Minim 10k vizionari pentru a activa monetizarea pe canalul youtube

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Google a facut niste schimbari care au fost anuntate si implementate cu data de 06.04.2017.
Pentru a proteja creatorii de calitate si desigur pentru a ridica calitatea acestora, youtube a pus o regula a de 10.000 vizionari per canal pentru a putea activa monetizarea.

Ce inseamna asta pentru tine?
1. Daca ai un canal youtube sub 10000 vizionari lifetime, nu poti aplica pentru a genera bani.
2. Daca canalul are peste 10000 vizioanri life time, poti aplica pentru a genera bani prin youtube, insa nu e garantat ca vei fi acceptat.
3. Dupa ce ai aplicat, youtube verifica daca respecti regulile si nu cumva esti un pericol pentru spiritul google.
4. Daca totul este ok, primesti accept si incepi sa faci bani.

Anuntul nu spune nimic despre cei care au deja activat monetizarea si nu detin cele 10k vizionari minime.

M-am uitat in cont si tot prin adsense functioneaza, adica ai nevoie de cont adsense pentru a activa monetizarea pe youtube, doar ca schimbat regulile de activare.
Pana acum daca aveai un cont adsense puteai activa imediat monetizarea pe youtube.

Anul acesta Facebook a inceput monetizarea la la continutul video unde a pus niste reguli de gen. Minim 300 persoane pe sesiunea live sa afiseze reclame, clipul video de minim 4 minute pentru a afisa reclama si tot asa.

Pe zi ce trece va fi tot mai greu sa facem bani cu youtube, adica sa fii acceptat. Singurul concurent care va avea de castigat este daillymotion unde conditiile de acceptare sunt usoare si chiar poti urca cam orice continut.

Sursa aici: https://youtube-creators.googleblog.com/2017/04/introducing-expanded-youtube-partner.html
Multumesc lui @dani67 pentru notificare.
 
Sunt curios cat o sa mai tina facebook si youtube. Cel putin facebook dupa mine incepe sa piarda "teren". Youtube se poate sa piarda creatori de video, nu e mult 10k de vizite, dar daca nu ai subscriberi, metode unde sa-ti promovezi clipurile , nu prea mai poti face nimica dupa ce ai zis mai sus.
Ne axam pe altceva. Eu deja de 2 saptamani imi tot bat capul cu ce sa fac, altceva fata de ce am facut si nu mai merge.
 
Eu deja de 2 saptamani imi tot bat capul cu ce sa fac, altceva fata de ce am facut si nu mai merge
Te cred ca si eu fac acelasi lucru.
In opinia mea ca comunitate avem doua variante.
1. aloci timp si resurse sa cresti in speranta ca vei face ceva, ca vei fi acceptat
2. ne unim si face propria comunitate/site/social network unde sa ne promovam resursele/creatiile.

Trebuie sa intelegem ca regulile sunt facute pentru restul lumii si nu pentru americani unde share este la moda, unde aproape orice clip poate ajunge la cateva mii de vizionari printr-un simplu share la lista de amici.
La noi nu merge metoda share din varii motive.

Se vor gasi noi metode sa scoate acolo de chirie si o bere. :D
 
Metode se gasesc, nu zic ca nu, dar vezi tu.... ca merg cat merg si gata. Unele bine altele mai prost , depinde cum ai norocul. Eu as face ceva care sa si dureze, sa fie trafic social + google. Dar ........ pana de idei :(
 
Am apucat sa leg la Adsense al 2-lea canal youtube inainte cu cateva ore de setarea cu pricina. Sunt curios ce se va intampla cu generarea de bani la al 2-lea caci am decat 2-300 views la el.
 
Sunt curios ce se va intampla cu generarea de bani la al 2-lea caci am decat 2-300 views la el
Sa ne anunti daca vor fi schimbari. Si tare asta sa rulezi doua conturi diferite pe un canal youtube.
Ai grija.
 
M-am interesat si am inteles ca daca pe primul canal nu am avut avertismente de nici un fel pot lega inca un canal. E si pe support google ajutor in acest sens.
 
Se refera ca trebuie sa ai 10k viw la zi sau in general?
 
A aparut de curand un site romanesc de sharing intre Youtuberi - Click-uri...comentarii...vizualizari..subscriberi. E incercat de mine si e ok. Se contorizeaza tot.
Daca se permite postez un link aici. Se face cont ...se face upload la link-uri de youtube ( cate vreti) ,vizualizati clipuri pentru a genera credit care vi se retrage din cont cand altcineva vizioneaza clipurile voastre
 
Daca se permite postez un link aici
Imi dai link in privat sa vad despre ce este vorba si apoi daca e ceva util il voi posta.
Multe sisteme de gen nu ajuta cu nimic. Chiar am testat ceva custom cu cineva de aici fara rezultate prea bune.
 
Eu personal cred ca cei de la yt au inceput de ceva vreme sa selecteze video in care sa posteze reclamele.
Pe canalele mele am observat asta inainte de dat pe care a mentionat-o AlexH.
Si din acest motiv au scazut si veniturile.
Cat despre Dailymotion pot spuna ca de ceva vreme am suma minima iar plata intarzie sa apara......urmeaza sa le scriu sa vad care este problema.
 
yt au inceput de ceva vreme sa selecteze video in care sa posteze reclamele
Am vazut si eu asta de mult, plus a fost anuntul de anul trecut in septembrie cand a spus exact acest lucru.
Cat despre Dailymotion pot spuna ca de ceva vreme am suma minima iar plata intarzie sa apara
Asta stiu, fac update foarte greu, dar din cate stiu in final platesc.
 
Eu unu sunt bucuros ca adauga asa ceva. Deoarece, a marit rata de reclame cat si valoarea click-ului.
 
Loading...
Back
Sus