Meteoriti - Ce solutii avem in caz ca ne loveste unul mare

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Fiind saptamana meteorilor unde se discuta mult pe tema asta, cum sa ne aparam in cazul in care unul mare vine direct spre noi, m-am gandit sa fac un topic unde fiecare sa ne dam cu parerea.
Chiar acum pe discovery science despre acel meteorit de mici dimensiuni care a lovit in 2013 o gara din rusia unde peste 1000 persoane au fost ranite.

Sa nu uitam ca zilnic pamantul este loivit zilnic de sute sau chiar mii de mici meteoriti.

Care este solutia ta daca unul mare ne va lovi?
Cum ai salva omenirea sa nu aiba soarta dinozaurilor?

Ce stim pana acum?

1. o racheta cu una sau mai multe bombe nucleare nu este o solutie pentru ca ar putea provoca mai mult rau decat bine.
2. devierea cu una sau mai multe rachete ori o explozie langa el pentru a ne evita. Din pacate nu este solutie pentru ca acesta se poate intoarce iar peste o anumita perioada si poate fi mai periculos.

Ce ai putea face mai mult?
Este ceva la care lumea nu sa gandit pana acum?

In 2029 este unul in coleziune cu pamantul aprile 13 si daca reusesc sa-l devieze acestea se va intoarce peste 7 ani.
 
Asta a spus anul trecut parca seful Nasa cand a fost intrebat ce putem face daca peste 3 saptamani un meteorit va lovi NY.
Incepem sa ne Rugam.
Chiar nu aveti o alta solutie in afara sa ne rugam?
 

In 2029 este unul in coleziune cu pamantul aprile 13 si daca reusesc sa-l devieze acestea se va intoarce peste 7 ani.
Asta in 2029 cu asteroidul Apophis care zic ca ar cadea undeva in pacific nu o prea cred :))) atata minciuna si speculatii peste tot de zapaceste lumea la cap :)))) sunt doar speculatii media,nimic concret.Eu unul nu am vazut un anunt oficial de le NASA.
 
Eu unul nu am vazut un anunt oficial de le NASA.
Chiar crezi ca va fi un anunt de acest gen? Iti imaginezi ce haos ar provoca in intreaga lume, in special zona unde va lovi. Ca odata ce a intrat in atmosfera nu exista sanse de scapare.
Nu cred ca totul este o minciuna, pentru ca oricine cu un telescop bunicel le poate vedea si daca e bun la mate, ii ppoate calcula traietoria si vedea unde cade. Chiar si google space se poate folosi pentru a gasi meteoriti si apoi sa vezi daca sunt in coleziune cu noi.
 
Chiar crezi ca va fi un anunt de acest gen? Iti imaginezi ce haos ar provoca in intreaga lume, in special zona unde va lovi. Ca odata ce a intrat in atmosfera nu exista sanse de scapare.
Nu cred ca totul este o minciuna, pentru ca oricine cu un telescop bunicel le poate vedea si daca e bun la mate, ii ppoate calcula traietoria si vedea unde cade. Chiar si google space se poate folosi pentru a gasi meteoriti si apoi sa vezi daca sunt in coleziune cu noi.
Eu personal cred ca exista tegnologia de a evita un astfel de incident chiar de ar fi adevarat,nu stim noi prostimea dar cu siguranta marile puteri ale lumi nu au dormit pana acum,cred ca au luat in calcul si asta chiar de ar fi adevarat.
 
Eu personal cred ca exista tegnologia de a evita un astfel de incident
Si eu cred asta.
Daca ne luam dupa cat de des sunt lovite restul planetelor din sistemul solar de meteoriti mari, apoi ne uitam la pamant. Este cam ciudat ca in 2000 de ani sau cel putin in ultimii 200 de ani nu am avut nici un incident care sa puna in pericol viata pe pamant.
Se intelege cred ca cineva acolo sus are grija de tot ce ar putea pune in pericol viata pe pamant.
cu siguranta marile puteri ale lumi nu au dormit pana acum,cred ca au luat in calcul si asta chiar de ar fi adevarat.
Ai fi surprins....

