Intrebare SEO

TAFFY00

Active Member
Registered
Full Member
Salutare,avem urmatoarea situtie:
Am un site unde am postat vreo 300 de articole facute in varianta html.Ele au fost indexate pe google sub forma de siteulmeu.com/nume-articol/index.html
L-am mutat pe wordpress si am urmatoarea problema: permalink-urile sunt acum sub forma siteulmeu.com/nume-articol
Acum cand accesez din google articolele indexate primesc eroare 404 ca am si acel index.html .
Cum pot sa redirectionez index.html catre postarea mea? Sper ca m-am facut inteles.Multumesc !

Cotos Alexandru

Active Member
Registered
Full Member
din htacces !
setezi o pagina pentru 404

in pagina 404
folosesti functia pentru a citit de link ai :
$actual_link = "https://$_SERVER[HTTP_HOST]$_SERVER[REQUEST_URI]";
//$_SERVER[HTTP_HOST] domeniu fara terminatia /
//$_SERVER[REQUEST_URI] url de dupa domeniu , incluzand la inceputul ei /

si cu str_replace
$redirect=str_replace($actual_link,'aici pui cum vrei sa fie',$actual_link);

exemplu :
$actual_link ='siteulmeu.com/nume-articol/index.html'; (asa va rezultat functia de mai sus in 404 din htacces)
$redirect=str_replace('index.html','',$actual_link); //adresa va fi la fel ca cea de mai sus doar ca se va sterge index.html

PS : in wordpress , ai posibilitatea sa setezi cum vrei tu perm_link ... poti pur si simplu sa ii adaugi ce ii lipseste ...
Eventual fa pasul de mai sus care ti l-am explicat, daca vrei sa folosesti pe viitor link-urile sub o alta forma fata de cea care au fost

Ultima editare:

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Sau daca vrei sa mentii forma la link in WordPress admin la permanent link aduagi la final /index.html si acum iti va merge.
Ori cauti pe google htaccces generator si faci o regula ca site.com/articol-vechi.index.html sa fie rescris in site.com/articol-nou

TAFFY00

Active Member
Registered
Full Member
Multumesc frumos pentru sfaturi merge ok acum

Reclama

Topicuri Recomandate

1. Platforma CPL Romania

Stiri Monezi Virtuale

Reducere pentru Vacanta

Sunt Invizibil

Loading...