Recenzie Infinity War - Are Thanos dreptate, este el chiar asa rau?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ieri ca multi dintre voi am vazut Infinity War pentru ca a aparut versiunea HD. Pot spune ca mi-a placut mai mult de cat m-as fi asteptat. Ce nu mi-a placut au fost scenele unde vor sa fie amuzanti, cred ca se putea lucra mai mult acolo.

Desi multi dintre voi ati spune ca Thanos este rau si ideea lui este de neconceput, eu sunt insa de alta parere. Nu oricine are puterea sa faca asa ceva si aici nu ma refer la pietrele infinit ci la puterea de a concepe sau si chiar duce la final un genocid la o scara asa larga.

Sa ne gandim la o scara mai mica si anume la planeta noastra. Deja suntem mult prea multi si in scurt timp resursele nu vor mai exista pentru ca ne inmultim cu o rata foarte mare.
Daca ar fi decizia ta sa salvezi planeta, viata de pe aceasta planeta ce decizie ai lua?
1. Exact ca Thanos
2. As cauta alta solutie
infinity wars.png


 
Mie nu mia placut asa tare filmul . Ia bagat pe Gardienii Galaxiei.. Infara de Grot si " iepure" aialalti au fost de umplutura. S-a terminat aiurea filmul, dar cum vine partea a 2-a ...

Eu cred ca o sa reinvie SpiderMan, Pisicuta si care au mai disparut.. Au sa dea timpul inapoi si asa o sa il opreasca :))))
 
Au sa dea timpul inapoi si asa o sa il opreasca
Pai piatra care face asta este la thanos, asa ca nu stiu cum vor face asta.
Dar nu ai raspuns, ce crezi despre thanos. Este baiat bun sau rau?
 
Ieri ca multi dintre voi am vazut Infinity War pentru ca a aparut versiunea HD. Pot spune ca mi-a placut mai mult de cat m-as fi asteptat. Ce nu mi-a placut au fost scenele unde vor sa fie amuzanti, cred ca se putea lucra mai mult acolo.

Desi multi dintre voi ati spune ca Thanos este rau si ideea lui este de neconceput, eu sunt insa de alta parere. Nu oricine are puterea sa faca asa ceva si aici nu ma refer la pietrele infinit ci la puterea de a concepe sau si chiar duce la final un genocid la o scara asa larga.

Sa ne gandim la o scara mai mica si anume la planeta noastra. Deja suntem mult prea multi si in scurt timp resursele nu vor mai exista pentru ca ne inmultim cu o rata foarte mare.
Daca ar fi decizia ta sa salvezi planeta, viata de pe aceasta planeta ce decizie ai lua?
1. Exact ca Thanos
2. As cauta alta solutie
Vezi atașament 2450
1 clar, daca te uiti si la istoria noastra ai sa vezi ca mereu a fost ceva care sa mai reduca din populație : razboaie, epidemii etc.
 
razboaie, epidemii etc.
Si asta se intampla acum iar pe viitor va fi poate ceva mia drastic. Rata de populare este foarte mare care ne va aduce probleme mari in 10-50 de ani.
E usor sa alegem 1 dar e greu sa si punem in aplicare.
 
Ma uitam la avengers doar pentru Hulk ... fara el s-a dus tot amuzamentul pentru mine

Daca ar fi decizia ta sa salvezi planeta, viata de pe aceasta planeta ce decizie ai lua?
1. Exact ca Thanos
2. As cauta alta solutie
Iar ca sa raspund la intrebare, sunt de acord cu ideea lui Thanos inca dinainte de a ma uita la filme de genul.
Adica eu il inteleg si pe Hitler intr-o anumita masura :D
 
Practic el putea modela timpul și spațiul, dc să omoare când putea crea resurse? Sau pur și simplu să lase selecția naturală să-și facă treaba, fiecare-și sapă groapă într-un fel sau altul.
 
dc să omoare când putea crea resurse?
El vrea ca Viata sa continuie si asta e foarte greu de controlat. Plus generand mai multe resurse nu rezolvi mai nimic pentru ca complica foarte mult treaba. Relocare in primul rand, apoi negocieri cine pleaca si cine ramane, iar ultima problema este lacomia, cu cat le dai mai mult cu atat vor mai mult.
Asa ca intr-o secunda ai rezolvat problema, 50% din populatia universului dispare si apoi viata isi continua cursul. PLus un genocid ca acesta uneste lumea si ii face sa fie mai buni, mai atenti avand un dusman comun de care le este frica.
Sa ne aducem aminte ca energia lui doctor manhattan a fost utilizata pentru a distruge un oras pentru a evita distrugerea intregii planete.
 
