Next Analytics - Platforma independenta de monitorizare a websiteurilor.

Ovidiu Bokar

It's not a bug, it's a feature!
Administrative
Registered
Full Member
Vreau sa va prezint Next Analytics, o platforma independenta de monitorizare a websiteurilor si applicatiilor web, care, in momentul de fata are peste 50 de websiteuri inregistrate, cam din toate colturile lumii pe diferite nise (forum, url shortener, adult, video & video streaming, gaming & gaming streaming, etc ).


Istoric

Suntem o firma mica in Marea Britanie, infintata in 2017 cu scopul de a oferii firmelor mici si mijlocii consultanta in domeniile de adverts online (DFP/GPT, Prebid Auction) si programare (JavaScript/C#/PHP).

La inceputul anului 2018 am observat ca firmele mici si mijlocii au dificultati in a intelege si a-si monitoria utlizatorii, deoarece majoritatea platformelor mari ofera prea multe informatii, nu pot gasii usor ceea ce cauta sau din cauza limitelor impuse nu isi pot permite a platii pentru informatiile aditionale, astfel am decis sa vedem ce alte servicii sunt pe piata care ofera firmelor mici si mijlocii oportunitati de monitorizare a applicatiilor web gratuit; din pacate la sfarsitul anului am observat ca nu sunt doar cateva firme dar care nu au stabilitate sau nu au mai facut nimic la platformele lor de luni de zile.

Astfel la incepulul anului 2019 am inceput sa pun pe piceoare o mica platforma, care, cu ajutorul membrilor Roforum care sau oferit a fii voluntari pentru a testa si create platforma, am ajuns sa analizam un pic peste 2 bilioane de informatii si sa intelegem defapt ce vor utilizatorii sa vad. Catre sfarsitul anului am hotarat sa refacem platforma intro forma mai stabila sa aplicam ceea ce am invat in decurs de 2 ani, astfel am rescris si restructurat toate serviciile, iar in momentul de fata platforma are peste 50 de websituri si applicatii web care le monitorizeaza si zilnic analizam peste 1 milion de informatii.


Servicii

Majoritatea serviciilor sunt cerute de utilizatorii platformei, astfel, platforma se imparte in 3 servicii:

1. Realtime User Monitor (RUM) - Monitorizare vizitatori pe websites

  • Live & historical data
  • Performanta site-ului din perspectiva utilizatorilor
  • Geolocation
  • AdBlocer
  • Bots
  • Traffic Domains & Visited pages
4311

2. Application Monitor - Monitorizare cereri catre o aplicatie web.(ex: Wordpress, Drupal, Joomla, PHP, NodeJS, etc)

  • Live & historical data
  • Clickjacking notification
  • Referar, request methods
  • Bot Idendification & Emulated Bot Browsers
  • Device type
  • Cookie names
  • Uptime
4312


3. Domain Monitor - Acesta este un serviciu pasiv, care va trimite email de notificare cand unul dintre servicii este pe punctul de expirare.

  • Domain expiry
  • SSL expiry
Pentru serviciile oferite avem si cateva module de Wordpress, PHP si NodeJS pentru o integrare si implementare mai usoara. Modulele pot fi downloadeate din platforma pana la inceputul verii, iar pe urma le vom publical pe siteurile oficiale.

In viitor
Deoarece suntem in Beta testing, o parte din servicii inca le testam si ne bazam pe feedbackul utilizatorilor curenti pentru a face un produs pe placul tuturor, dar in viitorul apropiat avem in plan urmatorele:

  • O noua interfata
  • Un site de prezentare
  • Utilizatorii platformei sa poata cauta si analiza datele existente
  • Generare rapoarte per nevoile utilzatorilor
  • O documentatie mai buna, care sa poata interpreta rapoartele generate in text si a avea o intelegere mai buna cu ce se intampla unui website.

Pe aceasta cale, vrem sa multumim tuturor utilizatorilor Roforum care ne-au ajutat si inca ne ajuta in a crea aceasta platforma.
 
Ultima editare:
Eu ma bucur ca exista astfel de proiecte și ca membrii acestui forum au putut ajuta, contribui la realizarea acestuia.
Eu el recomand și îl folosesc pe roforum și alte site-uri.
Multa bafta în continuare.
 
Arata super din descriere si cel mai probabil o sa fie o optiune si pentru mine, deocamdata folosesc metrika de la yandex.

Intrebare:
Odata ce va iesi din beta si va intra intr-o versiune oficiala, cam care va fi pretul?
 
Intrebare:
Odata ce va iesi din beta si va intra intr-o versiune oficiala, cam care va fi pretul?

