Motivul pentru care nu scoti bani cu site-ul tau

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
lNBtmtB.png


Am primit acest mesaj astazi. Cred ca am mai scris despre acest lucru, dar o voi mai face odata si sper sa intelegeti de aceasta data.

Un blog cat de mic daca este bine optimizat la reclame poate aduce venituri mari chiar daca are 50 vizite pe luna. Trebuie sa tineti cont de cateva detalii.

Sa luam exemplu de mai sus.

La un articol unde discuta despre produsele DIGI, avea doua bannere care duceau catre un shop care nu avea nici o legatura cu digi. Eu am dat click pe banner sa vad unde se duce, dar un vizitator nu va da click, pentru ca nu are legatura cu digi.
Fie ca a venit din google sau a intrat direct pe site si apoi pe articol, userul este interesat de produsele digi. Daca avei banner sau link de afiliere catre produsele digi era foarte posibil sa faci o conversie.

Multi dintre voi un banner acolo si sperati ca userul sa intre si sa cumpere. Este total gresit.

Incercati ca la fiecare articol sa postati banner sau link affiliat care sa fie relevant cu produsul sau articolul, daca e posibil chiar link/banner la firma sau produsul care faceti referinta in articol.
Daca nu aveti banner sua link pentru acel articol, atunci puteti pune adsense sau alt sistem de reclame.

Zv6qat2.png


1. Recomandat ar fi sa faci blog pe o nisa anume si nu general. Este mai usor de promovat si poate aduce o conversie mai buna. Plus poti face cate un blog pentru fiecare nisa care te poate ajuta la seo.
2. Depinde de site si nisa. Din affiliat se poate castiga mai bine daca acorzi atentie. Adsense poti folosi ca resursa de rezerva.
3. Functioneaza amundoua daca tii cont de cele spuse mai sus.


Daca aveti intrebari va rog postati mai jos.
 
Un mic sfat, daca mi se permite, la punctul 1). Incepeti cu micro nise, si mergeti spre cele mai mari din acelasi domeniu. Incercati sa obtineti pozitii in serp pe cuvinte lungi(chiar si cele cu 10-50 cautari lunare), dupa care va duceti usor dar sigur spre cele principale.
Multi incep direct pe cuvintele cheie principale, si dupa 1 luna in care nu reusesc nimic abandoneaza proiectul.
 
Loading...
Back
Sus