Mai folosește cineva Google Ads ?

da, pe un portal, dar cu trafic mic, venituri mici si nu prea mai m-am ocupat de el ! M-am am putin si fac minimul de plata, ultima plata, aproximativ acum 1 an ! :)))
 
Vreau sa știu doar dacă mai se folosește metoda asta de a face bani online, am renunțat la ea acum mulți ani și m-a tenta sa m-a reapuc, de asta as fi vrut niște păreri de la cei care încă o mai folosesc.
 
Google adsense va merge oricand doar ca pe zi ce trece devine tot mai strict. Daca ai site care respecta regulile adsense, poti testa, dar fara trafic de calitate nu vei face mare lucru.
 
Eu am facut cont la adsense in 2009. Am facut un blog "hack travian gold", si am uitat de el. In 2013 martie mi-am reamintit si am intrat pe cont. Aveam 25 centi. Si m-am gandit ca daca am facut 25 de centi fara sa mai fac nimic, ia sa vad daca incerc sa fac.. Din martie 2013 pana in februarie 2015, aveam primiti 13.000 de euro de la adsense. Mi-au blocat reclamele pe un site pentru nerespectarea tos-ului, si am vandut contul.
Acum ca si o gluma, sa intrebi daca se mai fac bani cu adsense, e ca si cum ai intreba daca mai are aurul valoare...
 
Normal ca se fac bani daca ai trafic.
Depinde acum si din ce tara ai trafic. Decat sa te schinui pe Romania sa faci din 100 click-uri 5euro, mai bine muncesti la unul pentru alta tara, de ex UK si din 100 clicks faci 50euro
 
Normal ca se fac bani daca ai trafic.
Depinde acum si din ce tara ai trafic. Decat sa te schinui pe Romania sa faci din 100 click-uri 5euro, mai bine muncesti la unul pentru alta tara, de ex UK si din 100 clicks faci 50euro
Cele mai mari click-uri pe care le-am avut. A fost unul din Germania 5 euro și unul din Australia 20 euro
 
Cei mai putini bani cred ca se fac... sau se făceau pe nisa games
 
Deci sa înțeleg ca străini aduc cei mai mulți bani sa zic așa. Voi cu, ce a-ți reîncepe sa zic așa ?
 
Cei mai putini bani cred ca se fac... sau se făceau pe nisa games
Depinde.. La inceputurile mele am avut siteuri de jocuri si veniturile nu erau chiar mici. Raport de acu` cativa ani de pe site de jocuri.
bc215d250631f61def37d9c2b8e81a9a.png

Avantajul siteurilor de jocuri e ca nu trebuiau updatate foarte des. Si la cum se facea inainte seo...

Revenind in timpurile noastre. Personal consider ca nu mai merita sa folosesti adsense daca nu ai o retea de siteuri care sa iti permita sa devii cont premium.
Ca si cont premium ai mai multe avantaje: cel mai important e ca nu iti va fi banat contul (sau daca ti-l blocheaza ai consultat personal care ti-l deblocheaza), poti incalca un pic regulile in sensul ca poti pune reclame mai agresiv, mai inselatoare, preloadere etc. Adica poti face chestii care iti pot dubla/tripla numarul de clickuri, deci iti vor creste substantial veniturile. :)

Pentru siteuri mai mici ->parteneriate directe. Gen diy -> dedeman, horbach etc, sport ->magazine de proteine, afiliere, stiri -> firme locale.
Toate acestea ar aduce beneficii mai mari decat orice banner ai avea pe site si in plus ai un site si mai curat :)
 
Ultima editare:
Depinde.. La inceputurile mele am avut siteuri de jocuri si veniturile nu erau chiar mici. Raport de acu` cativa ani de pe site de jocuri.
bc215d250631f61def37d9c2b8e81a9a.png

Avantajul siteurilor de jocuri e ca nu trebuiau updatate foarte des. Si la cum se facea inainte seo...

Revenind in timpurile noastre. Personal consider ca nu mai merita sa folosesti adsense daca nu ai o retea de siteuri care sa iti permita sa devii cont premium.
Ca si cont premium ai mai multe avantaje: cel mai important e ca nu iti va fi banat contul (sau daca ti-l blocheaza ai consultat personal care ti-l deblocheaza), poti incalca un pic regulile in sensul ca poti pune reclame mai agresiv, mai inselatoare, preloadere etc. Adica poti face chestii care iti pot dubla/tripla numarul de clickuri, deci iti vor creste substantial veniturile. :)

Pentru siteuri mai mici ->parteneriate directe. Gen diy -> dedeman, horbach etc, sport ->magazine de proteine, afiliere, stiri -> filme locale.
Toate acestea ar aduce beneficii mai mari decat orice banner ai avea pe site si in plus ai un site si mai curat :)




Imi imaginez ca ajungi mult prea greu sa ai cont premium ?
 
Loading...
Back
Sus