Idei proiecte Start-up Mediul rural Serviicii Non-Agricole

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
S-a vorbit in topicul asta despre Start-Up Nation--> Start Up Nation Romania
In topicul asta s-a vorbit despre idei afaceri 10.000 euro --> http://www.roforum.net/threads/afacere-investitie-10-000-euro.3618/
Acum sa zicem ca banii s-au dus pe o bucata de pamant, in mediul rural, intravilan, dar pe un deal. Nefiind la strada principala, nefiind zona turistica.
Topicul acesta este despre ideii afaceri, planuri de afaceri, proiecte de afaceri, pentru a accesa un fond european, start up nation pentru a face ceva pe acel teren.
Fondul se acorda pentru serviici in mediul rural, non agricole. Suma maxima oferita de fond este de 50.000, cu contributie personala de 0%. 50% din bani se dau pentru dezvoltarea proiectului, iar restul, dupa ce firma, produce 30% din banii primiti.
Ce idei aveti? Ce ati face pe un astfel de teren? Ce credeti ca ar merge, ca si afacere de viitor, dar si ca proiect eligibil pentru a aceesa acest fond?
Sunt permise toate ideile. Atat ideile de genul "nu prea cred ca ar merge" cat si cele spuse in gluma gen "cum ar fi sa faci un salon masaj eroic pentru tarani"
 
Nu inteleg ce inseamna exact "proiecte neagricole". Un depozit de legume si fructe sau un siloz de cereale este proiect agricol? In caz ca nu, vezi si tu in apropiere de ce ar fi nevoie. Am inteles, terenul este in zina rurala, dar la ce distanta de un mare oras? La 15 km de mine, este o herghelie ( cred ca asa se numeste), unde oricine poate sa mearga sa calreasca, bineinteles contra cost. Trebuie sa sa valorifici ce ai in jur... ex: ai un rau aproape, poti face un restaurant cu specific pescaresc. Dezmembrarile auto fac profit de 500-1500% la o masina.( nu e cazul daca esti in capatul lumii in pustietate)
 
Acum depinde mult si de locatie.
1. Poti face un depozit pentru tot orasul sau sat
2. Poti un salon de nunti, petreceri, etc. Sunt la cautare si aduc profit destul de mare

O locatie cu aproximatie ne poti oferi?
 
Poti face un depozit pentru tot orasul sau sat
S-a facut unul mare. Si pentru ca nimeni nu vrea sa il foloseasca, va pierde 2,8 milioane euro. Trebuia ocupat macar 10% in primii 5 ani.
Poti un salon de nunti, petreceri, etc
Nu m-ar placea. Pentru asa ceva nu m-as zbate, si fara sa te zbati nu cred ca obtii. O idee buna cred, dar nu mi-ar placea mie.
O locatie cu aproximatie
Langa Iasi. Periferie. Dar nu trebuie fixat pe locatia asta. Nu e vorba strict de mine. Ci de oricine ar putea fi in situatia asta.
Dezmembrarile auto fac profit de 500-1500% la o masina
Asta ar fi ideea mea, si mi-ar si placea.. Poti sa fii si pe varf de munte. important e sa ajunga curierul la tine. O dezmembrare poate functiona in momentul de fata doar din vanzarile de pe net. Dar nu stiu exact daca ar aproba asa ceva. Codul Caen pe care ar trebui sa se incadreze este de Intretinere si reparatii auto.
 
Pentru ca esti zona Iasului poti merge pe turism.
Faci casute de 1 si 2 persoane unde sa cazezi turisitii. Pe langa asta poti adauga si ghid turistic pentru a mari oferta.
Cunosc pe cineva care face asta cu case inchiriate.
Iar pe nisa asta te aproba imediat si sunt multe fonduri.
 
Iar pe nisa asta te aproba imediat si sunt multe fonduri.
Ma mai gandeam Pensiune agroturistica... si ca sa creasca sansele de aprobare, pensiunea sa fie alimentata doar cu o sursa regenerabila de energie, respectiv mori de vant.
EDIT: Am uitat sa zic ca s-ar putea sa sara din buget
 
Ultima editare:
Stuparit + lumanari (nu bisericesti - BOR detine monopol. Dar daca popa e dispus la o combinatie, go for it). Multi din satele de pe langa Iasi se ocupa cu asta.
 
Stuparit + lumanari (nu bisericesti - BOR detine monopol. Dar daca popa e dispus la o combinatie, go for it). Multi din satele de pe langa Iasi se ocupa cu asta.
AR putea fi și pompe funebre... de asemenea nu as putea sau cel puțin nu as vrea.... sau nu as face cu placere acest lucru.
 
- Un service auto cu o mica terasa si spalatorie?
- Un parc auto unde lumea ar putea aduce masini la vanzare
- Brutarie/patiserie
- Strand
 
- Un service auto cu o mica terasa si spalatorie?
- Un parc auto unde lumea ar putea aduce masini la vanzare
- Brutarie/patiserie
- Strand
Ideile bune. Și pe astea le-am avut, pentru astea ar conta mult unde este situat terenul. Ideal ar fi la strada principala. Im cazul de fata, (cel real) este situat mai izolat, ba chiar și greu de explicat cum sa junghi la locație, gen stânga, stânga, dreapta,a 4a la stânga curba la dreapta după cada verde 500 metri.
 
Loading...
Back
Sus