Vrem sa o tinem gratuita pentru toata lumea, o sa avem 1-2 reclame de la Google (GPT) dar nimic mai mult, iar cine va vrea sa gasesaca informatii extensive atunci taxam.
Exemplu:
Presupunem, ca websiteul X a avut traffic enorm in ultimile 24h si vrei sa vezi ce a cauzat asta

- O sa putem identifica traficul si utilizatorii care au cauzat excesul/sau nu de trafic, plus alte detalii.

Planul este sa iesim din Beta in urmatoarele 2 luni, dar pana la sfarsitul anului vom lasa access tuturor utilizatorilor la toate serviciile ce le avem si le vom face.
 
Multumim utilizatoriilor care sau inregistrat deja, va rog sa va verificati emailurile pentru a implenmentat scripturile pe website sau daca intampinati orice probleme, ne puteti scrie pe chatul prezent pe website.
 
Daca voi taxati acel lucru, de exemplu de ce a avut trafic x in ziua cutare, de ce as veni la voi ? Se poate afla foarte simplu din analytics fara sa platesc nimic.
Nu vreau sa vorbesc prostii dar sunt zeci daca nu sute de astfel de servicii. Google are cel mai stabil dintre ele, si prefer sa-l folosesc pentru ca nu-mi ingreuneaza site-ul. Daca voi veti avea un spike de useri la un moment dat, site-ul meu se va incarca in ultimul hal. Poate deja se incarca greu nu stiu, pentru ca nu am testat, dar intelegeti unde bat.
 
@GoldMember inteleg perfect si sper ca mai jos ti-am raspuns la intrebari, daca e ceva neclar, sa imi spui si clarificam.

Daca voi taxati acel lucru, de exemplu de ce a avut trafic x in ziua cutare, de ce as veni la voi ?
Nu taxam, cum am spus mai sus, incercam sa tinem platforma gratuita cat se poate de mult, doar pentru informatii extensive vom taxa, la fel face si Google.

Google are cel mai stabil dintre ele
Intradevar Google este cel mai stabil, dar in acelasi timp nu iti ofera analiza corecta numa daca platesti si ai echipa dedicata care sa iti filtreze toate lucrurile, ceea ce vezi prin contul gratuit este in limita traficului impus de Google, 10 mil/luna Google Analytics Collection Limits and Quotas si totul minimalist.

Daca voi veti avea un spike de useri la un moment dat, site-ul meu se va incarca in ultimul hal.
Da, aici ai dreptate, daca ar fii o platforma minimalistica, dar, in 2 ani de zile, am avut un downtime acum 2 zile pt 24h fiindca a cazut HDDul la server si firma de hosting a trebuit sa schimbe HDDurile. Infrastructura noastra se auto cofigureaza in functie de trafic, iar daca serverul/serverele sunt jos, tot traficul este redirectionat catre backup server care doar are grija sa nu ingreuneze siteurile. In momentul de fata servere noastre duc aproximativ 4 milioane de cereri per zi cu aproximativ 45 de conexiuni per secunda, in timpul saptamanii, iar pe weekend ii aproximativ 80 de conexiuni per secunda, timpul de raspun la fiecare request nu depaseste 20-100ms. Unul dintre utlizatorii forumului a activat toate serviciile si in momentul de fata are aroximativ 200k/requests per applicatie si aprox 50k/requests in client-side, per zii si lucram indeaproape cu utilizatorul, pentru asi reduce nr de atacuri catre aplicatie.

80% din ceea ce facem in platforma, este atribuita utilizatorilor sai, fiindca incercam sa vorbim cu toti utilizatorii si sa intelegem ce vor sa vada/afle sau monitorize.

Personal, iti recomand sa incerci macar 1 serviciu, iar daca nu iti place sau ai probleme, poti sa ne scrii prin aplicatie, sau aici pe forum si lamurim orice probleme ai.

Incepand de ieri am inceput sa facem planul pentru a lasa utilizatorii sa isi identifice traficul catre aplicatii si daca considera necesar sa blocheze atacuri sau bots/crawlers/etc. In urmatoarele saptamani vom notifica aici pe forum si prin platforma utilizatorii cu serviciul care l-am activat.

Ca idee, am facut niste poze la cum sunt serverele in momentul de fata si serverul in sine pentru a vedea cum se comporta serverele si APIurile in momentul de fata.

Acesta este sumarul a 4 servere pe care ruleaza doar APIul.
4330

Iar acesta este statusul serverelor fizice
4331
 
Loading...
Back
Sus