Instagram + dropshiping

Nicolae P.

Instagram Social Manager
Registered
Full Member
De cateva luni bune ma ocup cu cresterea conturilor catorva clienti pe instagram, asa ca am decis sa imi fac propriul "bussines". Neavand produse creatie proprie voi folosi metoda dropshiping. Practic voi adauga in magazinul meu online produse de pe alliexpres si le voi vinde la pretul meu.

Bun probabil va intrebati de ce am scris pe forum asta. Ei bine pentru a ma motiva ( stau rau cu motivatia ) dar si poate facem un schimb de experienta, daca se mai ocupa cineva!

Voi folosii pentru a promovare Instagram. 10 conturi, unul principal si 9 le voi folosi ca impingatoare pentru cel principal.

Voi face zilnic cate un update despre ce am facut. Deci prima zi primul update!

Ziua: 1
Am creat 2 conturi de instagram ( din cele 9 impingatoare) le voi lasa cateva zile si le voi adauga in softul de "crescut" conturi.

Targhet : primul produs vandut /neatins
 
Ideea asta cu dropshipping-ul imi placea si mie la un moment dat, dar am primit si foarte multe pareri contra si nu m-am mai apucat. Poate o dezbatem mai mult in topicul asta ... :)

Vrei sa vinzi pt. romani sau pt. toata lumea ? Daca vinzi de pe aliexpress, nu crezi ca o sa-i deranjeze pe potentialii clienti ca vor astepta minim 30 de zile pt colete ?
 
Ideea asta cu dropshipping-ul imi placea si mie la un moment dat, dar am primit si foarte multe pareri contra si nu m-am mai apucat. Poate o dezbatem mai mult in topicul asta ... :)

Vrei sa vinzi pt. romani sau pt. toata lumea ? Daca vinzi de pe aliexpress, nu crezi ca o sa-i deranjeze pe potentialii clienti ca vor astepta minim 30 de zile pt colete ?

Ma voi axa pe america de nord si australia in principal dar si uk si tarile vest europene.
Voi pune 2 optiuni de livrare : free si cu plata. Voi adauga faptul ca avem depozite atat in europa cat si in asia si timpul de livrate poate fi de peste 30 de zile
 
Din ce stiu eu pt. US termenul de livrare de pe aliexpress este la jumatate. Americanilor majoritatea coletelor le vin in 12-14 zile, ceea ce ar putea fi un mic avantaj ...

Totusi cu retururile ce o sa faci. Daca treaba merge si o sa ai comenzi, vor aparea si retururile 100%. Cum o sa gestionezi chestia asta ?
 
Din ce stiu eu pt. US termenul de livrare de pe aliexpress este la jumatate. Americanilor majoritatea coletelor le vin in 12-14 zile, ceea ce ar putea fi un mic avantaj ...

Totusi cu retururile ce o sa faci. Daca treaba merge si o sa ai comenzi, vor aparea si retururile 100%. Cum o sa gestionezi chestia asta ?

Asta ma tinut deoparte pana acum de dropshiping. In principal trebuie sa gasesc un procesator de plati gen paddle care sa se ocupe de tot!

Ziua 2
Am bagat cele doua conturi in soft, fiecare pe proxy separat. Primul adaugat a cerut verificare prin sms. Dar cred ca stiu ce a fost de vina. La al doilea am dat drumu la follow 35 pe zi zic eu destul de safe. In paralel am mai creat 2 conturi, voi astepta cateva zile pana le voi adauga.
 
Asta ma tinut deoparte pana acum de dropshiping. In principal trebuie sa gasesc un procesator de plati gen paddle care sa se ocupe de tot!

Ziua 2
Am bagat cele doua conturi in soft, fiecare pe proxy separat. Primul adaugat a cerut verificare prin sms. Dar cred ca stiu ce a fost de vina. La al doilea am dat drumu la follow 35 pe zi zic eu destul de safe. In paralel am mai creat 2 conturi, voi astepta cateva zile pana le voi adauga.

Cum faci free followers? :D
 
Ziua 3
Astazi nu am avut prea mult timp sa ma ocup de creearea de conturi noi, dar totusi am reusit sa downloadez cateva sute de imagini ce le voi folosii pentru cele 9 conturi impingatoare.
Deci pana acum am 4 conturi create din cele 9. Unul trebuie verificat prin telefon, unul incet-incet incepe sa capete urmaritori. Nu multi pentru ca nu vreau sa sa risc block sau suspend, iar doua conturi sunt in asteptare.

Mai am mult de munca iar prima tinta este primul produs vandut. Timp ramas 2 luni si 28 de zile.
 
Ziua 4
Am schimbat username-ul,adaugat imaginea de profil si am postat si o fotografie la un cont. Totul este ok pana acum. De aici incolo voi creste setarile incet-incet sa vedem cum merge. Azi voi mai creea 2 conturi si le voi pune pe proxy.
Am gasit o metoda sa creez magazine online nelimitat pe shopify dar totusi se limiteaza la 50 de vanzari per cont. Sa vedem daca si merge!
 
Ziua 4
Am schimbat username-ul,adaugat imaginea de profil si am postat si o fotografie la un cont. Totul este ok pana acum. De aici incolo voi creste setarile incet-incet sa vedem cum merge. Azi voi mai creea 2 conturi si le voi pune pe proxy.
Am gasit o metoda sa creez magazine online nelimitat pe shopify dar totusi se limiteaza la 50 de vanzari per cont. Sa vedem daca si merge!
Da-ne si noua pontul cu 50 de vanzari ;)
 
Ziua 5
Cam tarziu stiu dar am avut mult de lucrat azi. Azi am avut primul follow block, oarecum de asteptat ( cont nou si am folosit direct proxy dedicat fara a mai adauga cookie de pe ip residential).

In urmatoarele zile trebuie sa adaug cookie la fiecare cont + trebuie sa fac rost de cateva cartele cu nr pentru verificare!

Deocamdata in targhet, vedem zilele urmatoare cum merge!
 
Ziua 6 si 7

In aceste zile nu am facut mare lucru ( lipsa de timp), m-am jucat un pic cu shopify si am incercat sa fac un magazin online, este simplu alegi o tema si apoi am adaugat oberlo care are peste 130k produse. alegi produsele apoi dai import si apoi editezi un pic si gata destul de simplu!

Cat despre conturile de instagram, inca mai astept sa capete ceva vechime inainte sa le adaug in soft!
 
Loading...
Back
Sus