Invalid Traffic - AdSense for Content

fashion

Member
Registered
Full Member
Buna ziua, imi cer scuze de off-topic sper ca postarea mea sa nu incomodeze utilizatorii, daca incalc vreo regula rog sa ma anuntati sau stergeti postarea mea. Recent am adaugat adsense pe un site personal si inca nu am ajuns la minimul de plata, insa am observat ca jumatate din venituri sunt scazute pe motiv: Invalid Traffic - AdSense for Content, asa am avut si luna trecuta numai ca suma era mai mica..cum pot remedia problema sau poate impune acest lucru vreo problema? Multumesc mult.
 
Inseamna ca traficul tau nu este bun. Cei care dau click o fac sa iti baneze contul adsense sau nu aduce conversie.
Google a devenit foarte stric anul acesta si la ultimul update a decisa sa baneze doar animite pagini si nu intreg site sau cont.
Mai este posibil sa ai reclamele de la adsense intr-o locatie care provoaca click accidental, care duce la trafic invalid.

Ca sugestie este sa repozitionezi reclamele, delimiteaza bine continutul de reclama si adu trafic de calitate.
 
Ai omis cel mai important lucru. Nu ai zis de unde e traficul
 
Traficul este organic, de pe facebook si direct. Daca ar fi sa spun dupa parerea mea, 50% retele sociale, 35% organic si 15% direct. Ca pozitionare reclama in sidebar, dupa titlu postare, in mijloc si matched content dupa continut post. Ce imi recomandati in acest caz, este indicat sa contactez Adsense? Multumesc
 
Majoritatea articolelor sunt intre 250 si 500 cuvinte, o unitate adsense este imediat dupa titlul postarii.
Edit: daca ii contactez este posibil sa dezactiveze contul?
 
Majoritatea articolelor sunt intre 250 si 500 cuvinte
Adica sunt scurte si doua in articol e cam mult. Fa cum tipam spus mai sus si in functie de trafic vei vedea relativ repede unde este problema.
 
O alta problema poate fi la ala din titlu dacă ai meniu drop-down care deschis ajunge pe reclama.
 
Loading...
Back
Sus