Make a YouTube MCN Network

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Astazi am inceput o campanie de strangere de fonduri pentru a face o retea de youtube MCN.

Stiti bine ca am colaborat si mai colaborez cu cateva retele mari dar nu sunt foarte fericit, incantat de rezultate. Suportul in primul rand, apoi fel cum sunt tratati creatorii de continut romani lasa mult de dorit.

Cu cei de la freedom am renuntat de tot sa colaborez pentru ca imi furau canale, iar suportul era zero. Multi dintre voi care sunteti cu freedom chiar daca am facut eu pentru voi transferul in reteaua mea, la final tot nu ati ajuns la mine. Fie ati ramas in reteaua in care erati, fie ati fost transferati in alte retele.

Ce a pus capac la toate sa spun asa, a fost cand mi-au furat 3 canale mari cu vizionari pe luna intre 8 si 20 milioane.Cand i-am contactat, repetau acelasi lucru fara sa ofere un raspuns concret.

Asa ca am decis sa fac o campanie de atragere de fonduri.
Poate va intrebati de ce ccer atat de mult. Suma este echivalentul la 1 milion $ si da, cam atat e nevoie sa iti faci propriul MCN.
Primul pas si foarte important este angajarea unor avocati buni care sa stabileasca o intalnire cu staff-ul google si apoi sa negoieze un contracct foarte bun. Apoi ce costa mult este platforma de managemnt.

Pentru ca nu vreau nimic pe gratis, m-am gandit sa ofer ceva in schimb, care gasiti la finalul textului.

Varianta 1.
Ofer 40% din noua firma celor doneaza. Cei 40% se vor imparti in functie de suma donata de fiecare.

Varianta 2
Pentru multi este mai buna aceasta varianta.
Dupa 30 de luni vei primi suma inapoi + 20% din aceasta. Deci daca ai donat 1000£ vei primia inapoi 1200£, asta ca un multumesc pentru ajutor.

Varianta se va alege dupa ce se strange suma de bani si in functie de ce vrea majoritatea din cei care au donat.

Toti cei care vor dona minim 50£ vor primi ca bonus acces la VIP Club pentru 12 luni.

Daca nu poti dona, poti ajuta sa avem primul MCN Romanesc din lume, prin promovarea campaniei. Share pe retelele sociale,, link pe site voastre, scrieti articole pe site sau orice alta metoda care credeti ca functioneaza.

Orice ajutor este forte bine venit.

Link la campanie este aici:
Daca aveti intrebari va rog sa comentati mai jos.

Daca se strange suma si reusesc sa o pun pe picioare voi avea nevoie de personal unde membrii roforum vor avea prioritate. In plan este inclus 10 posturi a cate 1000 euro pe luna. Asa ca unul din acestea 10, poate fi al tau.
 
Sunt o persoana care "jongleaza" zilnic cu cifrele, care citeste presa online, dar nu am vazut pana acum un plan atat de ambitios. Iti doresc succes. Cred ca stii cat de greu va fi sa aduni o suma atat de mare. Sunt sceptic ca o vei obtine toata din donatii, dar ... niciodata sa nu spui niciodata.
Poate ar fi bine sa aduni intr-o videoconferinta memebrii ai acestui forum si altii, pentru a stabili impreuna o strategie de lucru pentru a aduna o parte din bani din sistemul de refferal. Doar in echipa si impreuna cu ea vei reusi.
 
@Cred44 Multumesc pentru raspuns si sugestie.
Inainte de a apela la aceasta varianta am incercat cea usoara unde impreuna putem ajunge sa facem propriul netowork si fiecare sa castige ceva intre timp. Din pacate de anul trecut si pana accum nu am reusit sa trec de 1 milion de vizite pe luna la retea.

Voi repeta in ce consta pentru cine nu isi aduce aminte.

1. CN imi ofera posibilitatea sa imi fac propria retea MCN si discuta ei cu google, etc, daca ajung la 60 milioane vizionari pe luna si ma mentin minim 3 luni la aest nivel.
2. Am postat pe forum si rugat pe multi sa ma ajute si sa castige comision de pe urma canalelor aduse in retea. Dar dupa cum vezi fara prea mare rezultat. Asta tinand ca eu primesc in comision de 15% la fiecare canal si orice comision ofer la Recrutor este de la mine. Ofeream la toti 10% comision pentru fiecare canal adus, iar eu ramanem cu 5%, dar fara prea mare interes.

