Incarcare telefon prin USB - Pericolul ascuns din spatele unei banale incarcari

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Data trecuta am discutat despre Pericolul ascuns la care te expui cand postezi o poza pe facebook, astazi voi scrie despre pericolul la incarcea prin USB in spatiile publice.

Fie ca esti in aeroport, gara sau orice alt spatiu public, la un moment dat ai nevoie sa iti incarci telefonul sau tableta. Acum mai peste tot gasesti locuri speciale unde iti poti incarca telefonul sau tableta prin usb.

In episodul trecut din
CSI Cyber s-a discutat despre aceasta problema majora de securitate.
Cine s-ar gandi ca prin simpla incarcare poti fi expus unui atac si cineva poate copia toate datele din telefonul tau sau chiar folosit pentru a infecta si alte telefoane.
Ce dracu, e doar o simpla si banala incarcare.
Pentru cei care nu stiu, USB are 4 porturi. 2 poturi pentru incarcare si 2 pentru transmite si primi informatii.
Oricine cu putine informatii in domeniu iti poate infecta telefonul prin aceasta metoda. Ce face mai departe, este pur si simplu la alegerea lui.

Te poti apara impotriva acestui tip de atac?

Un raspuns general ar fi nu, cel putin in acest moment. Insa sunt cateva trucuri care pot impedica pe cineva sa iti fure datele sau sa ii faci munca mia grea.

1. foloseste un cablu normal de incarcare si conectat la o priza normala. Cea mai sigura metoda in acest moment.
2. criptarea si parole puternice la tot ce ai in telefon sau tableta. Nu blocheaza furtul, dar face munca mult mai grea pentru cel care vrea sa vada ce ai in telefon.
3. nu folosi locuri publice care ofera incarcarea prin usb la device mobile.

Folositi aceasta informatie pentru a va apara si nu a trece la atac. Stiu cativa dintre voi care vor saliva in timp ce citesc aceste randuri. Asta daca nu stiuau deaja. :D
 
Loading...
Back
Sus