Host pt un site cu 10k pe zi.

AlexXplo

Member
Registered
Full Member
Salut... detin 2 website-uri (unu in crestere, unul deja crescut) unde pe cel vechi sa zic am minm 10k pe zi vizite unice, iar pe cel care il cresc am undeva la 2k pe zi..

Pana acum am avut la o firma din romania (daca este nevoie ii dau si numele..) dar din pacate si-au schimbat serviciile... (explicatia mai jos)

Deci, site-urile sunt pt moduri de jocuri (ets2, fs19,ats,minecraft etc) si sunt .com... la inceput la aceasta firma unde le-am avut era traficul, spatiul nelimitat si bineinteles plata pe an ... (ceea ce ma bucura era spatiul si plata anuala..) in schimb, acum si-au schimbat serviciile asa cum am mai spus... si au inceput sa taxeze la gb iar plata lunara...iar pt ceea ce imi trebuie mie ar trebui sa platesc undeva la 800 lire pe luna ceea ce mi se pare extrem de mult...

Modurile nu sunt hostate la mine pe server, ci pe site-uri de sharing (pt a face inca un ban in plus..) ci doar pozele, iar alea ocupa zeci de GB din cauza ca la un singur mod trebuie sa pui minim 3 poze...(dar la majoritatea media de poze este de 7-9 poze)...
In momentul scrierii acestui topic pe site-ul cel vechi am 89121 de moduri, asta inseamna 3 poze x 89121 moduri = 267363 poze... iar spatiul ocupat pe disk este de 57gb

Am facut acest topic in cererea de ajutor pt un webhosting (bun, nu sa pice non stop...ca am incercat de la bluepink.ro si sincer serviciile sunt cam de caca...adica gen cand puneam un mod nou si intra peste 3k persoane odata pica siteul :)) ) cu plata anuala... spatiul si trafic daca se poate nelimitat. Imi doresc un hosting bun deoarece am multe vizite din afara, cel putin din america si canada se bazeaza websiteul..Romania ar fi cam pe ultimul loc..

Sau, mai bine sa imi oferiti voi un sfat ce ar trebui sa fac... Daca veti spune de un VPS va spun sincer imi este cam frica, pt ca nu stiu sa instalez servicii de linux, si altele pt a face websiteul sa ruleze...

Deocamdata am platit unei firme din romania, destul de mult (30 lire pe luna) pt a imi tine 1 singur site, deci 60 lire pe luna... dar nu pot ramane cu ei pt ca in momentul cand ating pragul de 100gb trebiue sa mai bag alti bani in plus pt a imi mari spatiul disk, iar spatiul se umple destul de repde tinand cont ca, comunitatea baga undeva la 40+ moduri pe zi..

Ma pot duce la un buget de 300-1000 lire pe an... deci astept sfaturile voastre... multumesc.
 
Ultima editare:
Deocamdata am platit unei firme din romania, destul de mult (30 lire pe luna)
30 de lire pe luna ti se pare mult la 10k traffic pe zi? Pai la 10k de unici faci lejer 700 de lire pe luna. Eu zic sa nu te zgarcesti la hosting...


Si acum ca solutie, VPS / Server dedicat de la ovh, hetzner sau oneprovider, aici gasesti server dedicat pe la ~ 20$ pe luna.
 
30 de lire pe luna ti se pare mult la 10k traffic pe zi? Pai la 10k de unici faci lejer 700 de lire pe luna. Eu zic sa nu te zgarcesti la hosting...


Si acum ca solutie, VPS / Server dedicat de la ovh, hetzner sau oneprovider, aici gasesti server dedicat pe la ~ 20$ pe luna.
Am explicat mai jos..

"nu pot ramane cu ei pt ca in momentul cand ating pragul de 100gb trebiue sa mai bag alti bani in plus pt a imi mari spatiul disk, iar spatiul se umple destul de repde tinand cont ca, comunitatea baga undeva la 40+ moduri pe zi.. "

Adica in momentul in care ating 100gb ma pun sa mai platesc inca 30lire in plus... asta ar insemna sa ating undeva la peste 6k lire pe an (tinant cont ca am 2 websiteuri)....dar ele cresc cu minim 1gb pe zi...

