Recenzie Miami Bici - Cel mai bun film Romanesc

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ati vazut cumva Miami Bici?
Daca nu, atunci va recomand sa o faceti.. este cel mai bun film care l-am vazut anul acesta (am vazut destule) si nu cred ca exista un alt film romanesc in ultimii ani atat de bun ca acesta.

  1. cum incepe filmul te intrebi daca sigur e film romanesc, asta pentru ca toti suntem invatati/obisnuiti cu stilul romanesc in materie de cinema
  2. calitatea la imagine este super
  3. regia foarte buna
  4. stilul in care este filmat arata calitate
  5. felul cum joaca actorii este bestial. In mod normal iti dai seama ca joaca un rol, insa in acest film sunt atat de naturali...
  6. incepe filmul si cand se termina te intrebi... cand dracul a trecut o ora si ceva. Cel putin asa s-a intamplat mie, cand au aparut creditele... nu imi venea sa cred.
  7. cu siguranta majoritatea o sa va regasiti in acest film insa diferenta fata de celelalte filme de gen e ca punerea in scena difera, e realitate, insa au adaugat putina fictiune, comedie. Ca stim cu totii cum e realitatea, nu trebuie pusa in scena exact cum este, de asta mergi la cinema.

Echipa care a facut acest film ar trebui sa se tina serios de acest lucru pentru ca sunt buni rau de tot. Pacat ca nu primesc atentia care o merita. Nu media din romania nu am vazut nimic despre acest film. La cum este filmul ar trebui sa se vorbeasca doar de el.

Conform IMDB bugetul a fost 65.000 euro si venituri de peste 2 milioane euro. Cu acest buget in america nu faci nici macar un short, iar de film poate unulde categoria D.

Eu cred ca au realizat o capodopera cu acest buget, va imaginati ce ar face aceasta echia cu bugete mai mari?

Aici l-am vazut cu totii, prima data fiecare in casa lui si azi l-am vazut cu totii la un loc cu un proiector unde a facut un mini cinema. Am ras cu totii, nici nu ne-am dat seama cand a trecut timpul. La dracu... lumea nici nu a avut timp sa isi bea berea. :D




Voi ce parere aveti?
L-ai vazut?

 
Asta este un film care am râs de mă țineam de burtă,este al doilea film făcut bine după Nea Marin Miliardar,părerea mea,iar faza aia din film când îi traduce ăla in engleză cum că și-a mâncat copii și că vrea să le-a ia p..a in gura (scuze de expresie) am râs de nu mai puteam...prea tare faza cu tradusul,iar ca film a fost o comedie pe toată durata filmului,zău chiar un film de nota 10 pentru Romania,mai ales că noi, știm prea bine că stăm prea prost la capitolul filme...ceea ce mi-a plăcut enorm este faptul că nu sa copiat din filmele americane,sa venit cu o comedie pur și simplu românească în stilul românesc,fazele comice sunt unice nu prea am văzut în alte filme,se vede că sa lucrat la film bine,iar actorii și-au jucat rolul perfect...eu l-am văzut la cinema chiar când a apărut iar în sala era un râset care chiar îți da o senzație superbă,iar la final toată lumea era în picioare și aplauda,chiar auzeam pe unii care spunea "in sfârșit un film românesc reușit".....și pentru că tot ai deschis subiectul cu acest film,bag torentul in acțiune să îl descarce, chiar mi-ai stârnit senzatia aceea de al revedea...De obicei un film văzut nu îl mai văd și a doua oară, pentru că nu mai are farmec,dar la acest film chiar îmi doresc să îl văd încă o dată,de data asta in fata televizorului...
 
Mie nu mi-a placut. Inainte sa-l vad aveam asteptari foarte mari, si mi s-a parut ca ma uit la un vlog mai lung pe youtube, in nici-un caz la un film. Iar de ras la el, foarte putin ...
 
Mie nu mi-a placut. Inainte sa-l vad aveam asteptari foarte mari, si mi s-a parut ca ma uit la un vlog mai lung pe youtube, in nici-un caz la un film. Iar de ras la el, foarte putin ...
s-ar putea să confunzi filmele, cred că de care spui tu este 5Gang The Movie, acesta (Miami Bici) l-am văzut și eu și este mult peste așteptări.
 
Mie nu mi-a placut. Inainte sa-l vad aveam asteptari foarte mari, si mi s-a parut ca ma uit la un vlog mai lung pe youtube, in nici-un caz la un film. Iar de ras la el, foarte putin ...
Ai filmul adăugat in prima postare.
Primul trailer care l-am văzut la acest film am zis ca este foarte naspa. Acea faza nici nu este in film macar.
Noi de cand am văzut filmul numai despre el vorbim cand ne găsim. Este cea mai rapida metoda de a râde repede si cu poftă.
Va iubesc mult :)
 
Nu il confund. Cand l-au bagat pe netflix, mi-am reactivat special abonamentul pt Miami Bici. Si nu mi s-a parut cine stie ce, faptul ca toata lumea il lauda imi crease asteptari foarte mari de la el ...

P.S. La 5gang nici nu m-am uitat, cred, nu sunt sigur, ca a fost facut mai mult pt copii ...
 
E normal sa nu placa la toți. Eu nu aveam așteptări de la acest film știind de cine e facut si trailer văzut pe YouTube.
Apoi amicii mei l-au văzut si am zis să-i dau o șansa.
Cum am zis, eu am rămas surprins de film mai ales la ce filme am făcut noi în ultimă vreme plus cele externe.
 
Filmul este super fain . Ii interesant si Florin Piersic Jr. Sa nu uitam de el !
Singurul lucru rau si care imi pare rau pentru ei este ca a fost aparuta in cinema chiar inainte cu jumate de saptamana de pandemie si au inchis salile de cinema . Eu cred ca se ajungea sa se vorbeasca mai mult despre el . Pacat ! A avut un potential foarte bun dar a picat la timpul nepotrivit . Pana la urma noroc cu NetFlix-ul ca l-au pus acolo ( destul de tarziu , dar a ajuns ) si au mai facut ceva buget de acolo . Parerea mea despre acest film ?! Este unul dintre acele filme in care razi de te prapadesti de ras . Eu unul l-am vazut la cinema si a fost mult mai ok fata de cum l-am mai revazut pe netfflix .
 
Loading...
Back
Sus