Motivul pentru care nu esti selectat cand aplici la un job online

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cunosc multe cazuri unde multi dintre voi aplicati zilnic la multe job-uri online dar nu sunteti selectat, chiar daca in opinia voastra CV-ul este ok si aveti experienta.

Ce ar trebui sa stiti.

1. O firma cand cauta candidati online trebuie sa plateasca in general o suma frumusica pentru ca oferta de munca sa apara pe un site timp de 30 zile.
2. Asta face ca firma va fi mult mai selectiva cand se uita printre candidati. Vrea sa se foloseasca la maxim de suma platita pentru job si sa gaseasca candidatul perfect.
3. In multe tari (Vezi Romania si UK) conteaza foarte referintele si specializarile, diplomele specificate in CV si mai putin experienta. In 90% din cauzuri acesta este primul criteriu care sunt alesi candidatii. In spania spre exemplu, pe angajator il intereseaza sa ai experienta sa stii sa faci acel lucru bine si mai putin diplomele. Ca exemplu mai concret, in Spania poti llucra pe Masini super grele fara sa ai nevoie de certificare, permis de conducere, atat timp cat stii ce trebuie sa faci, cum sa manevrezei.Pe cand in UK nici macar ca salahor nu te lasa sa intri pe santier sau punctul de lucru daca nu ai cscs card.

Cum iti poti creste sansele pentru a fi selectat?

1. Incearca sa faci un CV cat mai profesional. Pe google ( cv template romania ) gasiti foarte multe si va poate ajuta sa faci un CV care sa atraga atentia.
2. Adaugati toate diplomele, cursuri facute, indiferent cat de mici sunt
3. La sectiunea experienta unde scrieti unde ati lucrat nu uitati sa specificati Atributiile care le-ati avut pentru fiecare rol si cat mai explicat daca se poate.
4. Permisul de conducere si daca esti de acord sa te muti in functie de job contribuie foarte mult.
5. Pentru cei din domeniul IT daca aveti un protofoliu online, referinte este recomandat sa le includeti in CV. Va poate ajuta sa ajungeti in short list pentru postul respectiv.
6. Aplica doar la job-uri care esti sigur ca te pricepi. In acest fel usurezi munca celui care face selectia si pe tine sa nu fii trecut cu vederea. Va ofer si un exemplu pentru a intelege. Acum ceva timp am postat pe un site de job-uri o oferta de munca pentru Agent Vanzari. In 2 luni au aplicat aproximativ 4700 persoane, din care mai putin de 10% respectau cerintele postate in oferta de munca. Va imaginati ca nu am stat sa citesc 4700 CV ca mi-ar fi luat foarte mult. Cred ca am citit aproximativ 300 si dupa asta m-am lasat pagubas. Acum daca cineva foarte competent se afla in pozitia 301 a ratat sansa sa fie vazut din cauza celor aplica fara sa citeasca descrierea si cerintele la job.
7. Unele firme cer scrisoare de intentie. Personal nu ii vad rostul, dar atunci cand vedeti ac se cere, acordati atentie deosebita. Este primul lucru care-l vede cel care selectioneaza candidatii si daca nu ii place, il trece la gunoi. Plus in Uk pentru a nu verifica fiecare CV in parte au softuri speciale care verifica CV-urile dupa anumite keyword si daca acesta le gaseste, atunci este trimis pentru verificare, daca nu gaseste nimic, e trimis la gunoi.


Am facut 2 categorii noi :

Locuri de munca in Anglia
Locuri de munca in Spania

In aceste categorii voi posta oferte de munca din cele doua tari si voi incerca sa ofer ajutor celor care sunt interesati pentru a avea mai multe sanse sa gasessca un job in anglia sau spania.

Ofertele vor fi postat in limba engleza si spaniola, asa ca trebuie sa cunoasteti cele doua limbi. Daca nu le cunoasteti, atunci va recomand sa cautati locuri de munca in romania, sau invatati cele doua limbi.

Daca aveti intrebari postati mai jos.

Recomad sa cititi si acest topic:
Work from Home - De ce nu functioneaza in Romania?
 
AlexH, stiu ca postarea ta are 1 an deja, dar eu abia v-am descoperit de o saptamana. Asa ca, in speranta ca nu o sa fie considerat comentariu meu inoportun. As vrea sa adaug si eu cateva sfaturi deoarece lucrez in HR (Recrutare) de cativa ani si ma gandesc ca nu strica completarea listei de sfaturi.
Cum ai spus si tu, este important ca un candidat sa aplice la joburile potrivite. Este bine sa stiti ca exista niste filtre pe care angajatorul le poate adauga in anunt. Asta inseamna ca, daca se cere o abilitate/curs/experienta pe care tu nu o ai cand aplici, CV-ul tau va ajunge in alt set in care recrutorul nu se mai uita (de cele mai multe ori).

Daca anuntul contine intrebari, raspunde la ele
. Poate ca esti o persoana competenta, dar daca nu acorzi 2-3 minute pentru a raspunde unor intrebari, angajatorul va considera si el ca nu are de ce sa iti ofere cateva minute de interviu. Pacat, poate chiar te potriveai.
CV-ul nu trebuie sa fie mai lung de 2-3 pagini si sa fie usor de parcurs, nu scrie lucruri care nu au relevanta in gasirea unui job. Am vazut multe CV-ul care ajungeau si la 8 pagini, pline de povesti inutile sau comentarii ale candidatului in care povestea de ce a plecat de la fiecare job din trecut, de cele mai multe ori barfea fostul angajator. Astfel de lucruri nu se fac.
Nu inserati poze de grup in CV sau din vacante/baie/etc. Nu dau bine deloc.
Multa bafta!
 
Puteti face un CV (+scrisoare de intentie) foarte usor si profesional chiar pe siteul oficial al uniunii europene:
https://europass.cedefop.europa.eu/editors/ro/cv/compose (are chiar si interfata in limba romana)
Cand terminati descarcati versiunea PDF+XML, sau selectati sa va trimita cv-ul pe email.
Formatul PDF+XML este foarte misto pentru ca iti permite sa uploadezi si iti modifici CV-ul tot la ei pe site. Este un PDF obisnuit cum sunt toate pdf-urile, compatibil cu toate softurile ca un pdf normal, doar ca contine in plus datele completate si in format xml.
Chiar saptamana trecuta mi-am actualizat CV-ul pe care il am facut inca din 2015 tot la ei pe site.
 
Loading...
Back
Sus