Nu ma zgarcesc, dar eu muncind in tura de noapte, siteurile crescand singure nu am asa mult timp sa verific (trebuie platit, nu trebuie platit etc)... vreau ceva cu plata anuala trafic si spatiu nelimitat... cum am spus ma pot duce la aproape 1k pe AN.

In legatura cu VPS-ul, da, mi-ar surade ideea, dar nu stiu sa instalez cpanel si etc ce trbuie (nu am folost in viata mea un VPS si habar nu am cum se foloseste...)

Si da, ai dreptate faci undeva la la 700 lire sa zic pe luna :)

3706

M-am uitat la hostgator... cum ti se pare? Ce parere ai de ei? Am gasit un pachet cu totul nelimitat...(2 domenii doar) la 4$ pe luna...

Ideea cu serverul, VPS etc... am spus mai sus, imi este frica de configurare.... pt ca NU STIU nimic.
 
Ultima editare:
Nu lua de la hostgator pentru ca sunt slabi, nu mai sunt ce era o data. Mergi pe VPS pentru ca gasesti cu spatiu mare (De la 1-2TB in sus) si platesti pe cineva la inceput sa ti-l configureze, sa-ti instaleze CWP pentru ca cpanel este scump.
 
30 de lire pe luna ti se pare mult la 10k traffic pe zi? Pai la 10k de unici faci lejer 700 de lire pe luna. Eu zic sa nu te zgarcesti la hosting...


Si acum ca solutie, VPS / Server dedicat de la ovh, hetzner sau oneprovider, aici gasesti server dedicat pe la ~ 20$ pe luna.
Nu recomand hetzner dacă ai chestii ilegale. Am avut de 2 ani dedicat la ei(55 euro/lună) iar luna trecută am primit mesaj să dau remove la un site întreg în mai puțin de 24h și asta că primisem un dmca pe un film/url.
Pentru chestii legale hertzner sunt buni, dar dacă ai filme/muzică jocuri - orice w arez atunci nu recomand

On-topic: Recomand online.net . Au prețuri bune, servicii și mai bune.
3711

La ce trafic ai poți opta liniștit și pentru dedicat mai ieftin, depinde foarte mult de consumul de resurse și de optimizarea site-urilor. Dar cum zicea și Susp3kt, la 700 lire pe lună revenue consider că-ți permiți să dai 36.99+TVA și să stai liniștit.
Pentru instalare poți cere ori ajutor aici, ori să plătești pe cineva. Din câte știu AlexH se ocupă cu install și tot ce trebuie iar la preț vă înțelegeți voi
 
On-topic: Recomand online.net . Au prețuri bune, servicii și mai bune.
Vezi atașament 3711

Online iti recomand si eu. Am aici 4 servere ale mele plus cateva de la clienti.
Pentru a sta linistit la spatiu si resurse iti recomand acesta Dedibox Store-1-S
Mai poti arunca o privire aici
https://www.roforum.net/threads/server-dedicat-16-24-sub-50-euro.1740/
Promotie - Server dedicat 8 core si 8GB RAM 13 euro

Tot ce am recomand aici sunt folosite de mine, prieteni, clienti.
Daca faci install bine, ai grija de el, uiti ca ai hosting.
 
Eu folosesc Virtual Server - Quality VPS hosting | Leaseweb
M pack cel cu 2 core. Face fata si la 30k+ vizite pe zi.
Trebuie sa sti sa configurezi un server pe linux . Sunt tutoriale pe google.
Spatiul este problema, am observat cel mai scump pachet la 80 pe luna (ceea ce mi se pare destul de mult...) 160GB nu sunt de ajuns... :) Am spus mai sus, siteul in momentul de fata are 50gb plus..
In momentul in care am scris mai sus numarul modurilor, la 12 ore diferenta... s-au adaugat 67 moduri... deci inca 1.3 GB.. in doar 12 ore.

incearca aici Hosting CLOUD pachetul
Hosting PREMIUM
€29.99 /month
si nu vei avea probleme deloc :)


Ma bate gandul la online.net, am observat acea oferta de
  • 1x Intel® Xeon® E3 1220
  • RAM
    32 GB DDR3 ECC
  • Storage
    2x 4 TB SATA
  • Bandwidth
    150 Mbit/s
Spatiul ar fi 8T...ceea ce este ok (pt 1-3 ani sa zic asa..)... dar nu stiu bandwidth-ul, este limitat sau lumea il poate vizita non stop fara nici o problema si doar viteza este de 150Mbit/s ?