El vrea ca Viata sa continuie si asta e foarte greu de controlat. Plus generand mai multe resurse nu rezolvi mai nimic pentru ca complica foarte mult treaba. Relocare in primul rand, apoi negocieri cine pleaca si cine ramane, iar ultima problema este lacomia, cu cat le dai mai mult cu atat vor mai mult.
Asa ca intr-o secunda ai rezolvat problema, 50% din populatia universului dispare si apoi viata isi continua cursul. PLus un genocid ca acesta uneste lumea si ii face sa fie mai buni, mai atenti avand un dusman comun de care le este frica.
Sa ne aducem aminte ca energia lui doctor manhattan a fost utilizata pentru a distruge un oras pentru a evita distrugerea intregii planete.
Nici alegerea lui nu a fost cea mai inspirata. Va dati seama ca istoria se va repeta si iar va fi criza de resurse, intreaga existenta fiind pe cale de a fi distrusa, nu? Masacrul a 50% a fost o risipa. Este un paradox... doar a intarziat ceea ce era iminent, autodistrugerea intregului univers (si poate chiar resetarea, culminand cu un loop continuu) De ce zic asta? Deoarece acel 50% va deveni iar 100%. Probabil o varianta ar fi fost sa faca universul din finit in infinit si totusi nici asta nu e o alternativa demna. Istoria pur si simplu isi urmeaza cursul, asa a fost sa fie, sa existe acele pietre si sa fi fost folosite in acest fel fix de Thanos. Nu cred ca poate fi nicio interventie din partea nimanui... A fost o incercare esuata... Cum as putea sa-i zic... o invartire in acelasi cerc fara scapare din propria axa, finalul fiind acelasi. S-a zbatut ca pestele pe uscat si a sacrificat jumatate din existenta probabil in zadar (rezultatul fiind eventual acordarea unui timp de gandire pt solutia cu adevarat reala). Sau cine stie, prea mult SF :D - imi place :rolleyes: Daca un film te pune sa gandesti in asa hal, inseamna ca a fost bun... cel putin pentru mine.
 
Asa este și ai dreptate, dar părerea mea este ca mai bine asa decât dispariția rasei umane de tot. Este ca în economie, după un timp se face o stabilizare care aduce totul la valoarea inițială și care produce pierderi foarte mari pentru 90% din cei implicați .
Am eu o vorba: save the world and save the people is not always the same thing .
 
Din cauza asta eu tind sa cred intr-un al 3-lea razboi mondial, dar nu genul ala de razboi, deja laptele artificial pentru bebelusi contrine substante care sunt nocive dar sunt aprobate pentru consum larg, pe scurt genul asta de razboi, care-ti scurteaza viata de cand te nasti.
Suntem multi ce-i drept, dar asta nu inseamna ca nu avem resurse pentru toti, se vor deschide fabrici si uzine, chill. Unde sunt bani, se insista.
 
L-am vazut la cinema si mi-a placut. Sper doar ca in urmatoarea parte sa nu dea timpul cumva inapoi si sa ii salveze pe toti in 3 secunde...
Totusi, cam prea multi eroi intr-un singur film. "Firea" mai lipsea din film :D
 
L-am vazut la cinema si mi-a placut. Sper doar ca in urmatoarea parte sa nu dea timpul cumva inapoi si sa ii salveze pe toti in 3 secunde...
Totusi, cam prea multi eroi intr-un singur film. "Firea" mai lipsea din film :D

-
parerea mea este va vor da timpul inapoi cu ajutorul pietrei aceleia a timpului, deoarece sa confirmat gardieni galaxiei 3 prin 2019 sf -2020 din cate am auzit, si toti din gardieni au murit inafara de rocked ratonul,deci sigur vor da inapoi timpul
 
Loading...
Back
Sus