si publica.
Felicitări.
De fapt este destul de simplu :

1 Intri la My Colection

2 Click pe Create a Collection

3 Pui imaginile care doresti pentru colectia ta

4 Pui Nume la Colectie

5 Pui nume link colectie

6 Descriere la colectie

7 Adaugi categorie unde sa apara colectia

8 Pui la creator erning o cifra intre 1 si 10 - 10 fiind maxim

9 Pui - payout wallet address

10 Cel mai important pas aici este la Blockchain - in loc de Ethereum pui Polygon

11 La Display theme lasi pe Contained si apoi click pe create

Asa ai creat o colectie fara sa platesti nimic , succes.
 
Din plictiseală am început să joc Age Of Gods AgeOfGods: The next-gen NFT Action Card Game
În nișa crypto sunt de ceva timp și pot spune ca sunt familiarizat cel putin la nivel mediu insă pe partea de NFT recunosc că nu ma interesat si nu am dat importanța. Jucand jocul Age Of Gods m-am lovit de chestia asta NFT unde personajele din jos sunt tokenizate in NFT . Avantajul celui care joaca este unul imens deoarece daca cumpara un NFT ( personaj din joc) mai tarziu după ce se plictiseste de joc nu ramane pierdut de banii bagati in joc (aceste NFT-uri) deoarece le poate vinde pe diferite piete ( siteuri)

Numarul lor este limitat și din acest motiv ele cresc in valoare. Odata vandute toate personajele cei care vor sa mai joace ramane la mana celor care le-au cumparat si sunt cei care joaca si nu isi vand personajele sau investitorii ( speculantii)

Investitori de obicei nici nu joaca, acestia cumpara cat mai multe NFT-uri si cand jocul ia amploare si cererea este foarte mare acestia vand la 10 X sau chiar 100x

In concluzie daca faci un NFT sau cumperi fară nici o utilitate acesta ar putea sa ajungă la 0 deci este un scam, insă cele cu utilitate pot creste in valoare cu cat cererea este mai mare.
 
Loading...
Back
Sus