HTML Compression/GZIP

Daca pun codul lui Naruto in .htacces, trebuie sa instalez si pluginul de Gzip, sau codul respectiv face singur treaba?
 
Daca pun codul lui Naruto in .htacces, trebuie sa instalez si pluginul de Gzip, sau codul respectiv face singur treaba?
Nu trebuie sa instalezi nici un plugin de GZIP. Adaugi doar codul in .htaccess , stergi cache(daca ai intern/cloudflare) si refaci testul pe pagespeed google :)
 
Multumesc pt raspuns.

Dupa ce am introdus codul respectiv, plus cateva modificari dintr-un post mai vechi de-al lui Alex, am rulat din nou testul pe gtmetrix.

Si am urmatoarele probleme evidentiate:
Enable gzip compression
Serve scaled images
Defer parsing of JavaScript

Testand pe pingdom, am urmatoarele probleme:
Use a Content Delivery Network (CDN)
Make fewer HTTP requests
Compress components with gzip
Use cookie-free domains
Add Expires headers
Reduce DNS lookups
Avoid URL redirects

Iar pe pagespeedinsights de la google, urmatoarele:
Reduce server response time
Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content
Avoid landing page redirects
Enable compression
Leverage browser caching
Minify CSS
Optimize images

Ceva sfaturi?
 
Multumesc pt raspuns.

Dupa ce am introdus codul respectiv, plus cateva modificari dintr-un post mai vechi de-al lui Alex, am rulat din nou testul pe gtmetrix.

Si am urmatoarele probleme evidentiate:
Enable gzip compression
Serve scaled images
Defer parsing of JavaScript

Testand pe pingdom, am urmatoarele probleme:
Use a Content Delivery Network (CDN)
Make fewer HTTP requests
Compress components with gzip
Use cookie-free domains
Add Expires headers
Reduce DNS lookups
Avoid URL redirects

Iar pe pagespeedinsights de la google, urmatoarele:
Reduce server response time
Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content
Avoid landing page redirects
Enable compression
Leverage browser caching
Minify CSS
Optimize images

Ceva sfaturi?
Reduce server response time - schimba serverul cu unul mai rapid/ nginx maybe // alta install, configuratie

Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content - Scoti din header js-ul si css-ul si le muti in footer. Exista plugin pentru asta Autoptimize

Minify CSS - Foloseste acelasi plugin Autoptimize

Avoid landing page redirects - vezi ce redirecturi ai pe site...

Optimize images - 2 solutii ai aici. Prima solutie ar fi sa optimizezi imaginea inainte de upload pe site(exista site-uri pe net daca scrii optimize image si A doua solutie ar fi un plugin wp

reSmush.it Image Optimizer
EWWW Image Optimizer
Smush Image Compression and Optimization

PS: Sunt multe solutii pe net cu poze si explicit pas cu pas. ex: Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content wp
 
Multumesc de raspunsuri. Am cautat si pe google, dar problema e ca sunt prea multe sfaturi, si diferite, si ajungi sa gasesti numai pluginuri de optimizare recomandate o gramada, deci nu mai stii pe care sa le instalezi, plus alte sfaturi de modificari prin cod, si nu stii care sunt cu adevarat eficiente si care nu.

Cand zic "nu stii" ma refer la cineva cu putine cunostinte in domeniu, ca mine.

Mi-ai recomandat pluginul Autoptimize. Daca il am instalat pe Scripts-To-Footer , mai e necesar si Autoptimize?
 
Optimize face mai multe. Lasa scripts-to-footer si instaleaza wp fastest cache cu toate optiunile de optimize free selectate.
Ar trebui sa rezolve majoritatea problemelor.
 
Am facut asta deja, dupa ce am citit alt post de pe forum, posibil chiar tu sa fi recomandat si acolo acest lucru.
Deci nu are rost sa mai instalez si Autoptimize daca le am pe cele 2 de care ai zis tu?
 
Da eu am recomandat. Eu nu folosesc autoptimize niciodata. Daca merg alea 2 la tema ta si e totul ok nu instala, ca ala face acelasi lucru ca setarile din wp fastest cache.
Eu din cauza la autoptimize m-am trezit dupa 1 saptamana cu 3gb de fisiere create de el, pe server. De atunci nu il mai folosesc niciodata.
 
Eu am spus de multe ori, fara nimic si este topic unde explicat asta. In afara de codul de mai sus si cloudflare nimic si totul va fi bine.
Poti instala orice daca thema este naspa nu poți face nimic.
Mai bine vorbești cu @Susp3kt sau cu altcineva sa iti optimizeze thema pentru cerințele tale.
 
Un tutorial actualizat despre cloudflare se gaseste pe forum?
Sunt multe insa nu e prea mult de scris sau facut.
activezi totul mai putin rocket si gata, insa retine ca nu toate site-urile primesc boost la load prin cloudflare.
 
Se refera la site-ul cloudflare. Unde intri, iti faci cont, treci site prin nameserverele de la cloudflare. Apoi din cont faci setarile de care vorbeste.
Pluginul pe wordpress nu este necesar. Poti face toate setarile din contul cloudflare, daca site tau trece prin Cloudflare.
 
adica sa modific ns-urile de la site-ul meu cu cele de la cloudflare? cat de sigur e acest serviciu? e o schimbare considerabila a vitezei de incarcare prin acest serviciu ori sa nu ma astept la minuni? :)
 
Tu chiar esti webmaster si nu ai auzit de cloudflare?
Stii, poti cauta pe google 1 minut si pe youtube 1 minut, toate raspunsurile la intrebarile tale, fara sa intrebi chestii de genul asta.
 
toate raspunsurile la intrebarile tale, fara sa intrebi chestii de genul asta.
Iti inteleg raspunsul si cred ca multi care ai văzut comentariu lui au spus wow, dar sa nu uitam ca pe roforum nici o întrebare nu este aiurită, fara sens, ciudata.
De asta suntem aici sa ajutam pe cei care nu stiu sau poate lenesi sa caute, informeze.
@Marcous cauta pe forum cloudflare si vei gasi tutorial, sugestii, cam tot ce ai nevoie.
 
Loading...
Back
Sus