Intrebare redirect?!

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
Google se pare ca s-a smercherit. Daca faci redirect cu autoritatea de la www catre non-www si ai dmca pe homepage, acel dmca se transfera automat pe non-www si prima pagina tot nu apare in google, ci pagina 2 sau alta.

Daca cumpar un alt domeniu, si fac redirect cu autoritate de la .com la .ro spre ex, .com avand dmca pe index, voi lua automat cu autoritatea si dmca pe index pe domeniul nou .ro?

Vreau un raspuns sigur 100%. Multumesc!
 
Din experiență stiu ca inca merge șmecheria cu schimbarea din non www pe www sau orice înainte de domeniu.
Pentru domeniu nou nu ar trebui sa transfere dmca si pe acesta.
 
Daca ai DMCA pe index degeaba-l in treci www sau non www/http/https. Singura solutie e sa faci www1 daca vrei sa pastrezi domeniul daca nu atunci alt domeniu si faci redirect. Aici nu se aplica regula DMCA pe index.
 
Nu pot sa fac redirect de nici un fel catre www1. Ce fac gresit?
Cum pot face redirect de la non-www catre www1? Sau cum trec pe www1? Nu reusesc sub nici o forma
 
In legatura ci traficului se poate sa pierzi niste trafic pana reindexeaza google linkurile. Ca sa faci redirect www catre www1 e putin mai complicat. Depinde ce Cpanel ai etc etc
 
Este un site de anime in engleza pe care acum 3 zile am intrat din google si era indexat cu ww6 si pe site tot ww6 era, azi am intrat si e indexat pe ww7 in prima pagina google
 
Ok am inteles. Dar nu exista nici o metoda usoara de a face redirect la www1? Ca daca nu fac redirect toate informatiile despre www1 sunt degeaba daca nu le pot aplica.
 
Faci un subdomeniu nou sub numele de www1 unde muti tot siteul iar pe siteul principal pui in htaccess codul acesta ca sa faci redirect la www1
Cod:
Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule (.*) http://www1.yournewdomain.com/$1 [R=301,L]
 
Am modificat absolut tot doar ca am o problema.
In noul site la webmaster tools imi zice ca nu se poate prelua sitemap.

Sunt 2 chestii:
  1. cand am facut primele teste am modificat site adress la site in wp-config, dar nu mergea sitemap din cauza ca nu era in baza de date(in admin wordpress). Am dat inapoi si am modificat www1 in setarile wordpress, am sters cache etc si merge sitemap.
  2. am adaugat la domeniu in host CNAME de www1 si in cloudflare la fel.
Este cumva din cauza ca nu s-a propagat CNAME world wide de nu poate sa ia sitemap WMT? Cu ip de america imi arata eroarea la sitemap cum imi arata atunci cand aveam site adress in config. Ma gandesc ca e cache vechi pe america unde e server google si nu s-a innoit cache si propagat CNAME acela si trebuie doar sa astept 12-24 de ore.

Am dreptate sau problema e din alta parte?
 
Ultima editare:
Mersi. Inseamna ca dureaza propagarea CNAME-ului de la host si cloudflare gen 24 de ore si daia nu merge sitemap descoperit in webmaster tools? Aveti idee?

UPDATE: a fost de la propagarea CNAME-ului + cand scrie ca nu se poate prelua e defapt un bug si inseamna ca e in pending.

Am rezolvat absolut tot. Multumesc, se poate inchide topicul!
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus