Mai folosește cineva Google Adsense in 2018

Da. Inca e cea mai buna retea din punctul meu de vedere. Acceptabil si cpc-ul momentan, 6-7 centi. La inceputul anului am avut 4 centi (trafic romanesc).
 
Glumiti cu intrebarea asta ? :) Pai nu urmariti forumul sa vedeti la alte retele de ads cum urla oamenii ca nu se fac platile ca platesc prost si alte motive sa nu le folosesti :) Cum sa nu folosim daca avem siteuri acceptate de google adsense??? :)
 
pentru un site legal nu vad de ce ai folosi alta retea de advertising.
google adsense inca ofera cel mai bun cpc comparativ cu orice alta retea de publicitate.
pe romania e adevarat ca ai un pret mai mic, dar mixat cu niste linkuri contextuale rezultatele sunt multumitoare.
 
Ultima editare:
pentru un site legal nu vad de ce ai folosi alta retea de advertising.
google adsense inca ofera cel mai bun cpc comparativ cu orice alta retea de publicitate.
pe romania e adevarat ca ai un pret mai mic, dar mixat cu niste linkuri contextuale rezultatele sunt multumitoare.
Gresit. Pentru Romania, e gresit raspunsul dvs. Mai sunt si altele, dar e nevoie sa te aliniezi unor cerinte draconice. Spre exemplu adnow nu cred ca le dau bani de seminte celor cu ziare ... (nu mai stiu care erau, gen cancan sau care erau de ii foloseau). Adsense pentru romania este profitabil doar daca ai ceva ce merge pe autopilot si nu iti pasa prea mult de calitatea si tipul anunturilor. Am vazut multe anunturi de la ei care nu aveau treaba cu site-ul respectiv absolut deloc. In general cand ai un site incerci sa gasesti o reclama pe o nisa asemanatoare daca e cpa sau ceva de care sa se loveasca userii cand intra pe site si sunt familiriarizati, in cazul cpc. Dar daca vorbesti strict de cpc, sunt locuri unde se plateste mai bine decat adsense, pentru anumite genuri de site-uri.
 
Gresit. Pentru Romania, e gresit raspunsul dvs. Mai sunt si altele, dar e nevoie sa te aliniezi unor cerinte draconice. Spre exemplu adnow nu cred ca le dau bani de seminte celor cu ziare ... (nu mai stiu care erau, gen cancan sau care erau de ii foloseau). Adsense pentru romania este profitabil doar daca ai ceva ce merge pe autopilot si nu iti pasa prea mult de calitatea si tipul anunturilor. Am vazut multe anunturi de la ei care nu aveau treaba cu site-ul respectiv absolut deloc. In general cand ai un site incerci sa gasesti o reclama pe o nisa asemanatoare daca e cpa sau ceva de care sa se loveasca userii cand intra pe site si sunt familiriarizati, in cazul cpc. Dar daca vorbesti strict de cpc, sunt locuri unde se plateste mai bine decat adsense, pentru anumite genuri de site-uri.
Eu nu am zis ca nu sunt si altele, dar ca sa ma contraziceti ar trebui sa imi dati o statistica cu cota de piata pe care o are fiecare.
Siteurile mari de stiri nu pun in pozitii bune reclame adsense pentru ca e mai rentabil sa vanda aceste pozitii in regie proprie (pret mai mare), pe cand daca ar pune adsense advertiserii ar putea cumpara direct prin adwords si vanzatorul nu ar mai putea controla pretul.
Daca te uiti pe paginile siteurilor care se vand printr-o regie de publicitate (toate siteurile mari o fac) o sa vezi ca majoritaea au reclama SI de la alti advertiser (adsense, taboola, adnow etc) dar pozitionate destul de prost, unde nu au putut vinde reclama direct. Castigurile de aici sunt neglijabile. "Grosul" vine din prima categorie.
Btw, adsense ruleaza pe olx, mediafax, digi24, prosport etc.. E in alta liga fata de adnow si restul. Ca sa iti fac o comparatie simpla, adnow a avut pe tot anul 2017 o cifra de afaceri (globala) de sub 700k lire (cel putin atat au declarat). Adica cam de nivelul bursadereclama.ro ..
 
Ultima editare:
..... Am vazut multe anunturi de la ei care nu aveau treaba cu site-ul respectiv absolut deloc. In general cand ai un site incerci sa gasesti o reclama pe o nisa asemanatoare daca e cpa sau ceva de care sa se loveasca userii cand intra pe site si sunt familiriarizati, in cazul cpc. Dar daca vorbesti strict de cpc, sunt locuri unde se plateste mai bine decat adsense, pentru anumite genuri de site-uri.

Mnoa ... adsense iti da reclame targetate pe tine ca si spectator pe internet. Adica ... iti este contoriizata activitatea pe net si daca ai tendinta sa stai pe site-uri de jocuri vei primi la reclamele de pe site-uri de stiri, reclame la jocuri pentru ca google incearca sa isi dea seama ce ai tu nevoie si sa iti ofere ce ai cautat tu cel mai mult.
Adsense arata vizitatorilor exact ceea ce vor ei sa vada ...
 
Pe orice site mare se poate verifica ce retele ads foloseste foarte usor si pe toate veti gasi Adsense.
Verificarea SE face prin accesarea site.com/ads.txt
Apoi site mari pe langa alte retele folosesc Adsense plus ads exchange de la Google unde sunt doar reclame premium cu rata CPC, CPM, RPM foarte mare si live bid.
Adica daca in spot da foarte bine la tine pe site si sunt 100 clienti care vor reclama acolo, acestia vor face bid in timp real si care ofera cel Mai mult are reclama afisata.
 
Mnoa ... adsense iti da reclame targetate pe tine ca si spectator pe internet. Adica ... iti este contoriizata activitatea pe net si daca ai tendinta sa stai pe site-uri de jocuri vei primi la reclamele de pe site-uri de stiri, reclame la jocuri pentru ca google incearca sa isi dea seama ce ai tu nevoie si sa iti ofere ce ai cautat tu cel mai mult.
Adsense arata vizitatorilor exact ceea ce vor ei sa vada ...
Corect.
Pe langa asta toate magazinele mari folosesesc remarketing-ul destul de agresiv. De ex daca intrii pe emag si te uiti/adaugi un produs in cos, dar nu finalizezi comanda o sa vezi ca o sa primesti peste tot reclama cu produsul respectiv.
Din punctul meu de vedere (posibil sa ma si insel) reclama contextuala de la adsense e momentan sub 10% pe romania (asta si din cauza ca nu sunt nici reclame destule) si undeva la 50% pe international.
 
Problema mea este ca, reclamele nu imi apar.. adică au momente când apar când nu apar. Sa fie de la contul meu de Adsense sa fie de la site, sa fie de la Host ? Voi ce spune-ți ?
 
Am adsense pe un site de ortografie cu cpc de 0.06-0.07 si pe un site de filme (nu stiu cum de inca nu m-au blocat pe cel de filme) cu cpc de 0.03-0.04. ~70% din trafic este romanesc
 
Daca tii la contul ta, scoate reclama de pe cel de filme. Nu merita.
Pai pun reclame pe site-uri de filme din luna mai 2017 :)) Singurul lucru grav care s-a intamplat a fost ca nu ma lasa sa monetizez un anumit site. Plus ca daca ajung sa am un site pe care il primeste adsense pentru monetizare, imi fac 3 conturi pe el, deci am pentru o bucata de timp, chiar si daca imi blocheaza unul
 
Asta cu nu ma mai lasa sa monetizez un anumit site tine strict de noroc.
La un report manual (aproape toti advertiserii de pe adowrds raporteaza siteurile neperformante/ilegale) o sa iti inchida contul.
De asemenea.. degeaba faci multe conturi pentru ca daca sunt pe aceiasi adresa (adresa e primul lucru care se verifica, nu numele, mail, siteuri sau altceva) la prima plata o sa te baneze..
Acum eu ti-am dat un sfat, tu faci cum consideri. Daca cumva nu folosesti o metoda care sa iti produca mii de euro nu cred ca merita sa risti. :)
 
Ultima regula de la Google Este sa baneze o pagina sau site cand exista o problema si nu ca inainte cand bana totul contul, dar regula nu se aplica la toti. Daca AI multe site sau pagini care incalca regula, atunci se ajunge la suspend cont.
Daca un site sau pagina Este banata nu va functiona pe nici un cont, asa ca metoda ta nu are sens.
 
Loading...
Back
Sus