Sfat Macbook .. pro?

Deucalion

Cinema
Registered
Full Member
Salutare!

Intenționez să schimb laptopul. Laptop pe windows 10, etc

Acum, mă atrage mult aspectul apple și mă gândeam la a achiziționa un macbook pro.

Ceea ce fac eu pe laptop este mai mult programare php, sublime, laravel, chestii web. Nu pricesez prea multe informații cu el, gen să țin servere și etc.

Credeți că ar merita schimbarea asta de pe win pe ios, cred... ?
Ar ajuta la ceea ce fac eu?

Nu țin neapărat de apple, însă este singurul laptop de top care mi-a atras privirea la aspet. Super fin, slim, elegant.

Dacă aveți alte propuneri de laptop, îmi puteți lăsa link/poză aici, sper să fie ok alexh

Aștept ceva păreri pro contra să-mi pot forma o decizie finală.
 
Calitatea unui macbook pro este indiscutabila. In schimb pretul este pe masura. Dilema nu este neaparat la pret sau calitate, ci la raportul calitate/pret. Numai tu iti poti raspunde daca esti dispus sa dai banii aia. Eu am laptop pe win cu ssd si destul ram - 8 GB, sunt multumit.
 
Aștept păreri și pentru air. Am văzut că este o diferență majoră de preț.

Știu doar că vreau să-mi schimb laptopul iar apple mă atrage enorm ca design. Nu am un laptop preferat pro sau air. În funcție de păreri, voi alege unul.
 
Eu mi-am luat un AIR vechi, de 2012 mid cu i5 si 4gb de ram, 13 inch.. l-am luat special sa il folosec dor cand mai plec si intervin diverse probleme sa pot sa le rezolv. Pot sa spun ca sunt multimit de el per ansamblu.

Am preferat AIR in detrimentul PRO-ului deoarece air este mai mic, mai subtire si mai compact.
Bateria a fost schimbata cu una noua si tine ok laptopul, osx-ul este stabil si fara probleme.

O sa fie putin ciudat pana te obisnuiesti cu OSX-ul, cu inchisul si minimizarea aplicatilor din stanga (fata de dreapta pe windows).

Eu iti recomand sa te duci pe PRO deoarece este mai performant, placa video dedicata, etc..
 
Eu personal ti-as recomanda sa ramai la oferte non apple.
La banii care ii dai pe un produs apple iti poti cumpara altul la o configuratie super.
Acum daca te intereseaza neaparat cum arata si nu ce pate face (la asta ma ui eu, ce poate face, specificatii, restul sunt egal cu zero), atunci mergi spre apple cu cea mai mare placere.

La surf pro sau din gama asta de la microsoft te-ai uitat?
Sunt multi care au migrat de la MAC spre Surf, poti cauta online.
 
Eu personal ti-as recomanda sa ramai la oferte non apple.
La banii care ii dai pe un produs apple iti poti cumpara altul la o configuratie super.
Acum daca te intereseaza neaparat cum arata si nu ce pate face (la asta ma ui eu, ce poate face, specificatii, restul sunt egal cu zero), atunci mergi spre apple cu cea mai mare placere.

La surf pro sau din gama asta de la microsoft te-ai uitat?
Sunt multi care au migrat de la MAC spre Surf, poti cauta online.
Merci, ma uit acum.
 
Ma uitam chiar acum pe youtube la un tip care a reusit in domeniul it, si spunea ca el a plecat sa studieze in Coreea de sud. Cand a intrat in laboratoare a observat ca laboratoarele erau dotate diferit, programatorii invatau de pe pc-uri, iar designerii de pe mac-uri de la apple.

Fix la asta ma gandeam si eu, desi nu e deloc o regula, dar pare ca mac-ul i se potriveste mai mult unui web designer decat unui programator ...

P.S. El a ales sa devina web designer atunci, ca ii placeau mac-urile ... :)) Apoi cu timpul a invatat si partea de web developer ...
 
Ma uitam chiar acum pe youtube la un tip care a reusit in domeniul it, si spunea ca el a plecat sa studieze in Coreea de sud. Cand a intrat in laboratoare a observat ca laboratoarele erau dotate diferit, programatorii invatau de pe pc-uri, iar designerii de pe mac-uri de la apple.

Fix la asta ma gandeam si eu, desi nu e deloc o regula, dar pare ca mac-ul i se potriveste mai mult unui web designer decat unui programator ...

P.S. El a ales sa devina web designer atunci, ca ii placeau mac-urile ... :)) Apoi cu timpul a invatat si partea de web developer ...
Super tare povestioara.:))

Ma atrage aspectul acestuia si m-am saturat de carcasele urate pe care le-am tot avut. Nici cu puterea lui am auzit ca nu trebuie sa-mi fie rusine.

Ma gandeam sa iau varianta de 16, la 2.6k euro. Ce ma deranjeaza, partea de conectivitate. Ar trebui sa stau cu adaptoare dupa mine chiar si pentru un stick
 
Eu il folosesc pe acesta si pot sa zic ca sunt foarte multumit, mai am un hp cu windows 10 pe el care deja incepe sa se miste mai greu, chiar daca am licenta la windows si update-uri la zi. Inainte aveam unul de 13 inch dar l-am schimbat fiindca chiar era prea mic, fix cat un caiet studentesc.
 
Un laptop se cumpara pentru performante nu pentru aspect parerea mea.
Acum daca il achizitionezi pentru filme/seriale/facebook este super ok... daca este pentru job si rutina zilnica este foarte probabil sa dai chix.
 
Depinde de fiecare, eu am un alienware de 5700usd si il folosesc pentru seriale si sa ma joc Dishonored2 (Pretul dateaza din anul 2018 )
 
Loading...
Back
Sus