Intrebare username instagram ...

kLande.

Active Member
Registered
Full Member
Salut. M-am gandit la un mic proiect, sa-l numim "Cartofi prajiti". Am cautat pe youtube, iar youtube.com/cartofiprajiti este liber, in schimb pe instagram este ocupat de un cont inutil, 0 postari, 0 urmaritori, 0 urmariri, fara poza de profil, fara descriere. Doar a ocupat numele "cartofiprajiti" si atat ...

Intrebarea mea este, exista vreo sansa sa intru in posesia acelui username, alta decat a-mi raspunde pintr-o minune acel cont si sa-mi si dea contul ?

Banuiesc ca din prima este aproape imposibil, dar sa spunem ca acel canal ajunge mare pe youtube, exista vreo posibilitate sa-i contactezi pe cei de la instagram si sa-ti dea acel username ?
 
Instagram nu o sa iti ofere niciodata acel username, chiar si daca acel cont ar fi suspendat ei oricum nu o sa il faca vreodata disponibil, am incercat
 
Sunt sigur ca poate fi obtinut, dar trebuie sa ai un cont mare deja, verificat. Eventual cum lucreaza vloggeri/artistii mari, prin case de discuri si agentii, care pot vorbi pt. tine ...

De exemplu, selly avea acum vreo 2 ani sellyoficial pe instagram, acum are doar selly. Devenise de mult popular si selly era ocupat deja.

Si varianta sa-l fi gasit pe ala de avea selly pica, pt. ca e vechiul lui cont, cu toti abonatii si toate postarile. Asta numai cei de la instagram puteau face ...

Eu cred ca se poate, dar nu asa din prima, sa-i contactezi sa-ti dea tie contul de acum. Trebuie sa devi deja maricel, sa ai niste argumente puternice ca acea persoana iti ocupa username-ul inutil ...
 
Eu am facut un cont prin 2017 si in loc sa pun la emailul de verificare @gmail.com am pus @gmail.crm, am facut acel cont si l-am lasat, am uitat parola, pe el sunt 0 urmariri si vreo 3 urmaritori. In 2019 cu un cont de 40k am incercat sa ii contactez pe cei de la instagram si sa iau username sau sa primesc inapoi acces la cont, putand dovedi ca detin emailul @gmail.com si spunand ca aia a fost o greseala din repezeala.
Am incercat in nenumerate randuri si nu am avut succes, mi s-a spus ca e impotriva termenilor si conditiilor.
Acum na, daca stii la cine sa te adresezi si esti dispus si sa scoti ceva din buzunar cred si eu ca se poate, dar altfel nu stiu, poate sa ai 100k+

Edit : Selly probabil a reusit pentru ca aia era impersonare, cine avea acel username probabil posta poze cu el

Edit 2 : De aici poti face cerere drept trademark : Pages d’aide Instagram
Dar daca nu ai ceva acte cu acel nume nu as spera prea mult
 
Ultima editare:
S-ar putea cum spui tu, sa-l fi ajutat pe langa faptul ca are milioane de urmaritori, ca acea persoana care detinea userul selly sa fi pus poze cu el, ca un cont fake si sa se fi folosit si de argumentul asta pt. al recupera ...

Eu nu am cum sa invoc argumentul asta ... :))

P.S. Totusi vad in lista aia "I want to claim an account for my business". Daca apoi iti spun ca nu ti-l pot da, ca incalca regulile, de ce mai au optiunea aia acolo ... :)
 
Loading...
Back
Sus