Stiai Ca Messenger va avea reclame

Sencuart

Active Member
Registered
Banned
Cand Facebook a exclus optiunea de a trimite mesaje direct din aplicatie a fost un dezastru iar treaba cu Messenger nu mi-a placut niciodata. Pe langa faptul ca cea principala consuma de rupe, acum mai exista alta secundara... Exista tot felul de apk-uri modate pe internet pentru a tine totul la un loc, dar nu stii care e mai sigura si nu merita riscul de a pierde contul fie el personal sau de afacere.

Dar nu pentru asta am deschis topicul. Motivul este ca dl. Zuckerberg doreste sa introduca reclame si in Messenger. Stiti cum apar cele de pe pagina cu titlul ‘’Sponsored’’? Asa va fi si in mesaje. Ocupa spatiu, iar singurul avantaj pe care il poti lua in considerare este daca tu esti cel care are reclama. Ai avantaje mai multe deoarece impactul este mai mare si chiar poti lua legatura cu clientul mult mai usor si eficient, iar mediul este unul familiarizat pentru el.

Ceea ce nu imi place este ca dimensiunea ocupa chiar mult iar noi nu avem dreptul de a alege. Ni se introduc tot felul de porcarii iar acum sa fim sinceri... cu-i ii plac reclamele? Experienta utilizatorului in urma acestui nou feature cred ca va lasa un gust amar. Mark Zuckerberg to vorbeste despre aceasta experienta a utilizatorului, monitorizeaza si aplica dar nu intreaba. Primele tari in care au loc schimbarile in cadrul Facebook-ului sunt Australia si Tailanda.

FB_NF_Messenger-e1486076277961.png

Mai ridicol de atat nu se poate, daca nu actionam noi inainte o vor face ei si nu este bine. Facebook supravietuieste din veniturile reclamelor. Nu ca ar fi ceva nou dar prea intra in sufletele noastre.

Daca folositi aplicatia si vedeti o reclama, apasati in dreptul ei si selectati ‘’Hide this ad’’. Nu trebuie incurajate astfel de fapte pe o aplicatie ce in ziua de azi este foarte utilizata. Tutorial mai jos in imagine:

facebook-messenger-ad-hide.png

Ce parere aveti? Va place noul feature? Poate nu multi stau pe Facebook din cauza lipsei de timp si a afacerilor, dar acel mic moment cand intram fie pentru o discutie sau orice alt motiv sa fim bombardati prin lista de conversatii de cate o reclama... cum vi s-ar parea? luna implamentarii este cea care vine, adica august 2017.
 
Facebook abuzeaza foarte mult de faptul ca detine monopol pe acest sector, dar daca ne uitam inapoi vedem ca toti care au abuzat la un moment dat au disparut de piata.
Stiati ca Facebook nu se supune la nici o reglementare/intelegere pe tema reclamelor afisate, asa cum o google si alte sisteme online?
A fost odata mirc, apoi hi5, dupa asta myspace, a venit facebook care si acesta se va duce dupa o vreme.
Chiar daca dai Hide AD, toti iti vor aparea reclame, testat de mine. Aia acolo este pusa asa la misto sa duca lumea in eroare.
 
Loading...
Back
Sus