Link sau articole ?

Jeliu Mihai Bogdan

Graphic Designer
Registered
Full Member
Graphic Designer
Salutare prieteni, m-am gandit sa fac o schimbare la site, am o lista cu site-uri pe care ma au cu un link catre pagina principala si in content, vreau sa stiu ce pot face mai bine pentru pozitionarea in google; sa platesc in continuare si sa fac rost de mai multe site-uri cu link catre mine, sau sa postez un articol cu, cuvinte catre site ?
 
Desi pare simplu nu se poate da un raspuns chiar asa simplu.
depinde ce vrei sa faci, ce promovezi, daca promovezi un site sau produse.
In functie de ce vrei sa faci exista cate o metoda, dar implica munca si atentie pentru un o conversie buna.
Voi pune pe webmastershop o lista de landing page care le poti edita dupa bunul plac.
In nici un caz nu pune link catre homepage. recomandarea mea este sa incetezi toate contractele care le ai si incepe sa te documentezi , analizezi piata.
Posteaza in cadrul acestui topic orice intrebare ai si vom incerca sa te ajuta,
Cu cat oferi mai multe detalii, esti mai explicit, cu atat vom putea oferi un ajutor mai bun.
 
Da, pot sa zic ca incerc sa promovez site-ul pentru a-mi promova produsele de pe el :d ... pe marea majoritate le am pe prima pagina, nu am stiut... insa le zic la cei ce inca mai am sa mi le puna in content.... multumesc de raspuns !
 
Te referi la advertoriale sau articole pe propriul site? Din cate am vazut, majoritatea link-urilor le ai catre pagina principala, ceea ce din punctul meu de vedere e cam gresit, indiferent ca link-urile vin din sidebar sau content, atat SEO cat si din punct de vedere al experientei vizitatorilor. Adica: e un pic suspect sa ai links doar catre pagina principala, si daca eu voi cauta "carti de vizita" in Google, ajung pe pagina principala, apoi trebuie sa ma uit bine sa vad unde ai pagina cu carti de vizita, ajung in final pe acea pagina si trebuie sa caut iar cum sa comand...trebuie sa merg la sectiunea contact. Cam multi pasi. Daca ai avea pa pagina cu carti de vizita un banner cu numar telefon, sau formular contact, asta ar creste conversia, pagina respectiva ar trebui sa arate ca un landing page.
In al doilea rand, daca nu optimizezi cum trebuie, risti sa patesti ceva de genul:
flyere+ieftine+brasov+-+Cerca+con+Google.jpg

Pagina care apare nu contine nici macar o data cuvantul "flyere", deci ori voi evita pagina, ori voi intra si voi iesi repede din cauza ca nu am gasit ce ma interesa.
Si, legat de raspunsul pe care ti l-am dat in celalalt topic, poti publica articole pe propriul site optimizate pe cuvinte cheie care poate nu se gasesc pe prima pagina, de exemplu aici:
carti+de+vizita+ieftine+-+Cerca+con+Google.jpg

Pa pagina respectiva ai cuvintele cheie doar in titlu si url, in articol insa... de aceea esti pe pagina 4.
 
buna postare si la tine, ma fereram la bloguri care au link catre mine, ce ar fii fost mai bine, sa imi tina link in footer sau in sidebar ca parteneri, sau sa imi pun direct un articol pe blogul lor. E bine ce mi-ai zis si tu, o sa incerc ca in toate articolele care le am sa fie cat mai bine optimizate ! :D
 
da, am inteles la ce se refera, adica daca pagina se rezuma la carti de vizita, numai despre ele sa contina titlul,descrierea si etichetele, nu si flyere, etc.. nu ?
 
Loading...
Back
Sus