Inregistrare domenii la cloudflare

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu stiu daca ati auzit dar luna asta cloudflare va deschide propriul register la domenii web care pur si simplu va rupe piata cu preturile care le va practica.
Ce inseamna asta?

In acest moment inregistrarea unui domeniu web se face intre cel putin 3 parti. Registerul care detine extensia + intermediar (godaddy, namechep, etc) + client, care implica costuri mari pentru client.

Cum va functiona la cloudflare:
Registerul care detine extensia + client care face pretul sa fie cel oficial setat de detinatorul la extensie, adica pretul pentru un domeniu .com va fi de 8.09$ pe an tot timpul.

Cloudflare nu va afisa oferte asa cum fac alti registeri pentru ca ei nu revand aceste domenii ci pur si simplu trimit doar o cerere api catre detinator si gata.
Pe langa pretul super bun cloudflare va mai oferi optiuni de securitate care in mod normal costa multi bani. Daca va amintiti ca acum 2 luni o firma mare cu peste 60 milioane de clienti sa trezit cu domeniul expirat din cauza la firma intermediara.
Cloudflare vrea scoata intermediarul si sa faca tot procesul cat mai sigur.
Voi ati aplicat?
O sa va schimbati registerul de domenii?
Asa arata la mine.
register cloudflare.png
 
Salut, oare vor avea și pentru domeniile .ro ?
Deoarece eu l-am achiziționat cu 6.99.
 

Atașamente

  • Screenshot_2018-10-17-11-23-35-625_com.android.chrome.png
    Screenshot_2018-10-17-11-23-35-625_com.android.chrome.png
    120,4 KB · Vizualizări: 29
Presupun ca va avea și extensia. Ro iar prețul conform celor de la cloudflare va fi la nivelul angro, adică cu cat îl cumpăra toate firmele care revand domenii. Ro.
Vom vedea când deschide opțiunea de transfer și înregistrare.
 
Da, o sa fie nebunie mare cand o sa inceapa sa ruleze online, si eu voi muta tot, plus ca voi cumpara peste 1000 de domenii la deschidere, asta daca e asa cum ei promit ca o sa fie.
 
Pentru inceput pot fi transferate doar domeniile sunt deja in cloudflare pana la data cand ai acces. Daca nu sunt adaugate pana atunci nu le poti transfera, cel putin asa spun.
Cei care folosesc metoda Expire Domain, va fi o afacere buna pentru ca poti inregistra un domeniu la un pret foarte bun.
 
Cloudflare a anuntat lista de extensii care va f disponibila si faptul ca va mai dura ceva pana deschid pravalia. In acest fel pentru curiosi aflam si cie detine fiecare extensie in parte.
TLD Policies | Cloudflare
 
Era de asteptat acest lucru. Primul pas a fost sa vada cati sunt interesati, din acestia poate 50% vor transfera domeniile si de aici isi fac calculele.
Pe mine ma interesa domenii .ro daca vor adauga, dar am vazut ca rotld au facut upgrade la platforma acum si poti administra dns si propagarea se face repede.
Pentru domenii noi de unica folosinta cred ca voi lua de la cloudflare daca se mentine pretul de 8.05$ pe an.
 
Vad ca au activat optiunea. Cum vi se pare preturile fata de registerii vostri?
Le veti transfera la cloudflare pentru a salva bani?
Conform cloudflare as putea salva:
Cod:
You could save up to $225.00 per year with Cloudflare Registrar
pret per extensii la mine:
com - 7.85
.net - 9.87
.org - 9.93 plus cere code
Detin 15 domenii la cloudflare care extensiile sunt suportate si 10 care nu ofera suport.
 
Loading...
Back
Sus