Inregistrare pe roforum

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Va cer sfatul cum credeti ca este mai bine legat de deschiderea sau nu la optiunea de inregistrare la conturi noi pe roforum.

1. Este mai bine acum dupa ce am inchis inregistrarea sau inainte cand oricine isi putea face cont?
2. Deschid inregistrarea dar aprobare manuala
3. In acest moment cineva daca doreste cont pe roforum o poate face doar daca ma contacteaza personal si il fac eu. Contactează-ne

Personal cred ca este mai bine asa cum este acum.
 
Eu cred ca e nevoie de cat mai multi membrii si cat mai mult continut. Eu as lasa chiar inregistrarea libera. Din variantele de mai sus, nr. 2 ...

Tu trebuie sa te pui in postura unui membru nou de buna-credita, nicidecum in postura teparului. E extrem de frustrant la inceput cand ti se pun 1000 de piedici ca user de buna-credita ...

Chiar si atunci cand ai 20 de mesaje, vrei sa postezi ceva azi si iti apare "stai, trebuie defapt sa ai 50-100 de mesaje ca sa poti posta". Daca postarea ta era cu buna intentie e foarte frustrant si ai tendinta sa faci post hunt/spam doar ca sa poti posta. E o regula pe care o preiau toate comunitatile una de la cealalta si e extrem de enervanta (repet, atunci cand ai bune intentii) ...
 
Ultima editare:
"stai, trebuie defapt sa ai 50-100 de mesaje ca sa poti posta"
Restrictia este doar la sectiunea de vanzari. Am explicat de multe ori ca roforum nu este un forum de trade ci unul unde primesti sau oferi ajutor. Daca vrei doar sa faci trade atunci locul ''Tau'' (ma refer la general) nu este aici.
(repet, atunci cand ai bune intentii)
Nu exista buna intentie aici si pot spune chiar ca nu se pune problema de asta.
tendinta sa faci post hunt/spam
Asta vad imediat si out fara discutii.
Ma repet, roforum nu este pentru trade, pentru asta sunt alte comunitati.
Vre sa treci peste limita de ''50'' sa vinzi atunci upgrade https://www.roforum.net/account/upgrades si gata.
Un user cu buna intentie cum spui care are nevoie de ajutor deschide imediat in categoria default Help - Ajutor un topic fara sa aiba nici o restrictie.
 
2 ar fi cel mai bine, practic decat sa te contacteze fiecare in parte isi pot face cont, si mai departe depinde tot de tine daca le aprobi.
Ar putea exista si un camp la inregistrare cu o intrebare "de ce doreste cont" sau altceva in gen.
 
Va cer sfatul cum credeti ca este mai bine legat de deschiderea sau nu la optiunea de inregistrare la conturi noi pe roforum.

1. Este mai bine acum dupa ce am inchis inregistrarea sau inainte cand oricine isi putea face cont?
2. Deschid inregistrarea dar aprobare manuala
3. In acest moment cineva daca doreste cont pe roforum o poate face doar daca ma contacteaza personal si il fac eu. Contactează-ne


Personal cred ca este mai bine asa cum este acum.

Eu sunt de aceasi parere.
Deschide inregistrarea dar aprobare manuala. E cel mai corect!
 
2 ar fi cel mai bine, practic decat sa te contacteze fiecare in parte isi pot face cont, si mai departe depinde tot de tine daca le aprobi.
Ar putea exista si un camp la inregistrare cu o intrebare "de ce doreste cont" sau altceva in gen.

E buna si ultima varianta cu intrebare de ce doreste cont.
 
Eu sunt de parere ca era mai bine cu inregistrarea deschisa.
De ce? O comunitate are nevoie sa creasca..
La un moment dat a trecut si unul din cele mai bune forumuri pt webmasteri pe baza de recomandare, scrisoare de intentie etc (seopedia) si din pacate a ramas in istorie..
 
Va multumesc pentru timpul acordat sa raspundeti la intrebarea mea.
Am activat inregistrarea si pentru moment este cu activare manuala plus verificare email.
Voie buna.
 
Google Forms :)
Chestionar, intrebari de baza, personale ... asa de cunostinta ... apoi intrebari cu scoring (nu stiu daca face asta google forms dar ...) , eventual stabilirea unui punctaj minim si apoi aprobare daca se incadreaza ... eu asa as face :)
E ideea mea ... e proasta dar e a mea :)
 
Este o idee dar cum mult de munca. Platforma ar permite sa adaug cateva campuri la inregistrare insa nu stiu daca merita efortul.
Chiar voiam sa fac un update legat de asta.
Poate unii va intrebati dece contul vostru nu a fost aprobat dupa inregistrare iar motivul poate unul de mai jos sau toate.
1. sistemul automat te-a identificat ca fiind intr-o baza de date spam. user, ip, email sau toate la un loc
2. pe ip care te-ai inregistrat mai exista unul sau mai multe conturi folosite in ultimele 90 zile
3. la un mic research dupa datele furnizate apari ca fiind o persoana suspecta, care ar putea aduce probleme, reputatie proasta pe alte forumuri. Un caz a fost azi dimineata cand la o mica cautare acesta aparea fiind banat pe mai multe forumuri, deci nu vad rostul ca acesta sa faca parte din comunitatea noastra.
4. userul tau contine un domeniu, insulta, etc. Cineva a incercat sa se inregistreze cu un user ''Bulangiu'', care nu cred ca are ce cauta aici.

Aprobare manuala
Multumesc de vot, insa inregistrarea este deja activa cu activare manuala.
 
Loading...
Back
Sus