Local SEO - Cum puteam avea o prezenta mai buna

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cum am spus de multe ori majoritatea se gandesc national, per general si nu nisat, per categorie sau localitate.
Cand fac totul per segment de clienti costurile vor fi mai mici si conversia mai mare daca e facuta bine.
In acest topic voi vorbi despre Local SEO si platforma wordpress pentru ca asta folosesc majoritatea.

Sunt cateva topicuri pe forum unde s-a discutat acest lucru si am vazut greselile (daca pot spune asa) care le fac fiecare si sper ca informatiile de mai jos va pot ajuta.
Deci in loc sa faci mii de posturi sau sa optimizezi fiecare post in parte pentru fiecare localitate, lucru chiar imposibil, ne vom folosi de pagini.

1. Blogul sau site de servicii produse poate fi per general
2. Faci o pagina in wordpress per localitate unde textul trebuia sa aiba 2000 de cuvinte recomandat, optimizat per categoria de produse, localitate, etc
3. In aceasta pagina incluzi toate link-urile relevante catre produse, servicii, sau ce oferi tu
4. Link-urile din pagina catre produse sau servicii sa fie pe long tail keyword si optimizat pentru pagina respectiva
5. Textul trebuie sa contina paragrafe scurte cu 1-2 spatii intre ele pentru a fi usor de citit
6. Textul trebuie sa contina imagini relevante iar numele la imagine sa fie in legatura cu numele la pagina sau localitatea pe care o faci plus ALT Text la fel.
7. Include localtatea exacta si adresa daca se poate in text
8. Neaparat sa folosesti AMP pentru mobil pentru ca aici iti vor veni majoritatea clientilor si daca nu este optimizat bine, atunci ai munci degeaba. Stiu ca AMP nu este agreat de multi, nici eu nu-l plac dar trebuie folosit daca vrei sa apari in rezultate cand cineva cauta. Spre exemplu un site tot incercam sa-l indexez pe mobil si google mereu spunea NU, dupa ce am instalat AMP la doua zile imi spune ca de acum site X va aparea in rezultate pe mobil si sa cunoscut in trafic.
9. Cand ai terminat totul mergi in google webmaster la Marcator de Date unde puneti adresa url la pagina si urmatii pasii https://www.google.com/webmasters/tools/data-highlighter?hl=ro&siteUrl=https://sitetau.com
10. In text foloseste indemne directe la o actiune gen Cumpara acum produsul X, decat sa pui un link catre acel produs.

Cam acestia sunt pasii in mare si sper sa va ajute.
 
Foarte bine explicat @AlexH , pentru mine unul, sunt foarte bune informațiile prezentate de tine !
Am în gând sa îmi deschid un magazin online pe care îl voi face pe plan local deci voi urma sfaturile tale ! Mulțumesc !!!
 
Neaparat sa folosesti AMP pentru mobil pentru ca aici iti vor veni majoritatea clientilor si daca nu este optimizat bine, atunci ai munci degeaba. Stiu ca AMP nu este agreat de multi, nici eu nu-l plac dar trebuie folosit daca vrei sa apari in rezultate cand cineva cauta. Spre exemplu un site tot incercam sa-l indexez pe mobil si google mereu spunea NU, dupa ce am instalat AMP la doua zile imi spune ca de acum site X va aparea in rezultate pe mobil si sa cunoscut in trafic
Eu nu folosesc AMP (inca) la un magazin online si sunt pozitionat unde ma intereseaza in cautari.
 
Eu nu folosesc AMP (inca
Pe mobile te referi?
Cele scrise mai sus sunt per general si ca sugestii. Ramane ca fiecare sa decida daca le folosește sau nu.
 
Loading...
Back
Sus