[Journey] Youtube 10k abonati

Nicolae P.

Instagram Social Manager
Registered
Full Member
Pe 30 decembrie am creat un canal youtube pentru a testa ceva, dar intre timp a inceput sa capete abonati si vizualizări, like, comentarii etc. Am gasit o nisa cu fara prea multa concurenta ( doar 6-7 canale) cu un volum de cautari de 7000 pe luna pentru principalul cuvant cheie plus alte cateva mii (2-4k pentru cuvinte long tail)

La primul videoclip am primit vreo 500+ vizualizari. Asa ca am mai postat unul, acum are 16k plus vizualizari, comentarii etc...

Acum am 22k+ vizualizari si 106 abonati. Tinta mea este 10k abonati si peste 10mil de vizualizări apoi sa monetizez cumva canalul. Am 6 video incarcate dar la 3 nu pot activa monetizarea. La cel de 16k da. Insa nu ma intereseaza monetizarea prin adsense.

Probabil voi redirectiona traficul catre propriul site. Poate o oferta CPA sau de ce nu ceva pe afiliere. Momentan am decat un url shortener ( venit 4$+). Oricum nu asta conteaza.

De ce scriu asta pe un forum public : pur si simplu pentru a ma motiva in plus si poate cine stie poate mai gasesc si ceva informatii utile.
 
si eu sunt undeva cam ca tine cu un cont youtube... Cu ce vrei sa monetizezi ? Pentru Romania momentan nu vad alta varianta decat adsense. Am avut un cont in trecut monetizat cu fullscreen dar s-au retras de pe piata.
 
Bravo. Si spor in continuare. Mai posteaza video , aduna abonati ca intre timp o sa se gaseasca ceva solutie mai buna de monetizare.

Mersi

si eu sunt undeva cam ca tine cu un cont youtube... Cu ce vrei sa monetizezi ? Pentru Romania momentan nu vad alta varianta decat adsense. Am avut un cont in trecut monetizat cu fullscreen dar s-au retras de pe piata.

Adaense este imposibil pentru mine. As fi incercat CPA dar pe ro nu se merita. Probabil ceva pe afiliere asta daca gasesc produsul care sa atraga atentia la abonati. Dar pana la 10k abonati mai este!
 
Pe 30 decembrie am creat un canal youtube pentru a testa ceva, dar intre timp a inceput sa capete abonati si vizualizări, like, comentarii etc. Am gasit o nisa cu fara prea multa concurenta ( doar 6-7 canale) cu un volum de cautari de 7000 pe luna pentru principalul cuvant cheie plus alte cateva mii (2-4k pentru cuvinte long tail)

La primul videoclip am primit vreo 500+ vizualizari. Asa ca am mai postat unul, acum are 16k plus vizualizari, comentarii etc...

Acum am 22k+ vizualizari si 106 abonati. Tinta mea este 10k abonati si peste 10mil de vizualizări apoi sa monetizez cumva canalul. Am 6 video incarcate dar la 3 nu pot activa monetizarea. La cel de 16k da. Insa nu ma intereseaza monetizarea prin adsense.

Probabil voi redirectiona traficul catre propriul site. Poate o oferta CPA sau de ce nu ceva pe afiliere. Momentan am decat un url shortener ( venit 4$+). Oricum nu asta conteaza.

De ce scriu asta pe un forum public : pur si simplu pentru a ma motiva in plus si poate cine stie poate mai gasesc si ceva informatii utile.
Felicitari pentru ceea ce faci! Daca nu cer prea mult, de unde ai descoperit nisa ? Stiu ca e o intrebare putin puerila, insa chiar sunt curios daca exista vreo statistica de cautari pep youtube (reala) pe baza careia sa stim pe ce nisa sa ne axam!
Multumesc!
P.S.:Mult succes in continuare!
 
Si eu am un canal undeva 20k abonați si vro 5milioane de vizionar, înafară de monetizare youtube, nisa e funny, m-aș apuca de el să văd dacă pot face ceva bani dar momentan nu prea am ideie și nici timpul necesar , nu îmi dați ceva idei cum aș putea să scot ceva bănuți din el?
 
Si eu am un canal undeva 20k abonați si vro 5milioane de vizionar, înafară de monetizare youtube, nisa e funny, m-aș apuca de el să văd dacă pot face ceva bani dar momentan nu prea am ideie și nici timpul necesar , nu îmi dați ceva idei cum aș putea să scot ceva bănuți din el?
Nu il ai inca monetizat ?
 
1. Trebuie de la inceput sa te gandesti ce tip de monetizare vrei
2. Daca doresti prin adsense, atunci orice clip trebuie sa fe fara probleme, clean totul, ca altfel iti pui in pericol tot contul
3. Pentru alt tip de monetizare, gen afiliare, cpa poti incepe de pe acum cu link in descriere
4. nu te arunca sus tare, cauta keyword de maxim 500 cautari pe luna, cat mai exacte cu atat mai bine

Video de pe canal poate fi folosit si ca boost pentru propriul site.
Eu de aproximativ o luna folosesc asta ca test pentru un site.
1. cauta keyword relevant cu site cat de cat si maxim 500 cautari pe luna pentru a fi primul
2. upload video cu titlul, tag, descriere, # optimizat si link in descriere
3. nu bag link chiar la orice video ca apoi e spam, ci la 2 din 10 si la restul pun link catre alt video gen: Vezi si acest clip <link catre video>
4. De la aproxmativ 900-1200 vzite pe zi am primit un boost pana la 4200 -5000 vizite pe zi.
Plus cei care intra sunt direct interesat de ce postez si de aici un cpm/cpc mare la retelele de publicitate.

