Iti mai aduci aminte?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Hei, e dimineata si in timp ce bei cafeaua acasa sau la birou iti poti aloca 5 minute, ca doar meriti. Ia o gura de cafea, apoi trage aer in piept si inchide ochii. Timp de 5 minute daca poti incearca sa iti amintesti cum era cand aveai 5-7 ani.

Iti mai aduci aminte ce vise aveai? Ce sperai sa faci cand ajungi mare?

Chiar daca sunt doar 5 minute sa stii ca nu conteaza, pentru ca in mintea ta ai tot timpul din lume si ai timp sa te gandesti la fiecare vis in parte oricat doresti.

Acum deschide ochii si uitate in jur. Cate din acele vise sau indeplinit, ai ajuns unde sperai?
Nu te speria daca ai o lacrima in coltul ochiului stang pentru ca nu te vede nimeni si chiar daca te-ar vedea poti spune ca a fost cafeaua prea fierbinte si te-ai fript.

Acum vreau sa iti aduci aminte de cate ori ai auzit in special de la cei apropiati a caror opinie conta, ca toate acele vise care le ai sunt prostii si ca trebuie sa fii un om normal ca toti altii.
Cu siguranta vei arunca cativa dumnezei catre cateva persoane, dar nu te stresa. Asta este viata si nu esti singurul.
Acum vreau sa iti aduci aminte ceva.

Visele sunt cele care ne fac sa merge mai departe, care ne ajuta sa trecem peste momente grele, sa muncim ca niste sclavi in speranta ca intr-o zi vom avea ocazia sa ne vedem cel putin un vis indeplinit.

Se spune ca secretul evolutiei umane este un fiecare copil, indiferent de varsta, care mereu se intreaba ce este dupa urmatorul deal, curba, obstacol, etc.

Nici un VIS nu este prea mic sau prea mare, sau imposibil. Daca iti doresti cu adevarat si esti dispus sa faci tot ce este nevoie, atunci cu siguranta vei reusi.

Problema cea mare la toti VISATORII sunt persoanele din jurul lor care in incapacitatea lor de a vedea dincolo de Deal, sau poate chiar din invidie, fac front comun sa te convinga sa renunti la ele, ca totul este o prostie.

Un alt lucru care vreau sa iti mai amintesti, este faptul ca niciodata nu este prea tarziu sa iti realizezi visele. Nu conteaza ca ai 20 de ani sau 50, tot ce trebuie este sa faci ceva in privinta asta.

Pe final te rog sa iti mai amintesti doua lucruri.

1. continua sa visezi ca nu face rau si cine stie, poate intr-o buna zi, acel vis al tau poate ajuta sau chiar salva viata ta sau a mii, milioane de oamenii.

2. Daca intr-o buna zi, copilul tau vine la tine cu VISE, nu-i spune sa o lase moarta asa cum ti-a fost spus si tie. Aseazate langa el si incearca sa-l asculti, sustii, indruma pentru ca cel putin EL sa iti poata realiza cel putin un VIS>

Sper sa aveti o zi placuta si bucurativa de viata.
Eu mi-am terminat cafea si 3 tigari.
 
Nu trebuie sa inchid ochii pentru a-mi aduce aminte de cum eram la o varsta frageda, pentru ca imi aduc aminte perfect :) .
Si DA AlexH visele te ajuta, te ajuta sa ai incredere in tine, sa mergi mai departe si sa nu renunti. Te ajuta sa te relaxezi.
Eu chiar si acuma la varsta asta ma pun in pat si cu ochii inchisi incep sa gandesc la tot felul chiar si la faptul ca sunt Dumnezeu :) ( aici ma refer ca in vise pot face ce vreau ).
Cunos persoane care zic ca nu viseaza deloc ( cred ca nu isi dau seama poate, adevarat e ca cum au inchis ochii incep sa sforaie :) ).
Deci da visati in continuare si tine-ti copilul din voi mereu tanar pentru ca ajuta si inca foarte mult in viata de azi.
 
Imi place sa visez foarte mult..imi da puterea sa trec peste orice problema..inca mai am visele din copilarie ..unde atunci ziceam ca voi face acele lucruei cand sunt mai mare....inca nu le-am facut...poate nu sunt destul de mare ..au mai fost si persoane invidioase pe visele mele dar , in timp am scapat de aceste persoane..si cam de doi ani ...visez fff frumos .Un vis care il aveam ..era sa nu mai lucrez munca ff grea...lucrez de la 17 ani doar in constructi..de tot felul ...si defiecare data cand schimbam jobul visam sa nu mai fie asa greu ...sa fiu si eu un mic boss la doi , trei muncitori..etc etc ..nu mare visul..realist...ei dupa anii si anii munca si munca..visul a devenit realitate...muncesc tot in domeniul constructilor ...dar fff lejer..+ ca sunt si un mic boss..( team leader )...si chiar ma gandeam cat am visat la clipa asta.
Visele sunt fff bune..poti fi ce vrei ce doresti ...daca crezi in visul tau.
Multumesc @AlexH pt ca ne-ai reamintit sa nu incetam nicodata sa visam .:rolleyes:
 
Loading...
Back
Sus