Eu am o solutie pentru identificare unui meteorit la cel putin 1 an lumina distanta cat si pentru aparare impotriva unui care reuseste si ajunge langa noi.
1. un scaner care poate identifica orice la cel putin 1 an lumina
2. un scut care poate fi folosit si ca arma de disstrugere


AG-3satellite.jpg
 
Sa spunem ca dispui de tehnologia necesara pentru a te apara de orice vine din spatiu.
Cine va administra aceasta putere?
Ce garantii avem ca nu vom incepe sa ne distrugem singuri cu aceiasi tehnologie care vream sa ne apare?
Am cautat episodul la care faceam referire mai sus pentru a intelege mai bine la ce ma refer.
Skip de la minutul 9. Nu am stat sa adaug sub in romana, dar cred ca majoritatea intelegeti.
 
Uneori imi vin niste intrebari in cap si ma gandesc daca sunt normal.. Daca nu o iau razna.. Dar cand vad la ce se gandesc altii... Ce griji isi fac.. imi dau seama ca sunt la nebuni juniori...
 
Uneori imi vin niste intrebari in cap si ma gandesc daca sunt normal..
Stai linistit ca nu esti singurul.
De asta suntem aici sa intrebam orice, indiferent cat de ciudat, nebunesc suna.
Ne poti spune cateva din intrebarile care iti trec prin cap?
 
Din cate stiu din alte surse, impactul cu un meteorit dupa ce patrunde in sistemul nostru solar, este la maxim 3 secunde distanta. Deci, dupa ce meteoritul intra in sistemul solar, apuci doar sa clipesti si BUM. Ca sa exterminam, ca omenire, alte ozn-uri si meteoriti sau alte forme extraterestre, ar trebuii ca toate natiunile sa isi rezolve conflictele si sa se axeze pe asa ceva, deoarece nu avem tehnologia necesara pentru a impiedica asemenea evenimente. Rachetele nu ar avea efect, ba chiar pot dauna mai mult. Un scut, e prea sf sa se intample in urmatorii ani, noi abia mai avem cativa sateliti prin spatiu si visam la un scut pentru intreg pamantul. Ideea este buna, prea buna, am putea fi protejati si de incalzirea globala, banuiesc. Dar, nu exista interes din partea statelor iar organizatiile... abia au bani de teste, nu intra in discutie lansarea finala al unui asemenea proiect. Sper sa nu vorbesc prostii, sunt pasionat de asa ceva si cat de cat documentat. E putin probabil sa reusim ceva in urmatorii ani. Poate generatiile viitoare vor avea succes.
 
Ne rugam ca tot am vazut ca "suntem" multi aici cu D-zeu.
Dumezeu o sa ne salveze pentru ca nu am facut pacate, noi aici ajutam pe toti si vindem btc printr-un program sigur si mai ieftin :D
 
sistemul nostru solar, este la maxim 3 secunde distanta. Deci, dupa ce meteoritul intra in sistemul solar, apuci doar sa clipesti si BUM
Dureaza cateva minute din momentul ce intra in atmosfera ....
Acestia circula cu o viteza intre 12 si 100kmps, asa ca poti face calculele. Daca ar calatori cu viteza luminii, tot iar trebui 5 zile sa ajunga de la pluto pe pamant.
 
Omul din video abereaza rau de tot. Daca ai ceva cunostinte pe domeniu simti cum iti scartie ceva pe creier.
 
Mna, mi-am spus parerea.;) Fiecare cu ale lui.:)
Exact, asta e si frumos. Asa invatam lucruri noi.
Mi-a placut de el cand spunea ca toti metoritii vin din centura lu saturn iar motivul pentru care nu`i putem vedea este ca ne uitam noaptea. :D Tare asta doua ....
 
Loading...
Back
Sus