Magazin online, cu produse fake

raresfranky

Active Member
Registered
Full Member
Salut!
Ma bate gandul sa fac un magazin online cu haine fake luate din Turica.(exemplu)

Tin sa mentionez ca vanzatorii de acolo nu-mi pot da niciun act (factura).

As avea cateva intrebari:
  1. Se poate ajunge cumva sa fii ok cu legea in vederea realizarii unui astfel de proiect? Le pot vinde acum, si dupa un timp sa declar un anumit profit?
  2. Sunt sute de site-uri de acest gen (cu vechime de ani buni) care nu sunt inregistrate ca firma pe Romania si vand produse fara sa le doara capul. Ei nu mai patesc nimic? Sau cum functioneaza?
Daca are cineva pareri si idei sunt bine venite.
 
Poti face fara probleme.
Arunci un site acolo si bagi produse. Apoi ceva reclama si bagi banii in buzunar.
Nu faci nici o firma, mergi asa cum esti acum pe persoana fizia neautorizata.
 
Poti face fara probleme.
Arunci un site acolo si bagi produse. Apoi ceva reclama si bagi banii in buzunar.
Nu faci nici o firma, mergi asa cum esti acum pe persoana fizia neautorizata.
Multumesc pentru raspuns!

Nu o sa incepa nimeni sa se intrebe, de ce o persoana fizica trimite un numar foarte mare de colete prin tara cu curierul?
 
Nu am auzit pe nimeni de treaba asta, adica sa-i intrebe dece trimit atata volum de marca si dece, insa mai depinde si de norocul tau.
 
Nu iti recomand sa faci asa ceva. Bancile din Romania (din 1 Iulie) trimit la ANAF mai multe informatii si la cerere pot sa fie transmise si situatia conturilor tale.

Iarasi, ce faci in momentul cand un client mai capos nu vrea returnarea banilor si iti face reclamatie la ANPC?

Vrei sa scrii pe site ca hainele sunt fake? gasesti vreun nebun care iti face reclamatie anonima la antifrauda si iarasi dai in alte belele..

Fa-ti un SRL ca il rezolvi cu 700 de lei si macar ofera factura.. gasesti prin turcia cel mai probabil si oameni care iti ofera si factura..

Mai bine dormi linistit in patul tau :)
 
Am avut eu magazin online cu stickere auto, fără firma fără nimic. A mers treaba 2 ani pe urma a venit anaf la poarta la mine. Recomand sa îți faci firma și nu ai treaba. Cât despre haine ca sunt fake, eu nu cred ca vei avea vreodată probleme din cauza asta.
 
Daca hainele sunt fake, vei avea probleme cu opc. Ca sa eviti asta, ar trebui sa solutionezi din start orice reclamatie primesti, returnezi banii si acoperi costul transportului fara discutie. S-ar putea sa ai multe reclamatii. In general romanul isi doreste mercedes la pret de logan. Nu vei putea sa bagi replica, " ce vrei dom'le la banii astia ce pretentii ai? " Daca iti faci firma si iti iei cont EORI, va trebui ca sa bagi in contabilitate ce vinzi. Cum justifici achizitia produselor? Nu iti trebuie neaparat factura. Vei justifica la vama prin dovada de plata. Ti se va cere un printscreen cu faptul ca ai platit produsele, extras de cont, ti se va da sa platesti tva, va fi cale legala. Dar sa ai justificare clara ca firma a platit suma x pentru acele produse
Nu o sa incepa nimeni sa se intrebe, de ce o persoana fizica trimite un numar foarte mare de colete prin tara cu curierul?
Cam tot comertul online in Romania este intr-o zona gri.
Nu am auzit pe nimeni de treaba asta, adica sa-i intrebe dece trimit atata volum de marca si dece, insa mai depinde si de norocul tau.
Ba da, exista si nu are treaba cu norocul
Marea problema a "afacerii" gandite de tine este calitatea produsului raportata la etichete, la asteptarile de calitate ale clientilor, asteptari date de brand. Aici vei avea reclamatii peste reclamatii. Sigur. Degeaba vei vinde tu cu 50 lei un produs ce costa original 500 lei, exemplu. Ajunge la client marfa, isi da seama ca nu e ce astepta, te va reclama peste tot pentru inselaciune, reclama mincinoasa, sunt multe. In Romania exista si legislatie de protectie a brandurilor
 
Loading...
Back
Sus