Laptop buget

Nidweb

Well-Known Member
Registered
Full Member
Salut comunitate
Doresc sa iau un laptop pentru un licean, cursuri on-line, ce fac ei, bănuiesc că Netflix va mai fi folosit, nu cine știe ce. Nu mă interesează să aibă sistem de operare, ii voi pune eu. Ce m-ar interesa ar fi un 8 GB de RAM, diagonală 15.6 și stocare ssd. Dacă știți de unde pot sa iau ceva cat mai bun și mai ieftin, va mulțumesc. Buget maxim 3000 lei, m-aș simți confortabil cu 2500
 
Eu as recomanda unul cu procesor i7, mai bine asa decat sa ai nevoie pe parcurs si daca esti dispus sa dai 3000 de lei sa iei un i5 apoi sa cauti unul i7... nu stiu ce sa zic.
Am 2 variante pe care as merge:
  1. Laptop Lenovo IdeaPad 3 14IIL05 cu procesor Intel Core i5-1035G1 pana la 3.6 GHz, 8GB, 256GB SSD, Intel Iris Plus Graphics, FreeDOS, Abyss Blue - eMAG.ro
  2. Laptop ultraportabil ASUS S406UA-BM034T cu procesor Intel® Core™ i7-8550U pana la 4.00 GHz, Kaby Lake R, 14", Full HD, 16GB, 512GB M.2 SSD, Intel® UHD Graphics 620, Microsoft Windows 10, Icicle Gold - eMAG.ro - aici ma refer la cel resigilat, eu am luat unul cu i7 resigilat la 2600 de lei si il folosesc deja de un an fara probleme, am primit garantie normala la el, 2 ani
 
De ce ar trebui i7 neapărat?

Uite unu cu AMD care îndeplinește toate cerințele tale: Laptop Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 cu procesor AMD Ryzen™ 7 3700U pana la 4.00 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 512GB SSD, AMD Radeon™ RX Vega 10 Graphics, Free DOS, Platinum Grey - eMAG.ro

Mai e și ăsta la 2600 lei dar e stoc epuizat: Laptop HP cu procesor AMD Ryzen 5 3500U pana la 3.70 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 512Gb SSD, AMD Radeon Vega, Free DOS, Jet Black - eMAG.ro

Și încă unul de pe PC Garage la care ai mai multă stocare, dar trebuie să te mulțumești cu un i3: https://www.pcgarage.ro/notebook-la...b-plus-256gb-ssd-gma-uhd-linux-black-3yr-bos/

Dacă e pentru orele online și Netflix, nu te axa pe procesor prea mult. Primul (cel cu AMD la 3000 lei) ar putea să ruleze și ceva jocuri ușoare (de fapt cam toate pot, dar ăsta în special).

Să te gândești bine la ce îl folosești și cum, să nu regreți achiziția făcută. Succes!
 
Pentru ce ai nevoie un notebook este chiar recomandat. Preturi intre 150 si 600 euro care sunt făcute pentru aa ceva.
Ceva de genul ii voi lua si la nepot si nepoțica.

Apoi daca vrei laptop la un 500 euro poti alege o configurație de genul care merge bine pentru ce are nevoie:.
Cpu i5
Ram 8-12gb recomandat 12
Ssd de 512
Daca cauti poti gasi si cu placa video dedicata.
 
Loading...
Back
Sus