Incalcare drepturi de autor?

Jeliu Mihai Bogdan

Graphic Designer
Registered
Full Member
Graphic Designer
Buna ziua tuturor ! Am o intrebare care ma tot framanta.

Eu am un canal de youtube, cu numele Android ..., nu spun numele ca nu doresc sa fac reclama. Pot fi dat in judecata folosind numele canalului cat si deschiderea unei firme cu cuvantul Android ?

Multumesc !
 
nu cred ca pe baza numelui Android sa fi dat in judecata. Numele android e detinut de Google.
si apoi este: Free and open source software ....
Nu induce oamenii în eroare. Da, poți fi dat în judecată dar de cele mai multe ori vei primi notificare să închizi domeniul respectiv. În cazul canalului de yt nu cred că e problemă iar de va fi îți va închide canalul și atât.

The "Android" name, the Android logo, the "Google Play" brand, and other Google trademarks, are property of Google LLC and not part of the assets available through the Android Open Source Project.
 
Numele firmei nu prea conteaza, mai degraba marca/brandul. Dar poti folosi un nume original si sa faci chestii legate de android ...

De exemplu Ovilex, tipul de pe youtube de face jocuri pt. ios si android, le face sub brandul propriu. Nu trebuie sa se numeasca neaparat Andorid Games ... la fel si la tine, poti gasi alt nume ...
 
Deci, firma abia deschisa se numeste SC Android INFO SRL iar canalul se numeste Android INFO. Pot fi dat in judecata sau sa mi se inchida canalul din cauza ca contine cuvantul android ? Ce variante pot avea?

A. Sa imi schimb numele in AndroidINFO (in loc de Android INFO)
B. Sa imi schimb numele in AnDroidInfo (fiind un cuvant nou)
C. Sa imi schimb cu alt nume canalul.
D. Astept alte variante ...

Legat de numele firmei, am inteles ca Android poate fi si ceva legat de umanoid sau robotica sau asa mai departe, adica pot jongla cu semnificatia.
 
tu intai fa niste milioane de dolari net pe an si apoi preocupate de faptul ca te da in judecata sau nu. ala e printre ultimele lucruri care sa te preocupe :)))))...
si daca treci de 200-300k usd/an recomand sa inchizi firma din romania sa deschizi in alta tara cu taxe mai mici. (acum, tre sa indeplinesti niste cerinte ca sa ai si rezidenta fiscala in tara in care ai firma ca sa nu platesti in romania taxele, dar asta e alt subiect) ca o mica concluzie: intai fa niste bani (mai multi). :)
 
Din punctul meu de vedere, numele din acte al firmei inregistrat la registrul comertului nu te poate afecta ... Nu are nicio treaba cu marca/sigla sau numele, care tine de OSIM ... Un raspuns mai exact ai putea primi pe o comunitate/site de avocatura ...

Iar canale care folosesc cuvantul android sunt o gramada. Nici asta nu te poate afecta, ar trebui sa fie toate inchise ...

Plus ca aici e vorba de ceva online, e si in avantajul lor. Nu e ca si cand ai folosi un nume de vin sau alt brand ... Plus ca esti totusi Android info, adica se intelege clar ca oferi informatii despre android, nu te dai Andoid ...

Daca erai semnat cu un partener gen Fullscreen, ei iti puteau da un raspund rapid si concret la intrebarea ta ... dar chiar si asa poti sa le dai un email, le zici ca ai putea colabora cu ei, dar ai si tu o curiozitate si le spui problema. Aia ar trebui sa fie "doxa" pe asa ceva ...

P.S. Oricum, felicitari pt. canal. Ai ajuns la un nivel mai mult decat decent cu el ...
 
Din punctul meu de vedere, numele din acte al firmei inregistrat la registrul comertului nu te poate afecta ... Nu are nicio treaba cu marca/sigla sau numele, care tine de OSIM ... Un raspuns mai exact ai putea primi pe o comunitate/site de avocatura ...

Iar canale care folosesc cuvantul android sunt o gramada. Nici asta nu te poate afecta, ar trebui sa fie toate inchise ...

Plus ca aici e vorba de ceva online, e si in avantajul lor. Nu e ca si cand ai folosi un nume de vin sau alt brand ... Plus ca esti totusi Android info, adica se intelege clar ca oferi informatii despre android, nu te dai Andoid ...

Daca erai semnat cu un partener gen Fullscreen, ei iti puteau da un raspund rapid si concret la intrebarea ta ... dar chiar si asa poti sa le dai un email, le zici ca ai putea colabora cu ei, dar ai si tu o curiozitate si le spui problema. Aia ar trebui sa fie "doxa" pe asa ceva ...

P.S. Oricum, felicitari pt. canal. Ai ajuns la un nivel mai mult decat decent cu el ...
Cred ca este cel mai bun raspuns primit ! Multumesc tare mult !
 
Loading...
Back
Sus