Host Magazin Online

Aleex

Active Member
Registered
Full Member
Sunt sigur ca a mai fost discutat acest subiect dar vreau sa stiu ce noutati mai sunt in domeniu.
Trebuie sa fac un magazin online, care o sa aibe aprox 6000 de produse, si am ales sa folosesc opencart ( am mai lucrat cu el si este cam cel mai usor de folosit, si parca nu consuma atat de multe resurse ca celelalte cms-uri )
Pentru inceput doresc un cont de hosting shared (nu vreau sa am batai si costuri suplimentare cu vps-uri), am cateva ideei de hosting cum ar fi xservers,nshost,chroot, in caz ca as alege un vps/dedicat, in momentul de fata sunt super multumit de recomandarea lui AlexH mai precis, online.net ( am un site si de aproape un an de zile de cand alexh mi-a instalat serverul nu am avut probleme.

Voi ce recomandari aveti ceva sa se miste si bine dar si la bani sa fie ok, sincer nu vreau sa dau mai mult de 100 ron lunar.

Multumesc.
 
Pentru inceput doresc un cont de hosting shared
Atunci nu iti bate capul sa faci magazinul online. Cand iti este lumea mai draga iti va cadea, care poate aduce pierderi mari si neincredere in fata clientilor.
sincer nu vreau sa dau mai mult de 100 ron lunar
Cum ai deja server, poti rula acolo magazinul fara probleme, acum depinde si cat spatiu mai ai disponibil. In acest fel nu ai costuri suplimentare.
 
Nu prea vreau sa incurc lucrurile daca intelegi ce vreau sa spun acolo am hostat un site de o anumite nisa, asta o sa fie alta nisa,... o sa incerc sa fac niste teste sa vad cum se misca acolo ...
 
Indiferent ce faci, nu iti recomand pentru magazin online shared hosting, asta daca proiectul e serios si ma gandesc ca este, daca esti dispus sa adaugi 6000 produse care nu e munca usoara.
Daca nu vrei sa apara pe acelasi ip, poti cumpara altul de la online si il adaugi pe server, apoi setat ca dedicat ip la domeniul pentru magazin online.
Tu stii mai bine ce vrei sa faci.
Mai poti alege acest server http://www.roforum.net/threads/server-dedicat-8-core-si-8gb-ram-13-euro.5539/
 
apropo de cms, de Shopify stiti ceva ? cum se misca, cum sunt temele, cum se adauga produse usor, greu ...
 
apropo de cms, de Shopify stiti ceva ?
E ok dar costa lunar 24 euro parca. Are foarte multe optiuni care iti pot face munca mai usoara. Pe romania sunt cateva care sunt ok, insa eu am colaborat doar cu shopmania, care a fost super ok pentru mine, cu un suport de nota 10.
Daca produsele sunt in format csv sau xml se pot adauga automat dar trebuie sa respecte formatul. In acest fel poti face update in masa la produse daca sau modificat si sunt multe.
 
Loading...
Back
Sus