Instagram - ajutor

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Din cate stiu, pe instagram te poti ajuta de hashtag-uri pt a creste contul, sunt ca un fel de amplificatoare a postarii tale in cautarile celorlalti membri pe cuvintele respective. (sau ma insel?)

Dar, daca setez profilul pe privat, se modifica aportul hashtag-urilor?

Postarile mele le vor putea vedea doar cei care ma urmaresc daca fac asta.. deci mie mi se pare ca astfel scade importanta hashtag-urilor in aducerea de noi urmaritori...

Sau nu inteleg eu bine cum functioneaza treaba asta?
 
Ma gandesc ca este ca atunci cand o persoana iti distribuie pe messenger-ul de la instagram un video de la o pagina si iti zice ca nu il poti viziona din cauza ca nu urmaresti pagina, adica nu va mai vedea oricine postaoreoa deoarece ai contul privat.
 
Pai vrei sa cresti contul si acesta este setat privat???
Faci acest lucru doar daca ești o vedeta sau VIP.
Hashtag # e forma gratis de a ajunge la publicul tinta.
 
Faci acest lucru doar daca ești o vedeta sau VIP.
Nu chiar, eu pana la 2k am tinut profilul public ca sa imi iau avant, dpa care l-am tinut privat pana la 25k si abia dupa asta l-am facut inapoi public, da doar pentru a avea acces la business profile si la statistici si la swipe up. Dar probabil il fac inapoi privat curand.

Ca sa dau un exemplu recent, am avut o postare care a devenit ceva virala si fiindca aveam profil business am vazut ca peste 1.2k oameni au trimis acea postare in mesaj personal la altii. Acum gandeste-te ca profilul nu era public, toti aia 1.2k oameni trebuiau sa imi dea follow pentru putea vedea postarea, iar eu cred ca minim 500 din aia 1.2k erau sa imi dea..

Il urmaresc pe @nimenidenicaieri de cand avea in jur de 300k urmaritori, acum are 1.1mln. In tot acest timp profilul sau a fost privat
Dar, daca setez profilul pe privat, se modifica aportul hashtag-urilor?
Inacest caz hastag-urile sunt absolut inutile, doar arata urat. Daca ai profil privat nu face vreo diferenta ca pui sau nu hastag. Hastag-ul e facut pentru a te putea gasi lumea din explore, dar pentru ca doar cei ce te urmaresc pot vedea postarea, e o pierdere de timp.
 
Din cate stiu eu te ajuta sa faci urmaritori daca ei profilul privat.
Ex: tu pui o postare bagi hashtagurile , lumea vede postare dar cand da pe profilul tau nu poate vedea ca e pe privat. Asa ca de vrea sa vada ce postezi tre sa dea fallow , asa aduni falloweri.
 
@Mariuselll m-ai facut curios despre asta, pentru ca eu stiam ca absolut nimeni care nu te urmareste nu poate vedea postarile tale daca ai profil privat.
Asa ca m-am logat pe un profil pe care aveam 5 followers (creat azi).. am cautat pe google "most used instagram tags" si am luat primele 30 aparute.
Intai am setat profilul privat si am adaugat postarea, am asteptat 5 minute si am primit 0 likes. Dupa care am facut profilul public si am repostat aceiasi poza cu aceleasi tags si am facut 7 likes in 5 minute.
 
Multumesc pt raspunsuri. Deci se pare ca profilul privat afecteaza negativ cresterea nr de urmaritori veniti direct de pe urma hashtag-urilor.

Altcineva are alte pareri, din experienta de pana acum?
 
Loading...
Back
Sus