Adunat la un loc site care le detin membrii acestui forum intr-un an am fi adunat destule canale sa ajungem la cifra de 60 milioane de vizionari pe luna.

Am atasat un template pentru o pagina wordpress pe blogul vostru.
Faceti pagina, paste la text si publicare.
Link de la formular se poate schimba cu link tau de referal, daca nu ai iti pot face unul, sau il poti folosi asa cum este.
 

Atașamente

  • template CN MCN roforum.txt
    1,2 KB · Vizualizări: 2
Chiar daca nu suna bine - 1 mil de vizite realizate - 60 mil vizite necesare - varinata asta pare mult mai "pamanteasca" decat sa obtii din donatii 1 mil$. La prima citire pare mult mai realizabila decat aceea de a aduna banii in timp.
 
Chiar daca nu suna bine - 1 mil de vizite realizate - 60 mil vizite necesare - varinata asta pare mult mai "pamanteasca"
Incerc si eu varinate pentru a realiza acest lucru.
Metoda cu Gofundme are ateva avantaje. Lumea te poate gasi acolo, poti face o campanie de e-mail unde ceri ajutor/implicare. Daca trimiti un mesaj sau ceri cuiva sa iti trimita banii in cont nu vor avea incredere.

Vom vedeam ce facem anul acesta.
 
10x 4 trying to make an alternative to the Curse network, which allows smaller channels.
Nu am inteles ce voiai sa spui.
Curse network nu acccepta canale mici si trebuie sa fie doar pe o anumita nisa. Daca cauti pe putin pe net vei vedea ce tip de canale accepta si cat de mari sunt.
 
De-asta ti-am si multumit pentru ca incerci sa faci o alternativa la Curse
Asta este si idee la reteaua care vreau sa o fac. Sa ofer posibilitatea la orice canal sa castige un ban. Protectie la continut, la canal impotriva haterilor si desigur un real support nu cum vezi la 99.9999% din retelele prezente.
Aum sa speram ca voi reusi sa fac reteaua.
Vad ca IndieGoGo are mai mult impact decat prima. Aici am primit deaja 3 mesaje de colaborare. Insa nimic de luat in considerare, dar e bine ca am primit.
Campania este activa pentru 60 zile.

Ma informam acum sa vad ce staff am nevoie.
Acesta este un minim:

1 coder - depinde de platforma si e necesita. Aici e nevoie de cunoscut bine sistemul api de la youtube.
1 designer
10 administrare, verificare canale, support si send invite
1 persoana pe partea de finante care sa se ocupe de plati, etc
1 admin server - optimizare, rezolvare erori, etc
1 marketing si administrare publicitate, etc
2 agenti de vanzari

Este nevoie de banuti pentru a mentine acest staff, mai ales daca birourile vor fi in Liverpool. NU prea am chef sa ma mut in Romania pentru moment. :p

Un lucru trebuie inteles.
Daca reusesc sa strang banii, toti angajatii vor fi romani care trebuie neaparat sa cunoasca limba engleza.

Frumoase planuri nu?
 
Sincer, persoana pe partea de finante si cele pentru cadrul legal nu le-as alege neaparat roamnesti. Partea de finante, poate, dar cadrul legal doar daca a trait acolo de suficienti ani si stie cu ce se mananca painea, acolo.
 
Experienta mea de pana acum.
gofundme
Nimic, nici macar un mesaj, imiplicare zero. Zero sanse sa primesc macar o donatie de 1$

IndieGoGo
Donatie zero pana acum, dar am primit cateva mesaje unde au cerut mai multe info.
Pe IndieGoGo cel mai naspa este ca primesti foarte mult spam. Cred ca primesc cam 10-15 mesaje pe zi cu tot felu de oferte unde incearca sa imi vanda ceva sau sa ma inscriu pe nu stiu ce site.

Slabe sanse sa fac ceva cu aceste doua campanii.
Dupa o luna jumate voi incerca alta platforma si voi schimba prezentarea.
 
Loading...
Back
Sus