Naked and afraid pe Discovery

helenedwards

New Member
Registered
Imi spunea cineva ca este bun.Ceea ce vrea sa insemne un „real” a fost o dezamagire. Ideea survenita probabil odata cu facilitatea in utilizare a aplicatiei blur, care ne scuteste, slava domnului, de genitalele unui barbat vazut de jos cum se catara in copac de exemplu, este impanata asa cum ne-a obisnuit deja Discovery, cu intreruperea filmului pentru promo chiar la acest film la care te uitai si cu scurte recapitulari care puse cap la cap se duc la jumătate din totalul materialului filmat, nu este nici pe departe o poveste de supravietuire, ci se transforma intr-o cearta intre „real people”. Ideea este ca s-a vrut ca ajutorul pe care l-au primit acesti oameni aruncati in jungla sa fie 0. Aadica fara nimic pe ei, descurcati-va! Ideea este atractiva, tu ca spectator te simti atras de un real show in care vezi pe unii cum au sfeclit-o in timp ce stai cu burta plina , mancand floricele dincoace de ecran. Realizatorii au facut doar o mica exceptie: le-au lasat o ranita, amarata, atarnata de gat. Ce credeti ca au in ea? Uite niste nimicuri, un briceag, o plasa de tantari de cam 3x3m, un dispozitiv de frecat niste lemne cu care poti da foc si alte chestii mi-ni-ma-le. Nimic, nimic altceva. Mie mi se pare ca oamenii astia cam pierd timpul lenevind la umbra, in toata splendoarea lor blurata, toata ziua, fiindca e „ beep-ing warm”, fiindca exista si blur audio de tip beep peste injuraturi intentionate de dragul spontaneitatii. Este natural acest limbaj, pentru ca real people sunt atat de integrati in salbaticie, incat si uita de existenta celor 2-3 operatori din unghiuri diferite. A doua ocupatie a lor este cearta. Imaginati-vi-i intansi pe spate trancanind toata ziua, trecand apoi treptat la acuze si reprosuri, filmari intrerupte de momente in care regizorul s-a gandit sa bage niste montaje gen big brother, in care individual fiecare se explica in fata camerei. Filmarea este intrerupta asa cum spuneam: de promo la ea insasi, de scurte rezumate a ceea ce s-a intamplat pana la intrerupere si de imagini in miscare cu animale periculoase care nu sunt implicate in poveste, imagini pe care probabil le-a avut la dispozitie directorul de film, ele nu se leaga cu filmul, insa nu s-a putut abtine sa nu ni le arate fiindca tot stateau degeaba la sertar si era pacat de ele sa se piarda nevazute. Cand unul din acesti real people abandoneaza, sau de fapt se satura de atata cearta, apar intr-1 minut de te miri unde, tocmai in aceasta pustietate in care sarmanii oameni au fost aruncati singuri, goi si fara nici un ajutor, alti oameni, dar foarte bine echipati, bine hraniti, care ii salta in masini de teren pe cei carora li s-a luat de show. Lucrul uimitor pe care il vad atunci este contrastul dintre aparitia unui om gol versus acelasi om vazut pentru prima oara imbracat, ocazie cu care m-am convins ca hainele ne folosesc totusi si la altceva, ne arata mult mai bine decat suntem in realitate.
Relaxa: http://freeringtonesfree.mobi/ringtone/panda-marimba-remix-2-2405.html, https://freeringtonesfree.mobi/rap
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus