Idee platforma intrebari si raspunsuri profesionisti

Andrei Telteu

Active Member
Registered
Full Member
Discutand cu un prieten despre domeniu vreau.eu, ne-a venit o idee de un site de genul stackoverflow sau tpu, pentru multe domenii de activitate, cu profesionisti.

Mai detaliat, o platforma pe care userii pun intrebari din orice domeniu, in special tehnic (programare, design, photoshop, editare foto, productie video, marketing, seo, business, etc), si userii care au ceva experienta in domeniu raspund la intrebari, si cei care raspund primesc puncte de reputatie de la useri si vizitatori, apoi din profitul generat din publicitate pe platforma, ofer rewarduri celor care au multa reputatie, care au multa activitate, care au multe raspunsuri, etc, rewarduri sub forma de cupoane de reducere pe diferite siteuri partenere sau bani in paypal. Bine, asta ar fii ideea daca siteul prinde si chiar avem profituri din reclama.

Acum va intreb pe voi, credeti ca ideea este buna ? Pe partea de executie eu zic ca ma descurc, dar vreau sa stiu daca ideea ar prinde.
Si daca ideea este buna, ce nume sa aleg ? E bun domeniul vreau.eu pentru platforma asta ? Sau sa cautam alt nume ?
 
greu, dar nu imposibil,ideea este sa ajungi in primele cautari, dupa aceea este m-ai simplu, cum ajungi "sus", asta nu stiu, nu ma pricep la SEO
 
Este buna idea si ai atrage ceva useri, dar inainte de a il construii tias recomanda sa pui planul pe hartie , contruieste in MVP si sa vorbeste cu X firme care vrei sa te sponsorizeze, pentru ca nu se merita sa faci o platforma complecta si sa nu gasesti sponsori.
 
Multumesc pentru raspunsuri :)
Trec ideea pe lista de idei, pe langa celelalte idei care astepta la rand sa fie puse in practica candva :))
 
Loading...
Back
Sus