Mesaj Webmaster Tools

coraddo77

Active Member
Registered
Full Member
Astazi am primit urmatorul mesaj prin webmaster tools:
"Sistemele Google au testat 157 (de) pagini de pe site-ul dvs. și au detectat că 100% dintre acestea prezintă erori critice de utilizare mobilă. Erorile de pe aceste 157 (de) pagini afectează grav modul în care utilizatorii mobili vă pot folosi site-ul. Aceste pagini nu vor fi văzute de Căutarea Google ca fiind adecvate pentru mobil, prin urmare, vor fi afișate și clasate corespunzător pentru utilizatorii de smartphone-uri."

A mai patit cineva ceva asemanator?
Ce pluginuri pentru mobile friendly folositi?
 
Nu ține de plugin. Site-ul pe care-l ai nu este optimizat pentru utilizare mobilă. Ai nevoie de o temă responsive sau să o modifici pe cea existentă să o faci responsive. Oricum, site-ul nu îți va fi afectat pe web ci doar la căutările de pe mobile. Acum, tu știi mai bine dacă traficul majoritar vine de pe desktop/laptop sau mobile. Daca e mobile, trebuie neapărat să faci schimbare
 
Daca ai jetpack activea varianta mobila si fa functiona perfect.
La reclame vezi ce folosesti pentru ca sunt cateva sisteme care fac autoredirect, deschis un popunder cu virusi sau chestii de gen sau ingreuneaza incarcarea paginii.
Daca ne spui ce site e vorba, ce retele folosesti, poate gasim problema.
 
recomand ca dupa primul paragraf sa pui 'Citeste mai mult'.
SV9sUO1.png


In acest fel iti creste vizionarile la pagina, scade bounce rate, pagina se incarca mai repede.
Si activea jetpack si apoi mobil version.
 
Multumesc, AlexH!
Am rezolvat cu jetpack.
Am vrut sa fac aceeasi manevra cu alt site care e gazduit in alta parte si nu ma lasa sa conectez jetpack:
"Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: site_inaccessible
Error Details: The Jetpack server was unable to communicate with your site [HTTP 403]. Ask your web host if they allow connections from WordPress.com. If you need further assistance, contact Jetpack Support: http://jetpack.me/support/"
 
Incearca iar dupa cateva minute, ar trebui sa functioneze. Daca continua asa, inseamna ca site-ul tau are probleme la accesare, lucru care este foarte rau.
Vorbeste cu hostul daca nu vrea sa functioneze.
 
Loading...
Back
Sus