Intrebari despre ssl certificate

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am avut o ''discutie'' ''interesanta'' cu cineva astazi pe facebook legat de ssl certificate. Conform acestuia pentru a genera un ssl certificate pentru un domeniu nu este nevoie ca site-ul sa punteze pe un ip, adica in traducere poti avea ssl certificate pentru domeniul tau fara a avea un ip.

Sau poti avea domeniul pe ip X dar ssl certificate pe ip Y, tot conform tipul de pe facebook.
Voi ce stiti despre acest lucru?
Are dreptate acesta sau am uitat eu tot ce stiam despre ssl, securitate, hosting, etc.
 
evident ca merge,la namecheap poti adauga ssl chiar daca ai shared hosting cu ip shared non dedicated, firmele romanesti cer toate sa ai ip dedicat astfel cica nu ar merge,dar la namecheap merge fara probleme...parerea mea e ca vor bani in plus de cer sa iei ip dedicat
 
evident ca merge
Hai sa nu facem confunzie.
la namecheap poti adauga ssl chiar daca ai shared hosting cu ip shared non dedicated
Majoritatea firmele de hosting permiat asta acum dar domeniul trebuie sa punteze catre acel ip de la firma unde esti.
NU poti avea ssl fara ip, fara ca domeniul sa nu punteze spre acel ip, fie ca este shared sau dedicat.
 
Loading...
Back
Sus