Intrebari legate de Youtube , canale , clipuri , etc .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Am deschis acest topic pentru ca sunt convinsa ca vor fi multi care au neclaritati si vor dori sa intrebe cate ceva legat de youtube .
Sparg eu ghiat si pun cateva intrebari la care pot raspunde toti cei care stiu sigur cate ceva legat despre aceste lucruri , multumesc .
1 Am voie intr-un colaj video sa iau diferite portiuni de cateva secunde dintr-un film peste care sa pot vorbi ca un fel de presentare ?
2 Aceeasi intrebare dar pentru clipuri video .
3 Dupa voi sunt mai vazute si mai bine platite clipurile de durata scurta pana in 2 minute sau cele care depasesc 10 minute ?
 
1. Da ai voi sa folosesti secvente din alte clipuri. Youtube chiar iti da optiunea asta in contul tau https://www.youtube.com/editor
Audio se poate inregistra in calculator si apoi adaugat la clip.
2. Da. Youtube iti permite sa folosesti unele clipuri care sunt sub incidenta dreptului de autor daca aduci contributie la acesta. Subtitrare, comentarii, editor, etc.
3. se stie ca cele de peste 10 minute primesc reclame mai bune si cpm mai bun. Este testat si iar testat.
 
Nu cred ca am fost destul de explicita , asa ca este greseala mea sory .
Eu vreau sa iau secvente de cateva secunde din filme si sa-mi fac un top 10 , 15 , etc despre care sa vorbesc saptamanal , acelasi lucru si la muzica video , romaneasca , straina , etc .
Si nu stiu daca acele cateva secunde luate din film , video intra sub acelasi regulament drepturi de autor .
Am tot cautat pe youtube si sunt destule canale care fac acelasi lucru , insa ma gandesc ca poate au o intelegere , etc si au voie sa puna acele mici franturi din film , videoclip .
 
Voi face o proba cu siguranta insa ma gandeam ca poate cineva a facut o astfel de proba pana acum .
Uite mai exact ceva genul acesta as vrea sa fac pe romana , spaniola , engleza si italiana .
 
Mai sus ti-am dat un link din youtube, unde poti cauta clipuri care au common creative. Materialele publicate sub common creative poti fi folosite integral sau partial.
Deci poti face un clip de gen fara probleme.
 
Deci daca am inteles eu bine din ce scriu cei de la youtube si din ce ai spus tu mai sus in momentul cand fac un clip colaj video pot lua fragmente de oriunde si daca il public in loc de licenta youtube , bifez common creative nu sunt probleme .
Dar Alex mai pot baga monetizare pe el ?
 
bifez common creative nu sunt probleme .
Daca alegi asta, inseamna ca altii pot folosi clipurile tale, Tu trebuie sa gasesti clipuri marcate in acest fel. Exact asta face link care ti l-am dat mai sus.
Si da, poti activa generarea de venituri pe clip.
 
Stiti cumva youtube a schimbat de curand unele reguli ?
Sa va zic ce patesc de cateva zile incoace:
- imi da pe video ca include continut cu drepturi de autor, toate bune si frumoase pana aici, asa pateam cateodata si inainte.
- dar tot acum ceva vreme dadeam clik pe mesaj si se deschidea pagina unde aveam posibilitatea sa elimin linia melodica care se potriveste cu cea a celui care o revendica, si se rezolva foarte repede.
Acum fac acelasi lucru dar nu imi da voie sa modific acea potrivire si primesc mesajul '' Ne pare rău, acest videoclip nu poate fi editat. '' Singura solutie care ramane este contestatia, la care reclamantul are 30 de zile pentru a raspunde la aceasta. ( Spun asta pentru ca pe un canal am facut contestatie si imi da termenul pana cand disputa dintre mine si reclamant se va solutiona)
Mentionez ca: am schimbat ip-ul, am intrat de pe browsere diferite, diferite retele de internet, video este mai mic de 2 ore si de geaba, acelasi mesaj.
Am mai multe canale si la toate primec acelasi mesaj.
Stiti cumva daca aceasta obtiune a fost eliminata, la voi este la fel?
Multumesc......Sper ca am postat unde trebuie
 
Ultima editare:
Depinde ce continut ai pe video. Daca e serial atunci nu poti sterge, la fel si pe videoclip. Mai depinde si cine face reclamatia, daca vrea doar melodia sau intreb video dat jos.
Daca video nu iti apartine, atunci e bun sa nu faci contestatie ca poti primi suspend la canal.
Cel mai bine este sa stergi video, editezi linia cu melodia si apoi urci iar.
Mai poti adauga ceva efecte audio sa pacalesti youtube.
Le adaugi dar le pui pe mute sau dai valoare 1 in asa fel incat sa nu deranjeze.
 
Intradevar sunt video care nu imi apartin dar sunt editate in mare parte, iar din cate stiu eu stergerea lor nu rezolva problema.
Referitor la contestatie stiu ce ma asteapta ''În cazul în care contești o revendicare fără un motiv întemeiat, proprietarul drepturilor de autor poate să solicite eliminarea videoclipului. În acest caz, vei primi un avertisment privind drepturile de autor.'', fac contestatie doar pe conturile de incercare, nu pe cel oficial.
Multumesc pentru raspuns, doar ca vroiam sa stiu daca au schimbat regulile sau este o eroare de moment ( de vreo 3 zile)
 
Din septembrie au schimbat mai multe reguli youtube. Au adaugat interdictii si pentru injuraturi.
E posibil sa fie o eroare de la browser, dar ai spus ca ai incercat asta deaja.
Cel mai bine sterge ce nu este al tau si gata.
 
Stie cineva daca poti evita copyright restriction si copyright strike daca minimizezi clipul iar in locul liber adaugi o poza?Stiam ca ceva asemanator functiona la un moment dat.
 
Am observat,dar de exemplu eu vreau sa pun un video cu un artist care sustine un spectacol,pot evita copyright STRIKE de la artist daca fac video-ul asa?
 
Cea automata de la youtube Da, dar daca te gaseste iti va face raport.
Mai este o metoda care nu am testat si se pare ca functioneaza cu video normal.

1. se descarca video in calcul
2. se deschide camtasia sau alt editor video
3. se adauga un png, o imagine care sa fie peste video dar sa fie transparenta
4. se adauga orice fisier audio peste cu volum setat 1
5. se converteste noul clip

Cica il vede ca unic fara probleme.
Nu am testat inca aceasta metoda.
 
Problema mea principala n-ar fi sistemul celor de la youtube,ci reportul.
de asta nu poti scapa. Poti evita in mare parte raportul fara sa folosesti numele artistului in nume, descriere, tag, etc
 
Aveti idee cand vor reveni RPM/CPM din nou la normal,din cate am inteles la inceputul lunii acesteia scad foarte mult,si din cate am vazut la mine s-au injumatatit.
 
Aveti idee cand vor reveni RPM/CPM
Eu pe luna asta am rpm de rahat. De la 20 si ceva, acum este intre 0.50-1.
Sper sa isi revina prin februarie dupa ce noile contracte de publicitate sunt semnate.
 
Loading...
Back
Sus