Online iti recomand si eu. Am aici 4 servere ale mele plus cateva de la clienti.
Pentru a sta linistit la spatiu si resurse iti recomand acesta Dedibox Store-1-S
Mai poti arunca o privire aici
https://www.roforum.net/threads/server-dedicat-16-24-sub-50-euro.1740/
Promotie - Server dedicat 8 core si 8GB RAM 13 euro

Tot ce am recomand aici sunt folosite de mine, prieteni, clienti.
Daca faci install bine, ai grija de el, uiti ca ai hosting.
Multumesc, ti-am trimis un PM in legatura cu o instalare :)


Sau, aveti voi o idee pt wordpress, in momentul in care uploadeaza (adauga un mod) cineva, pozele sa se uploadeze gen pe flikr sau imgur iar site-ul sa ia automat linkul de acolo?
 
Spatiul ar fi 8T
Spatiul real este 4TB pentru ca 4 sunt sunt in oglinda, asta in cazul ca se strica un HDD, ai acces la informatii.
Iti spun din experienta ca dureaza pana se umple 4TB si iti sunt de ajuns.
150mb FD iti da un avantaj pentru ca ai o viteza de load mai buna si este doar a ta si nu shared ca la un shared hosting.
Retine ca majoritatea hosturilor shared au 100mb Fara FD unde aceasta se imparte la toti clientii de pe server.
In cazul tau este doar ata si te lasa sa utiliezei fara probleme +50-80%
aveti voi o idee pt wordpress, in momentul in care uploadeaza (adauga un mod) cineva
Pentru asta trebuie sa vorbesti cu @Naruto9 sau @Susp3kt pentru a face un modul.
Ti-as recomanda ca pozele sa le urci pe blogger pentru ca e mai fast si nu sterge, pe cand cele enumerate de tine sterg periodic.
In acelasi timp poti folosi tumblr pentru hosting la poze si cu putina istetime iti mai poate aduce si ceva trafic la site.
 
Spatiul real este 4TB pentru ca 4 sunt sunt in oglinda, asta in cazul ca se strica un HDD, ai acces la informatii.
Iti spun din experienta ca dureaza pana se umple 4TB si iti sunt de ajuns.
150mb FD iti da un avantaj pentru ca ai o viteza de load mai buna si este doar a ta si nu shared ca la un shared hosting.
Retine ca majoritatea hosturilor shared au 100mb Fara FD unde aceasta se imparte la toti clientii de pe server.
In cazul tau este doar ata si te lasa sa utiliezei fara probleme +50-80%

Pentru asta trebuie sa vorbesti cu @Naruto9 sau @Susp3kt pentru a face un modul.
Ti-as recomanda ca pozele sa le urci pe blogger pentru ca e mai fast si nu sterge, pe cand cele enumerate de tine sterg periodic.
In acelasi timp poti folosi tumblr pentru hosting la poze si cu putina istetime iti mai poate aduce si ceva trafic la site.

Prea multe pt mine, raman la ce ti-am scris pe privat. Acum dau comanda pt Dedibox Store-1-S , eu zic ca este ok pt inceput.
Da, dar nu doresc pe blogger pt ca nu am modul, nici pt tumblr sau alte siteuri de genul, deci mai bine stau eu cuminte, pt ca oricum imi vin si destul de multe vizite din images.google.com (lumea cauta daf ets2 si imi gaseste siteul, ceea ce mie imi convine :) )
 
Da, dar nu doresc pe blogger pt ca nu am modul, nici pt tumblr
Nu iti trebuie plugin ci atunci cand iti face pluginul pentru img, poate alege prin API unde sa se posteze.
Pe noul server nu trebuie sa iti mai faci probleme de spatiu, asa ca le poti lasa asa cum sunt.
 
Iti recomand si digitalocean ca vps, cei de la netu.tv au host la ei. Daca functioneaza cu asemenea volum la ei de ceva ani, probabil o sa fie ok si ptr tine.
 
Loading...
Back
Sus