Load imens cu jetpak wordpress

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Unii dintre voi stiti ca in ultimul timp am testat sa vad daca pluginul jetpack de la wordpress provoaca load mare la site, asta dupa ce am citit pe mai multe site-uri externe.
Ei bine astazi pot spune ca este Adevarat, jetpack provoaca load mare la site. Am testat pe mai multe site-uri, atat cu continut cat si fara si rezultatul este mai mult decat clar. Desi ofera multe optiuni care ajuta userul, jetpack ingreuneaza incarcarea unui site, lucru care poate aduce multe daune pentru o prezenta buna in google.
Sunteti liberi sa testati si voi sa vedeti daca asa este sau nu.

Daca aveti instalat jetpack, recomand sa-l stergeti si doar dezactivare, apoi optimizati baza de date. Faceti acest lucru doar daca aveti probleme cu incarcarea la site.
 
Eu stiam asta de foarte mult timp. Se observa si o crestere in google page insights cand dezactivezi jetpack.
 
Eu stiam asta de foarte mult timp.
Si eu stiam, dar nu facea probleme pe orice site. Si inainte sa iau o decizie, am zis sa fac cateva teste, care au dus la acest rezultat.
Problema cred ca este de la API wordpress, care are prea multe cereri si din cauza asta un delay la incarcarea unui site. Cred ca stiti ca uneori chiar dadea eroare cand incercati sa conectati jetpack cu wordpress.
 
Loading...
Back
Sus