In obsesia catre viitor uitam de ...

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Este luna sarbatorilor de iarna si conform obiceiurilor trebuie sa stam cu cei apropiati, cu familia, doar ca viata, realitatea nu ne permite mereu sa facem acest lucru, nici macar in aceasta luna.

De cand suntem mici si scoate primul cuvant toti ne invata, ne spun ca trebuie sa ne gandim la viitor, dar absolut nimeni nu ne spune sa ne gandim la PREZENT, ca doar in el traim si viitorul inca nu este scris. Aceasta poate fi orice vrem noi si se decide in functie de deciziile care le ei tu acum in PREZENT si nu ieri sau maine, ci ACUM.

Asa ca alergam obsedati catre VIITOR si uitam sa traim PREZENTUL cand este absolut tot ce conteaza.
Nu lasa ca vom face maine, nu lasa ca te sarut mai tarziu, nu lasa ca facem dragoste mai tarziu, nu ca te vad mai tarziu, nu ca iti suni parintii maine. Fa ce poti acum, ca fiecare secunda este valoroasa si odata ce a trecut nu o poti recupeta.

Am vazut odata un film unde sotul a calatorit in timp, viitor si trecut pentru a gasi leac la boala sotiei lui dar nu reusea. Intr-o zi era in camera ei si ii spunea ca intr-o zi va gasi leacul si vor fi impreuna. Raspunsul acesteia a fost ceva de genul:

Da, dar sunt acum aici, acum suntem impreuna. Nu vreau ca candva in viitor sa fim impreuna, vreau acum pentru ca sunt aici.
La care el raspunde:
Nu vreau sa te pierd iubirea mea.
Ea raspunde:
Dar sunt aici, acum dragul meu.

El pleaca in laborator sa gaseasca leacul. Intr-o zi dupa ce ea moare intelege cuvintele care i le-a spus si ar da orice sa mearga in acel moment.

De frica ca ceva se va intampla, multi uita sa traiasca si vina este in educatie, in traditii si frica parintilor care vor si fac orice sa ne protejeze. A nu se intelege ca dau vina pe acestia, pentru ca atat EU cat si TU ai face la fel pentru persoanele dragi.
Doar ca uneori trebuie sa-i lasi pur si simplu sa zboare, sa experimenteze, sa greseasca, sa traiasca, chiar daca atat TU cat si EI vor suferi la un moment dat. Totul face parte din viata.

Nu am copii dar am nepoti si mereu ii spun lu` fratele meu sau surorii mele cand incearca sa-i protejeze de ceva, sa nu cada sau ceva de genul.
Lasa`i sa cada, ca doar asa vor invata si vor stii ca data viitoare sa nu mai faca. Doar asa vor sti diferenta dintre bine si rau.
Pe aceiasi tema, imi aduc aminte cand ii spuneam nepotelei mele sa nu fumeze cand este mare, pentru ca este rau si se poate imbolnavi. La care ea imi raspunde foarte simplu cu o intrebare.
Daca este asa rau, atunci tu si mami dece fumati?

Indiferent ce raspuns ai oferi nu este de ajuns si daca vrei neaparat sa asculte sau sa oferi un exemplu atunci trebuie ca TU sa renunti la acel viciu care-l interzici.

Pentru ca e decembrie incercati sa petreceti cat mai mult timp cu Familia, prieteni, persoane apropiate si daca aveti posibilitatea, fiti prietenul cuiva de serbatori care nu are pe nimeni. Va asigur ca este cel mai mare cadou care il puteti face cuiva.

Nu lasati pe maine ce puteti face acum si daca nu ai mai vorbit cu propria mama de mult timp sau iubita, chiar in acest moment pune pana pe telefon si suna. Nu exista absolut nici o scuza sa nu o faci.

Nu mai alerga dupa ceva care inca nu exista, care in orice secunda se poate schimba pentru simplu fapt ca ai decis sa virezi la stanga si nu la dreapta. Bucurate acum de PREZENT, pentru ca in final este TOT CE CONTEAZA.

Sa aveti un decembrie si sarbatori cat mai fericiti si plin de viata alaturi de toti cei dragi.

@AlexH >>> Roforum.net
 
Loading...
Back
Sus