Microsoft Support mi-a raspuns la tweet dar problema tot exista

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Astazi am avut iar o problema cu windows 10. Ce am observat este ca acesta face reboot si update doar cand userul nu este in fata la calculator. Presupun ca poate accesa camera sau verifica daca face userul vreo actiune.
Stiu ca suna ciudat dar nu e prima oara cand se intampla si de fiecare data dupa ce am plecat de la laptop.
Astazi lucram pe laptop si a trebuit sa merg pana la baie. Cand am venit inapoi am gasit laptopul in reboot si isi facea actualizari, care a durat undeva la 15 minute.

Suparat am postat pe twitter si Microsoft Support mi-a raspuns.

3Zdj3w6.png


Din pacate nu am optiunea sa setez cand si cum se face update.
YhrYtFV.png


Ieri si acum 2 zile laudam windows 10 si imediat a aparut problema asta care este veche. Este stresant mai ales daca lucrezi cu 20-30 tab in browser unde se lucreaza pe sesiuni, apoi fisiere, programe care chiar daca ai setat auto-save, nu te ajuta cu nimic.


 
Actualizarile sunt bune doar ca le face cand vrea el si este ciudat ca de fiecare data se intampla asta cand nu sunt in fata la laptop.
Voi acoperi webcam de acum sa vedem ce face.
 
Voi acoperi webcam de acum sa vedem ce face.
:D Hai ca asta e culmea. Poate doar s-a intamplat sa faca update cand nu esti tu. Pura coincidenta...
 
Poate face update când trece o perioadă de timp în care nu se întâmplă absolut nimic!
 
Poate doar s-a intamplat sa faca update cand nu esti tu. Pura coincidenta.
Asta ma gandesc si eu, dar e coincidenta cand se intampla odata sau de doua ori, dar nu te atatea ori ca la mine.
Poate face update când trece o perioadă de timp în care nu se întâmplă absolut nimic
Asa este si stiu acest lucru. Pe windows 8 ma anunta ca trebuie update urgent si trebuia sa iau o decizie, da sau nu. La windows 10 nu apare nimic.
Mai verific uneori cand dai click pe alimentare iti apare restart si update daca sunt disponibile, daca nu sunt apare doar restart.

Pe bune ca voi acoperi webcam sa vedem ce se intampla. :D
 
Loading...
Back
Sus