Metoda pentru extra venit pe youtube, dailymotion, facebook,instagram

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca ati vazut noul trend la cei care au canale cunoscute si nu numai.
La video realizat de acestia se adauga un video scurt de 5-10 secunde la inceput si la final, care este promovare la un produs, serviciu, etc.

Acest lucru il va avea automat si rovideo la orice video urcat.

Daca ai un canal pe youtube, dailymotion, facebook, instagram, tiktoksi este popular te poti folosi de un cont canva pro FREE Canva Pro pentru a face intro. Este usor de realizat si iti salveaza foarte multa munca.

Nu te arunca la sume foarte mari ca nimeni nu isi permite sa arunce multi bani pe asta, cel putin aici unde toti incercam sa realizam ceva si nu avem bugete mari.

Personal nu recomand mai mult de 5 secunde per video, acum depinde si ce tip de video este si cat de mare in minute este.
Pe langa veniturile care le faci din vizionarea la video (acolo unde este cazul) poti adauga un extra venit din includerea unui video ads la inceput si la final.

Daca ai 2 clienti pe acelasi video, intro este mai bine cotat decat cel de la final, deci nu poti taxa ambele video la fel, insa totul depinde de tine.

Chiar daca nu vinzi la altii te poti folosi sa iti promovezi propriile servicii, produse, site-uri pe filmele online. Adaugi un clip pe un film care este la cautare si ti-ai facut reclama gratis la un serviciu extra.

Stiu unii care la un film bun au peste 150k vizionari, adica 150k persoane vor vedea reclama ta, care nu include link insa aduce ceva mult mai bun, adica userul va cauta pe goole site sau serviciu.

Daca ai un keyword bine optimizat si apari in prima pagina in intreaga lume, poti cere in video Cauta <keyword> pe google. Desigur ca inainte in cele 5-10 secunde faci cunoscut site pentru ca userul sa stie care rezultat sa aleaga.

Din 150k persoane care vede video, 1% cauta pe google acel keyword sau numele la site ar veni peste 1500 de interogari, care poate aduce un mare beneficiu la site sau serviciu tau.

Nu uita daca esti pe youtube sau unde ai monetizarea activata sa respecti regulile la platforma respectiva pentru a nu-ti pune in risc contul/canalul, dar cred ca stiai asta deja.

Unde postezi ofertele tale.

Daca ai un canal video undeva, poti deschide un topic aici My Youtube Video si iti prezinti canalul.

recomandare de prezentare:
  • nume canal
  • nisa
  • numar de subscribe - fii sincer aici, daca sunt adunati prin alte metode e bine sa spui celor care sunt interesati sau poti spune procentajul
  • locatie vizionare la video - youtube sau embed
  • info demografice
  • url la canal
  • url la ultimul video postat
  • o medie de vizionari per video in 30 zile
  • pret per video la inceput
  • pret per video la final - daca adaugi si asta
  • alte info si reguli

Cu cat oferi mai multe info, cu atat sunt sanse mai mari sa gasesti clienti.

Ce ar trebui sa eviti:
Mesaje de genul: Pm pentru pret si detalii.
Nimeni nu sta sa piarda timpul cu astfel de chestii.

Exemplu de video realizat inainte de a incepe acest topic.

Daca ai imaginatie poti face lucruri incredibile.
 
Ok, acum vrei sa stii cum adaugi un video promo pe un film sau alt tip de video.

Majoritatea aveti programe de editare video care stiti cum functioneaza. Adaugati video ads inainte, apoi un efect pentru a trece la film, daca esti bun poti face sa para ca este parte din film, apoi la final dupa utima scena din film adaugi alt video ads, nu dupa credite ca nu se uita nici dracu.

Daca folosesit ffmpeg, cum folosesc si eu, comanda este cea de mai jos.
Cod:
ffmpeg -i "concat:videoads.mp4|film.mp4|videoads-final.mp4" -c copy film-final.mp4

Daca nu ai ffmpeg atunci poti descarca folderul acesta youtubedl.zip - Share Files Online 24 asa cum il folosesc eu. Ai ffmpeg si youtube-dl in acelasi folder.

Toate cele 3 video trebuie sa fie in acelasi folder unde este ffmpeg daca vrei sa rulezi comanda asa cum este.

Primesti erori sau vrei mai multe info?
Posteaza mai jos sau cauta pe google merge 2 videos ffmpeg.
 
Ok, acum vrei sa stii cum adaugi un video promo pe un film sau alt tip de video.

Majoritatea aveti programe de editare video care stiti cum functioneaza. Adaugati video ads inainte, apoi un efect pentru a trece la film, daca esti bun poti face sa para ca este parte din film, apoi la final dupa utima scena din film adaugi alt video ads, nu dupa credite ca nu se uita nici dracu.

Daca folosesit ffmpeg, cum folosesc si eu, comanda este cea de mai jos.
Cod:
ffmpeg -i "concat:videoads.mp4|film.mp4|videoads-final.mp4" -c copy film-final.mp4

Daca nu ai ffmpeg atunci poti descarca folderul acesta youtubedl.zip - Share Files Online 24 asa cum il folosesc eu. Ai ffmpeg si youtube-dl in acelasi folder.

Toate cele 3 video trebuie sa fie in acelasi folder unde este ffmpeg daca vrei sa rulezi comanda asa cum este.

Primesti erori sau vrei mai multe info?
Posteaza mai jos sau cauta pe google merge 2 videos ffmpeg.

Buna treaba Alex :)
 
Update.
Comanda de mai sus pentru ffmpeg mergea inainte insa aseara cand am testat nu functiona si nu stiu de ce. Confom celor gasite pe net, am aflat ca nu poti face pentru video cu extensia mp4, trebuie sa fie mkv sau ts.

Asa ca am testat si mai jos aveti comenzile care functioneaza.
Aici aveti testul video (+18 continut) de aseara cu video ads la inceput si la final. E facut ca test asa ca nu va asteptati la calitate extra.

Se poate folosi Best Adult White Label cine doreste.

  1. presupun ca aveti video ads facut
  2. se face conversie din mp4 in ts la video, atat cel de reclama cat si video pe care vreti sa puneti reclama
Cod:
ffmpeg -i videoads.mp4 -c copy videoads.ts
ffmpeg -i film.mp4 -c copy film.ts
3. acum imbinam cele doua video prin comanda de mai jos.
Cod:
ffmpeg -f mpegts -i "concat:videoads.ts|film.ts|videoads.ts" -c copy -bsf:a aac_adtstoasc film-final.mp4
4. comanda are video ads la inceput si la final.
Spor.
 
Loading...
Back
Sus