La revedere FlashPlayer

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Adobe are probleme mari pe partea de securitate la flashplayer. Doar ce reuseste sa scoata un patch la o problema, iar la cateva zile apare alta si mai mare.
Din acest motiv mai multe companii au renuntat la flashplayer si s-au reorientat catre HTM5 sau alte pprograme.
Acum cateva zile Mozilla a anuntat ca va bloca orice este pe flashplayer, iar cat de curand cred ca va face asta chrome si IE. Sunt curios Microsoft ce va face pe noul windows 10, daca va functiona tot pe flashplayer sau va trece catre alte optiuni.

Chrome are auto update la flashplayer, pe cand mozilla nu are aceasta optiune, iar unii useri uita sa faca update periodic si din aceasta cauza hateri pot exploata la maxim nepasarea lor.

Desi nu sunt pe aceiasi nisa sau ofera aceleasi servicii, e posibil ca Adobe sa aiba aceiasi soarta ca myspace.com sau hi5.com. A fost o vreme cand erau imparatii internetului, iar acum nimeni nu isi mai aduce aminte de ei.

11755167_10206576989690998_5306117428471646396_n.jpg
 
Adobe sa aiba aceiasi soarta ca myspace.com sau hi5.com
Adobe ca companie este foarte populara in randul profesionalistilor, ma refer la Adobe Creative Cloud, adica photoshop, after effects, audition, premiere pro, etc, ei se baseaza pe produsele astea. Mai scot si ei niste updateuri la flash player asa de ochii lumi, ca sa nu zica ca e mort permanent, sau din motive legale, dar sunt convins ca daca s-ar concentra pe produsul asta il pot repara, sau imbunatati, dar nu au niciun beneficiu.

Cu alte cuvinte, mi se pare normal ca flash player sa moara, hai html5 ! viitorul e in html5 ! :D
 
Adobe ca companie este foarte populara in randul profesionalistilor, ma refer la Adobe Creative Cloud, adica photoshop, after effects, audition, premiere pro, etc, ei se baseaza pe produsele astea. Mai scot si ei niste updateuri la flash player asa de ochii lumi, ca sa nu zica ca e mort permanent, sau din motive legale, dar sunt convins ca daca s-ar concentra pe produsul asta il pot repara, sau imbunatati, dar nu au niciun beneficiu.

Cu alte cuvinte, mi se pare normal ca flash player sa moara, hai html5 ! viitorul e in html5 ! :D

Poate flashplayer nu aduce venituri directe, dar te asigur ca indirect aduce multe venituri. Odata disparut notorietatea companiei va scade si in timp va avea soarta altor mari companii. Nu spun ca asa va fi, sau imi doresc acest lucru.

Sa luam exemplu lui Yahoo care a fost un pioner in mediul online si multi dintre noi acum ceva timp stiam doar yahoo din cauza a YM. Acum ca YM este aproape mort, compania are multe probleme si mare parte a activelor au fost preluate de microsoft.
Yahoo a fost unul din primele motoare de cautare online si chiar foarte folosit la o vreme. Acum a fost implementat in bing, inclusiv site explorer care era de mare ajutor pentru webmasteri.

Cine se gandea acum 5-10 ani ca Nokia va disparea de pe piata? Acum functioeaza doar cu numele, pentru ca a fost cumparata de microsoft.

Sper ca ai inteles ideea .... :p
 
Yahoo mail din cate stiu dintr-un articol recent, este cel mai sigur email la ora actuala. Intradevar messengerul s-a dus, dar ca securitate si protectia datelor este nr 1.
Referitor la flashplayer, intradevar in 2014-2015 a fost la pamant. Orice versiune noua venea cu alta problema.
 
Yahoo mail din cate stiu dintr-un articol recent, este cel mai sigur email la ora actuala
Din pacate este tocmai invers. Yahoo a fost primul care a implementat noul protocol pentru mesaje, care reduce spamul foarte mult, dar cel mai buna solutie ramane pentru moment gmail.
 
nu va grabiti cu afirmatii. Nu e ca si cum ai zice: gata, scoate si asta e. Site-urile mari folosesc html5, dar ce te faci cu cele mici care sunt de ordinul milioanelor?
Nici macar YOUTUBE nu au trecut direct la html5 cu toate ca anuntau tari si mari ca vor trece. Firefox anunta si ea de ochii lumii, dar cand ION o sa vada ca nu ii merge site-ul x, site-ul y se indreapta spre alt browser :)
Solutii sunt, dar niciodata niciunde nu s-a trecut direct. Acelasi caz RON SI LEU :)

PS: Sper ca firefox sa faca si alte updateuri. Comparativ cu chrome, flash player consuma de 600% ori mai multe resurse ! Cum e posibil ca un produs identic sa se comporte diferit stie doar firefox :)
 
Nimeni nu a spus ca va disparea imediat si asa cum ai spus si tu, totul se va face in timp.
Mozilla nu prea folosesc pentru ca la mine nu functioneaza nici macar 10% fata de cum se descurca chrome.
Plus sunt sigur ca mai sunt motive ascunse pentru a scoate flashplayer din cursa si monopolul care`l detine.
E si vina celor de la adobe ca nu ofera mai multa importanta acestui produs. Din cauza lor milioane de oameni sunt inca infectati.
 
Loading...
Back
Sus