Acum un pot care nu cred ca-l stii si e foarte bun pentru cpa sau orice tip de afiliere.

1. stii ca youtube nu permite link extern in video catre cpa, afiliere/referal
2. postam videe, normal cu optimizare facuta, etc, etc
3. mergem in Online Video Advertising Campaigns – YouTube Advertising
4. facem o campanie de 1$ per video unde ne permite sa adaugam buton de cumpara sau cum vrei sa-l numim in video
5. campania se termina - personal nu prea ma intereseaza rezultatele din campanie, dar daca e bine facuta poti avea conversie care sa acopere bine acel dolar.
6. acum folosesti video cu link si buton de cumpara.
Conversia la aceasta este mult mai mare decat cu link in descriere.

Sper sa te ajute.
 
Mulțumesc de info @AlexH
Youtube nu permite link de afiliere/ reff etc dar poti face cloak la url. Dar poti si fara daca folosesti retele romanesti spre exemplu ;)

Mic update : 115 abonati si 26k vizualizări
 
Update

Am 16 videoclip-uri incarcate, 40k+ vizionari si 260+ abonati

Sincer ma asteptam la maxim 200 de abonati pana la sfarsitul lunii, dar se pare ca este bine. Am un drum lung pana sa imi ating tinta si sper ca voi reusi anul asta!

Cat despre monetizare... am o idee care cred ca va merge excelent. Voi incerca sa o pun in aplicare la 1k abonati
 
Update

Am 16 videoclip-uri incarcate, 40k+ vizionari si 260+ abonati

Sincer ma asteptam la maxim 200 de abonati pana la sfarsitul lunii, dar se pare ca este bine. Am un drum lung pana sa imi ating tinta si sper ca voi reusi anul asta!

Cat despre monetizare... am o idee care cred ca va merge excelent. Voi incerca sa o pun in aplicare la 1k abonati

Felicitari :)
 
Inca un mic update. Sper sa nu va plictisesc :

Abonati : 600+
Vizualizari : 90k+
Minute : 270k +

Sper sa ating in cateva zile 1k abonati pentru ca am idee de monetizare care cred ca va prinde!

Mulțumesc ca cititi acest topic!
 
Inca un mic update. Sper sa nu va plictisesc :

Abonati : 600+
Vizualizari : 90k+
Minute : 270k +

Sper sa ating in cateva zile 1k abonati pentru ca am idee de monetizare care cred ca va prinde!

Mulțumesc ca cititi acest topic!
Foarte frumos si fain! Ai putea sa imi spui, te rog, cum ai prins nisa? Sunt interesat sa dezvolt si eu un canal de youtube, insa nu stiu (la propriu) cum sa gasesc o nisa care este cautata. Multumesc!
 
Succes cu canalul!
Imi poti spune ce microfon folosesti pentru inregistrare voce? Vreau si eu sa fac ceva si nu stiu ce microfon sa cumpar.
 
Succes cu canalul!
Imi poti spune ce microfon folosesti pentru inregistrare voce? Vreau si eu sa fac ceva si nu stiu ce microfon sa cumpar.
Poti sa iti iei Audio Technica AT2020, microfonul asta il folosesc majoritatea youtuberilor din RO care fac live.
 
Update :

Abonati : 1k+
Vizionari : 160k+
Minute : 730k+

Am ajuns la peste 1000 de abonati asa ca este timpul sa incerc sa monetizez cumva contul.

Ideea este sa fac un site pe nisa home deco asta tinand cont ca 85% din abonati sunt femei. Voi creea cateva mici videoclip-uri animate cu site-ul meu ( ceva gen ads) si sa le incorporez in videoclip. In descriere sau in comentariu fixat voi lasa link catre site.

Apropo cineva bun la creat animații de 15-25 de secunde pe aici? Daca da astept PM cu pret sau reply in topic!

Mulțumesc!
 
Trebuia sa dai canalu la monetizat dinainte sa faci 1k abonati si 730k Minute.
Acum va trebui sa faci 4000 Ore vizionare din momentu trimiterii spre monetizare.
 
Update:

Abonați : 1.9k+
Vizionări : 290k+
Minute : 2.2 mil.+

16% bărbați
84% femei

Deși îmi propusesem să promovez un site personal din lipsa timpului am rămas în urmă cu site-ul.
Până acum canalul a câștigat 25$ cu payskip. Foarte puțin!

As incerca să promovez alte site-uri cu un clip de 10-15 secunde la începutul videoclipului și link in descriere și comentarii. Cineva interesat?
 
Loading...
Back
Sus