if home, pagination si alte erori

isshmen

Active Member
Registered
Full Member
am o thema wp pe care o folosesc de cativa ani, si de-a lungul timpului a tot suferit modificari.
si cred ca acum am facut-o de oaie.

interesant e ca aceasta thema nu are archive.php sau category.php, ci doar index.php - cu cateva if-uri prin el (if is_category, if is_tag, if is_author si tot asa).

daca pana mai recent afisam pe index un text custom (ex: bun venit pe blog, bla-bla) pe care il afisam doar pe index, cat si ultimele postari indiferent de categorie, m-am gandit sa sortez cumva postarile de pe index, pe sectiuni.
(pagina 2, 5, 10 sau alte arhive - categorie, autor, tag nu afisau acel text custom, deci era ok)

textul custom il afisez cu codul urmator:

Cod:
<?php if ( is_home() ) { ?>
Aici e un text custom, care apare doar pe index
<?php } ?>

astfel ca am creat un shortcode prin care sa preiau posturi in functie de categorie, pe care sa le adaug pe doar pe index. la fel, folosesc comanda if is_home, ca daca nu o folosesc, imi arata pe pagina categoriei de doua ori aceleasi posturi (cum ziceam, index.php tine si de categorie)

si imi afiseaza acele postari in functie de categorie, pe index, exact cum vreau. DAR imi afiseaza acele postari si pe pagina 2, 3, 20, etc.
adica pe paginile urmatoare imi preia corect ultimele postari, dar si toate postarile sortate de pe index (si am sortat postari din 3 categorii). in plus, imi afiseaza si acel text custom care ar fi trebuit sa apara doar pe index.

practic, ce am pe index imi afiseaza si pe paginile urmatoare, desi inainte sa afisez postari sortate pe categorii mergea ok.

cam asa arata codul prin care preiau/sortez postarile

Cod:
<?php if ( is_home() ) { ?>   
<?php echo do_shortcode( '[articoleA]' ); ?>
<?php echo do_shortcode( '[articoleB]' ); ?>
<?php echo do_shortcode( '[articoleC]' ); ?>
<?php } ?>

Am incercat o gramada de variante. daca nu le afisez prin if is_home, pe pagina categoriei (articoleA) imi afiseaza de 2 ori aceleasi postari.

Ce e de facut?
 
Loading...
Back
Sus