[Metoda]Ascunde filmele pentru botii DMCA

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Azi mi-a venit o idee dupa ce am facut la un site pentru a afisa continutul in functie daca este logat sau nu. Asa ca m-am gandit ca ar putea merge si pentru botii dmca.
Plus sa tot vorbit despre asta aici pe roforum
Blocheaza DMCA BOT musobot/1.0
Protectie DMCA + ascundere sursa video
Pentru a face asta ai nevoie de cunostinte medii in code sau daca cineva de aci vrea sa faca un plugin cu datele de mai jos ar fi super.

Cum functioneaza:
1. ne folosim de funtia if and else din php
2. facem regula if bot este unul din lista, adica google, bing, yahoo, yadex si care mai vreti voi
exemple code
Cod:
if(strstr(strtolower($_SERVER['HTTP_USER_AGENT']), "googlebot"))
{
    // what to do
}

Cod:
function _bot_detected() {

  return (
    isset($_SERVER['HTTP_USER_AGENT'])
    && preg_match('/bot|crawl|slurp|spider|mediapartners/i', $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'])
  );
}
3. afisam continul daca botul este din lista de mai sus. In general tag content la majoritatea themelor este acelasi insa la unele difera putin si asta trebuie sa cautati. Am uitat sa specific ca editarea o faceti in single.php
Cod:
$content = apply_filters('the_content', $query->post_content);
4. else daca botul nu este din aceasta lista afisam o alta informatie sau il redirectam catre un alt url.
5. cam asta este tot.

Explicatii pentru cei care nu au inteles la ce ma refer.

Cand un bot dmca (sau oricare altul ce nu este in lista) va vizita site-ul nu va gasi nici un film si chiar il poti redirecta unde vrei tu.
Daca botul este google sau unul din lista ii va afisa continutul normal.

Aceasta metoda te poate proteja de scanarile automate la boti si nu de cele manuale, cand un membru din echipa X iti viziteaza site si vede link acolo sau cand cineva iti face raport dmca lucru care se intampla foarte des din pacate.

Acum daca vrem sa merge si mai departe, putem salva ip, user agent, locatie, etc si chiar bana automat tot ce nu este din lista de boti setata de noi.
Sper ca cineva sa fie dispus sa faca acest code sau plugin.
 
Loading...
Back
Sus