Monetizare forum

Cyry

VIP Club
Registered
Sponsor
Full Member
VIP Club
Salut,
Am un forum cu 3/4 k vizite zilnice si nu reusesc nicicum sa-l monetizez
ca lumea , am avut adsense/ecpm spaniol/etc...tot n-am scos nici 15€/lunar .
Ce metode recomandati ? Forum-ul e : freakplay.net , stats in footer .
Nu doresc pop-ads sau reclame enervante , doar banners/links .
Ms.
 
Iti recomand exoclik care ofera un cpm bun, daca traficul este real. Eu cel mai mult am primit ecpm 27 euro.
Adsense merge daca il accepta. Pentru o afisare optima a reclamelor iti recomand sa faci un fisier ads.php apoi sa afisezi reclama prin javascript sau iframe facat cerere la fisierul ads.php
Locatia la reclama sa fie sub fiecare post din forum. In header nu prea da lumea click.
Pentru a folosi mai multe sisteme de publicitate iti recomand sa instalezi openx. Setezi importanta la fiecare reclama cat vrei tu.
Exemplu: Daca vrei ca adsense sa fie afisata mai des, setezi 10 la importanta, iar exoclick 1.
Este un plugin care iti afiseaza reclama in post. Asta va creste sansa ca lumea sa dea click. O poti face si fara plugin, inserand codul ads manual.
Mai poti vinde trafic prin iframe invizibil celor care vor. Din asta nu se scoate mult, dar se aduna la final de luna.
 
Nu prea se cumpara , aia e..

La un forum in general nu se face bani direct, ci din alte produse.

Forumul il folosesti sa aduci un grup de oamenii la un loc, apoi dupa ce devine activ iti promovezi serviciile oferite. Daca nu ai, atunci promovezi serviciile altora.
Am vazut ca ai multe topicuri pe nisa games. Poti face topicuri gen: Configuratie Desktop pentru jocul x si in post inserezi link catre emag. Pentru asta ai nevoie de cont pe profitshare.

Asa fac eu penru http://swingersdating.biz/ . Cei de la datingFactory imi pun la dispozitie tot ce am nevoie si primesc 50% din vanzari.
 
Recomand afilierea. Cand vad cate produse se vand pe ITC... cred ca s-ar potrivi bine laptopurile si tabletele pe forum. Ma rog, la laptopuri si console joc ai avea mai mult de castigat, ai comisioane mai mari. Insa, in loc sa adaugi bannere sau widget, poti scrie tutoriale, de exemplu cum se face o configuratie, sau posturi cu recenzii laptopuri si sisteme desktop pe forum, impreuna cu link/buton afiliat.
Daca se strang ceva raspunsuri, si daca ai optimizat postul, nu obtii clickuri si comisioane doar de la membri, ci si de la vizitatorii neinregistrati. De asemenea, poti obtine mai multe vizite pe forum, si ar trebui sa ai conversii mai mari decat daca folosesti bannere fiind continut relevant cautat special de persoane interesate, plus ca nu enervezi vizitatorii cu pop-up. Cred ca e mai bine sa ai din cand un comision marisor, decat sa primesti cativa dolari pe atatea vizite:
Profitshare.ro.jpg

2Parale.jpg
 
Loading...
Back
Sus