Metoda ingenioasa pentru a atrage clienti

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Metoda nu este noua dar este folosita de foarte multi in Romania. Este folosita si in afara dar nu ne intereseaza asta.

Acum ceva vreme cei care aveau site-uri de radio online sau filme online la un moment dat erau obligati sa cumpere hosting de la o anumita firma la preturi putin exagerate si servicii de proasta calitate.

Cum functioneaza?

1. Individul X care are acces la cateva vps si un program de flood, trage in site-ul tau regulat pana cade. Te lasa cateva zile apoi trage iar pana cade.
2. La un moent dat te contacteaza si iti spune ca nu mai trage in tine daca iti muti site-urile la el.
3. Tu cu mare incredere in tine si crezand ca este un Neica Nimeni spui NU.
4. Acum atacurile se intensifica si site-ul tau este mai mult offline decat online.
5. Dupa ceva vreme vezi ca ai disparut din google din cauza ca site este offline
6. Individul X te contacteaza iar pentru a te muta la el. De aceasta data TU spui Da si te muti.
7. Preturile vor fi cu singuranta mai mari decat la restul firmelor, serviciul de hosting este super naspa pentru ca baga cat poate de multi clienti pe acelasi server.
8. Dupa o vreme esti prins intr-o capcana si nu vezi iesire, pentru ca de pleci, acesta va trage iar in tine, daca stai site-urile nu merg si muncesti degeaba sa le urci.

Sunt sigur ca multi dintre voi ati auzit de asa ceva sau chiar sunteti patiti. Chiar pe forum sunt cel putin 5 persoane care sunt in aceasta situatie si oricat am incercat sa le explic, sa le ofer solutii le este teama sa se mute.

Cum puteti rezolva/iesi din aceasta situatie?

1. Va faceti un cont pe immdomain.com. Este al meu si permit cont pe orice nume si nu cer dovada la identitate. Este posibil sa existe si alti provideri care permit acest lucru.
2. Cumparati un domeniu nou si daca vreti o extra protectie puteti adauga si Privacy Protection care costa 2$ pe an
3. Va faceti site si dupa ce acesta este online, il treceti prin cloudflare.com
4. Hosting puteti cumpara tot de pe immdomain.com sau alt provider care va place.
5. Acum Individul X nu mai stie ce site-uri aveti si unde sunt hostate.
6. Chiar daca afla, oricand poti activa din cloudflare [Sunt sub Atack] si vei fi protejat.
7. Daca ai intentii serioase poti cumpara pachetul de 20$ pe luna de la cloudflare.

Daca nu vrei sa renunti la domeniu/site il poti transfera pe noul cont cu nume fake si ii spuneti lu X ca l-ati vandut.

O protectie impotriva acestora nu exista si oricine cu acces la un vps/root si un program mic de flood iti poate face mari probleme.
Tot ce puteti face este sa deschideti un topic la aceasta categorie Lista Neagra - Blacklist si poate impreuna reusim sa facem ceva.
Eu mai bine renunt la proiect decat sa cedez la asa ceva.
Cativa dintre voi stiti ca am avut serviciu de hosting si lumea a fost foarte multumita de cum functiona. Doua luni a tras in continu in serverele mele pentru a ma convinge sa cumpar de la acesta. Am preferat sa inchid serviciul de hosting decat sa sa fac ce imi spunea el.


 
Loading...
Back
Sus